به گزارش افکارنیوز،

داود آزاد خواننده کنسرت ارکستر «میراترا» در ابتدای این نشست گفت: کنسرتی که ۶ آذر ماه در تالار وحدت تهران برگزار خواهد شد، فضای جدیدی از آثار من است. در این کنسرت سه قطعه بی کلام اجرا می شود. این کار‌ها از لحاظ سازبندی و هارمونی نسبت به کار‌های قبلی من تفاوت‌های زیادی دارند. من همراه گروهم از ۲ ماه پیش تمرین‌ها را آغاز کردیم و تمام تلاش‌ها را انجام دادیم که با یک ارکستر بزرگ، عملکرد خوبی داشته باشیم. این کار بر خلاف اجرا‌های قبلی من دارای یک ارکستر شصت نفره‌ است که به طور حتم در برگیرنده یک تجربه متفاوت خواهد بود.

وی در بخش دیگری از برنامه توضیح داد: غیر از مواردی که به آن اشاره شد، تصمیم داریم یک قطعه آذری را نیز برای مخاطبان اجرا کنیم که فکر می‌کنم برای من کار بسیار سختی خواهد بود. البته کلیت آثار از سه آلبوم پیشین من خواهد بود که امیدوارم بعد از مدت‌ها دوری از اجرا‌های زنده بتوانم برنامه با کیفیتی را برای مخاطبان اجرا کنم.

این موزیسین و خواننده در ادامه بیان کرد: اخیراً به شدت درگیر ضبط اثر در داخل و خارج از ایران بودم. هم اکنون ۱۰ آلبوم برای انتشار دارم که یکی از آن‌ها مربوط به حزین لاهیجی است و به زودی از سوی مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر می‌شود. ژانر آلبوم‌ها عرفانی سنتی تلفیقی و یک آلبوم هم موسیقی سرخ پوستی است. به همین دلیل ممکن است اجرا‌های کمی در تهران و شهرستان داشته باشم. من در این چند ماه کنسرت‌هایی را برگزار کردم و به زودی نیز برنامه‌هایی برای برپایی کنسرت در ایران و خارج از کشور دارم. در سال جدید هم کنسرت تئاتر با نام خسرو و شیرین به نمایش در می‌آید.

میر امیر میری رهبر ارکستر ایرانی «میرآترا» هم در این نشست گفت: ما جزو ارکستر‌هایی هستیم که تلاش کردیم شکل جدیدی از ترکیب ساز‌های ایرانی را داشته باشیم. بیش از ۲ سال بود که فعالیتی نداشتیم، اما بعد از مدتی تصمیم گرفتیم از آثار استاد آزاد برای کنسرت جدید استفاده کنیم. خوشبختانه از زمان آغاز تمرین‌ها با توجه به فضای جدیدی که در ارکستر مهیا شده است، صدای مطلوبی از ارکستر به گوش می رسد. این روند جزو برنامه‌های ماست که بتوانیم با ساز‌های ایرانی به حجم ارکستر‌های کلاسیک نزدیک شویم.

این موزیسین ادامه داد: ما به غیر از خانه موسیقی هیچ حامی دولتی و غیر دولتی نداریم؛ اما برای «میرآترا» یک اتفاق خوب را می‌بینم. به طور حتم همکاری با داود آزاد می‌تواند مقدمه خوبی برای اجرا‌های ارزشمندی در حوزه موسیقی ایرانی باشد.

وی ادامه داد: در کنسرت پیش رو از سازهایی چون سنتور، قانون، تار و کمانچه استفاده می‌کنیم. در کنار استفاده از این ترکیب سازی از ساز‌های مهجور از جمله خورشید، جنبش، بزک، شاه رباب و تعدادی دیگر نیز استفاده خواهیم کرد که به اعتقاد من فضای متفاوتی را برای اجرا در برخواهد گرفت. ما در کنار این ترکیب سازی از گروه کر نیز استفاده کرده ایم. عنوان میرآترا به معنی فرزند آتش است و آن را خانم لقمانی انتخاب کردند.

امیری ادامه داد: ما در این کنسرت از ۱۱ قطعه داود آزاد مشتمل بر آثار جدید و قدیمی وی استفاده می‌کنیم. سه قطعه از اشعار مولانا نیز در این کنسرت اجرا می‌شود. برنامه‌هایی هم برای اجرای زنده در شهرستان‌ها داریم که به زودی جزئیات آن اعلام می‌شود. در این حوزه هم قطعاً در شهرستان‌هایی اجرا خواهیم داشت. ۳۰ درصد از نوازندگان از بانوان هستند.

ویدا لقمانی سرپرست ارکستر ایرانی «میرآترا» در پایان این برنامه بیان کرد: خوشبختانه به یاری تک تک هنرمندان گروه اکنون ارکستر «میرآترا» در قالب یک ارکستر هفتاد نفره به اجرای برنامه می‌پردازد و به طور حتم حضور داود آزاد می‌تواند شرایط مطلوبی را برای ما فراهم کند. قیمت بلیت‌ها از ۴۰ تا ۱۵۰ تومان است. این تفاوت قیمت برای این است که همه اقشار بتوانند در کنسرت گروه ما حضور پیدا کنند.