به گزارش افکارنیوز،

داستان زندگی ابوسهل مسیحی، پزشک، فیلسوف، ریاضیدان و ستاره شناس بزرگ ایرانی، از امشب تا پنجشنبه سیزدهم دی ماه، در برنامه «کتاب شب» رادیو تهران با صدای بهروز رضوی بازخوانی می‌شود.

این بازخوانی به گفته محمدباقر رضایی سردبیر برنامه بر اساس کتاب " طبیب سرگردان " اثر سپیده خلیلی که در دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شده، انجام خواهد گرفت.

عیسی بن یحیی مسیحی جرجانی (گرگانی) که با نام ابوسهل مسیحی شهرت جهانی دارد، یکی از دانشمندان ایرانی بود که خدمت به فقرا را سرلوحه کار خود قرار داده و با دو رفیق همدوره اش ابوعلی سینا و ابوریحان بیرونی، خدمات ارزشمندی به ایران و اسلام نموده اند.

فخرالدین رازی او را در زمره بزرگترین فیلسوفان ایرانی نام برده است.

این دانشمند ایرانی در گرگان به دنیا آمد و در نیمه راه عمر، در حالی که هنوز به پنجاه سالگی نرسیده بود، در سفری به همراه ابوعلی سینا، در بیابان گرفتار توفان شن شد و درگذشت. بوعلی سینا بر بالینش رفت و او را استاد خود خواند.

ماجرای زندگی این دانشمند ایرانی، در شش قسمت ۲۰ دقیقه‌ای تنظیم رادیویی شده که در شب‌های یاد شده، با تهیه کنندگی رضا قربانی و صدا برداری فاطمه گنجعلی هر شب ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه در گروه اخلاق و زندگی شهروندی رادیو تهران، روی آنتن خواهد رفت.