به گزارش افکارنیوز،

علیرضا خمسه کارگردان نمایش کمدی «بگو مگو»، در خصوص اوژن یونسکو که این نمایش برداشتی آزاد از یکی از آثار اوست، گفت: اوژن یونسکو نمایشنامه نویس فرانسوی مشهور به ابزوردنویسی است. از این نظر که این نویسنده نگاه اجتماعی نافذی در فرهنگ غرب دارد، در اواخر قرن ۱۹ تحت تاثیر این دیدگاه بود و با توجه به عملکرد انسان که مدام جنگ ایجاد می‌کند، تخریب می‌کند و محیط خود را نابود می‌کند نتیجه گرفت که جهان به سمتی می‌رود که پایان ناخوشی دارد. این نوع نگاه در تئاتر را ابزورد یا تئاتر هیچ پندار می‌گویند. البته در آثار یونسکو یک طنز جالبی را هم شاهد هستیم. با این حال نمایشنامه های او مهلک هم هستند؛ یعنی در عین حال که تماشاگر می‌خندد، از جهانی که در آن هست وحشت می‌کند.

وی در خصوص نمایشنامه این اثر بیان کرد: «بگو مگو» نمایشنامه کوتاه و نام اثری است که من دست گرفتم. داستانِ زن و شوهری که در زندگی خانوادگی‌شان بگو مگو دارند و این بگو مگو فارغ از جهانی است که به سمت نابودی می‌رود. در حین نمایش صدای انفجار، شلیک گلوله، تخریب و کشته شدن آدم‌ها به گوش می‌رسد؛ ولی این زن و شوهر سر یک مسئله مسخره همچنان بگو مگو دارند. در اینجاست که خنده هولناکی حاصل تماشای این نمایش می‌شود.

خمسه با بیان اینکه این نمایش از حالت ابزورد و گروتسک دور و خنده آن بیشتر شده، گفت: «بگو مگو» یک نمایش کمدی است؛ به این دلیل که می‌خواستم تماشاگر این اثر بخندد با توجه به سابقه‌ای که دارم و من را به عنوان کمدین می‌شناسند.

کارگردان و بازیگر نمایش «بگو مگو» با بیان اینکه بازی در این نمایش برای او یک چالش جدید بود، افزود: دوست داشتم در خارج از کشور تجربه نمایشی داشته باشم و اینجا اجرای نمایش پربازیگر سخت است. به همین دلیل این نمایش را انتخاب کردم و دو نفری با احسان کرمی در بگو مگو ایفای نقش کردیم. البته این برای من یک چالش جدید بود؛ به این دلیل که من نقش یک زن را در نمایش ایفا کردم.

خمسه در خصوص روند اجرای این نمایش در آمریکا تشریح کرد: روند اجرایی و تمرین خوب پیش رفت و تصمیم گرفتیم اول این نمایش را در آمریکا روی صحنه ببریم. دوم دسامبر ما این نمایش را برای ۲۲۰ ایرانی در شهر اوکلاهاما اجرا کردیم که با استقبال آن‌ها مواجه شد. آن‌ها از این جهت خیلی خوشحال بودند که اثر هموطن مشهور و کمدین کشورشان را می‌دیدند.

خمسه افزود: این نمایش سپس در شهر‌های سن خوزه، ایالت کالیفرنیا، واشنگتن دی سی و چند شهر دیگر آمریکا به روی صحنه خواهد رفت. به این دلیل که دو پیشنهاد کار (سریال و فیلم) در ایران دارم اگر به ایران بازگشتم، برنامه تور تئاتر را به بعد از کار در ایران موکول می‌کنم. وگرنه این نمایش را به کانادا، اروپا و استرالیا می‌بریم و بعد هم در ایران آن را اجرا خواهیم کرد.

وی در خصوص اجرای «بگو مگو» در ایران تصریح کرد: به این دلیل که نمی‌دانستیم چه زمانی در ایران اجرا می‌رویم، هنوز سالنی را نگرفتیم؛ اما تصور خودم این است که تابستان سال ۹۸ در تهران و بعد در شهرستان‌ها اجرا برویم.

خمسه در خصوص برنامه‌های آتی خود هم گفت: در حال مطالعه سناریوی یک سریال هستم. باید ببینم قسمت است در آن بازی کنم یا خیر. چند پیشنهاد هم دارم که در حال بررسی آنها هستم.