به گزارش افکارنیوز،

داریوش فرهنگ یکی از موفق ترین بازیگران سینمای دهه شصت و هفتاد که کمی از دنیای بازیگری فاصله گرفته امروز شمع تولد 71 سالگی خود را خاموش خواهد کرد.

داریوش فرهنگ درخشانی در سال ۱۳۲۶ در آبادان به دنیا‌ آمد. وی در خانواده‌ای متوسط در آبادان بزرگ شد و پس از درگذشت پدرش در ۸ سالگی به‌همراه خانواده به شهر کرمان مهاجرت کرد.
 
 داریوش فرهنگ
دوران دبستان و دبیرستان را در کرمان گذراند و پس از آنکه در دانشگاه پذیرفته شد به تهران رفت. وی در سال ۱۳۲۵ از دانشکده هنر‌های زیبای دانشگاه تهران در رشته تئاتر فارغ‌التحصیل شد.
 
وی درباره نوع حضورش در عرصه حرفه ای گفته است: با مهدی هاشمی گروه تئاتر پیاده را سال ۱۳۴۷ تشکیل دادیم و دانشجویان علاقه‌مند به این حرفه را که الان از بهترین‌های سینما و تلویزیون و تئاتر هستند جذب ما شدند و به شکل حرفه‌ای ادامه دادیم
 
فرهنگ فعالیت در تئاتر را در سال ۱۳۴۵ آغاز کرد و ۲ سال بعد گروه تئاتر پیاده را تشکیل داد. وی فعالیت سینمایی را سال ۱۳۵۹ با بازی در فیلم کوتاه «سلندر» به کارگردانی واروژ کریم مسیحی آغاز کرد.
 
داریوش فرهنگ
 

همچنین در سال ۱۳۶۵ با ساخت فیلم رسول پسر ابوالقاسم به عنوان فیلمنامه‌نویس، انتخاب موسیقی متن، تهیه کننده و کارگردان به شکل رسمی و حرفه‌ای وارد سینما شد.

نخستین ساخته تلویزیونی او، مجموعه سلطان و شبان نام داشت که پخش آن در سال‌های آغازین دهه ۶۰ خورشیدی با استقبال خوبی روبرو شد.

 
داریوش فرهنگ
فرهنگ توانست دو بار جوایز سینمایی را از آن خود نماید. وی برای بازی در فیلم "دو فیلم با یک بلیت" برنده دیپلم افتخار بهترین فیلم در نهمین دوره جشنواره فیلم فجر شد. وی همچنین برای همان فیلم توانست برنده سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران از نهمین دوره جشنواره فیلم فجر شود.
 
رز زرد، سلطان و شبان، دو فیلم با یک بلیت، معصومیت از دست رفته، بی گناهان، شلیک نهایی و محمد رسول الله (ص) از جمله آثاری است که فرهنگ در آنها به ایفای نقش پرداخته است.