به گزارش افکارنیوز،

در بخش بین الملل جشنواره‌ی پانزدهم، ۱۳ فیلم از هفت کشور جهان حضور دارند که از نظر مشارکت کشورها، نسبت به دوره‌ی قبلی که با حضور ۹ کشور برگزار می‌شد، با تنزل همراه بوده است.

آثار کشور‌های اروگوئه، هند، اسپانیا، روسیه، سوریه، و ترکیه و بوسنی (به طور مشترک) در این جشنواره حضور دارد و مساله‌ی قابل تامل این دوره، غیبت کشور‌های عراق، لبنان و فلسطین است که هم در دوره‌ی گذشته آثارشان حضور داشت و هم چندین سال است که به طرق مختلف درگیر جنگ اند. اندونزی، پرو، مراکش و اتریش دیگر کشور‌های دوره‌ی قبلی اند که در این دوره غایب اند.

از ایران نیز سه فیلم «تنگه ابوقریب»، «سرو زیر آب» و «ماجرای نیمروز» در این بخش حضور دارند.

در جشنواره امسال هندوستان که نقش خاصی در مبارزه با داعش نداشته، دو فیلم با محوریت داعش در جشنواره دارد.

در سال ۲۰۱۴، چهل و شش تن از پرستاران زن هندی در شهر تکریت عراق به اسارت داعش در آمدند. علت ادامه‌ی حضور این پرستاران، با وجود جنگ در تکریت و عدم بازگشتشان به هند؛ هزینه‌ی بالای این سفر بوده است. مساله‌ای که انتقادات زیادی را متوجه دولت هندوستان کرد.

با این حال از همین تک موضوع که در واقع برای هند مفتضحانه نیز رقم خورده، ۲ فیلم دلاورانه تولید شد که هر کس نداند گویی هندوستان، پایان داعش را رقم زد.

«تایگر هنوز زنده است» به کارگردانی «علی عباس ظفر» ادامه ایست بر فیلم «یک ببر» که در سال ۲۰۱۲ توسط کبیر خان ساخته شد. «تایگر» که آن را سلمان خان بازی می‌کند از طرف سازمان اطلاعات هند ماموریت می‌یابد تا برای نجات پرستاران هندی اسیر شده به دست داعش، روانه تکریت عراق شود.

این فیلم ضمن اینکه لقب پرفروش‌ترین فیلم سریالی بالییود را به خود اختصاص داد، جزو ده فیلم پرفروش بالییود در خارج از هند نیز شد و استقبال زیادی را به همراه داشت.

تایگر هنوز زنده است یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های سینمای هند است که در ۵ کشور جهان فیلم برداری شده تا یک قهرمان خیالی برای کشوری بسازد که حتی حاضر نشد برای اسرای خودش نیز کاری انجام دهد.

 

مروری بر بخش بین الملل پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت

 

«تیک اف» دیگر فیلم هندی است که به این موضوع می‌پردازد وبرخلاف تایگر که اکشن و پرهیجان است، یبیشتر به مصائب زنان اسیر شده به دست داعش می‌پردازد. کارگردان این فیلم «ماهش ناراتیان» است که طبق اخبار رسیده، قرار است برای حضور در کاخ جشنواره به تهران بیاید.

 

مروری بر بخش بین الملل پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت

از کشور سوریه ۳ فیلم حضور دارد که هر ۳ فیلم، موضوع داعش را هدف قرار داده است.

«زندان حلب» به کارگردانی نجدت انزور در ارتباط با اتحاد نیرو‌های امنیتی زندان و زندانیان در برابر نیرو‌های محاصره کننده زندان حلب است که به به شکست محاصره توسط نیرو‌های ارتش سوریه منجر شد.

 

مروری بر بخش بین الملل پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت

 

«پدر» تلاش می‌کند تا با خارج کردن خانواده اش از شهری در سوریه، جان آن‌ها را نجات دهد. این فیلم که «باسل الخطیب» آن را کارگردانی کرده به استقامت مردم سوریه و تعلق خاطر آن‌ها به سرزمینشان می‌پردازد.

 

مروری بر بخش بین الملل پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت

«باران حمص» دیگر فیلم سوری است به کارگردانی «جود سعید» که قصه‌ی مردی است که به همراه برادرزاده اش در شهر ویران شده حمص رها شده است. در این شهر زنی به همراه خواهر پنج ساله اش وضعیت مشابهی با مرد دارد که با وجود تفاوت در تعلقات سیاسی در کنار یکدیگر مبارزه می‌کنند.

 

مروری بر بخش بین الملل پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت

یکی از نکات قابل توجه در این جشنواره حضور فیلم «۲۸ سرباز پانفیلو» است. این فیلم که محصول سینمای روسیه است به نوعی تنها واکنش روسیه به دفاع لحظات آخر سربازان روس در برابر ارتش نازی‌ها است.

جالب است طی گزارشی که «اقاناسیف» قاضی ارتشی به استالین می‌دهد چنین واقعه‌ای اصلا رخ نداده و بیشتر جنبه‌ی ذهنی دارد. جالب‌تر آنجاست فیلمی در جشنواره‌ی مقاومت حاضر است که راجع یه دفاع شوروی در جنگ جهانی دوم است. درست جایی که ایران بی هیچ بهانه‌ای توسط همین کشور و هم پیمانانش اشغال شد.

 

مروری بر بخش بین الملل پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت

 

«مسیری به سپیده دم» به کارگردانی اندرو کاسترو محصول سینمای اسپانیا است. در سال ۲۰۰۴ یک فتوژورنالیست تصمیم میگیرد به عنوان خبرنگار جنگی در شهر فلوجه‌ی عراق حضور یابد، جایی که خونین‌ترین جنگ عراق چند ماه قبل در آن رخ داده بود. او در این مسیر یک مشکل اساسی دارد و آنهم خانواده اش ...

 

مروری بر بخش بین الملل پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت

 

«هیچ وقت ترکم نکن» محصول مشترک بوسنی و ترکیه است که به زندگی دو پناهنده‌ی سوری در ترکیه می‌پردازد. «ایدا بزیک» بوسنیایی فیلم را کارگردانی کرده است.

 

مروری بر بخش بین الملل پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت

 

 

«شب دوزاده ساله»  به کارگردانی ،آلوارو برچنر روایتگر به انفرادی افتادن سه تن از زندانیان سیاسی اروگوئه در زمان دیکتاتوری نظامی حاکم بر این کشور به مدت ۱۲ سال است که یکی از آن‌ها په په موجیکا است که بعدا به ریاست جمهوری این کشور نائل می‌شود.

 

مروری بر بخش بین الملل پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت

 

این فیلم ها ، توسط «مجید مجیدی» و «احمدرضا درویش» از ایران، «مارتین مهاندو» از تانزانیا، «غلام ربانی بیپلوب» از بنگلادش و «رودریگو ویلا» آرژانتینی داوری شود تا این بخش در روز جمعه نهم آذر ماه، برگزیدگانش را بشناسد.

محمد کاظم ­تبار