به گزارش فارس، حجتالاسلام حسن رضایی مهر پیش از ظهر امروز در نشست خبری با حضور خبرنگاران رسانههای استان قم اظهار داشت: مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات دینی وابسته به حوزه علمیه قم در سال ۷۹ در راستای پاسخگویی به شبهات موجود در جامعه تاسیس شده و تاکنون گامهای مثبتی در این زمینه برداشته است.

وی افزود: استفاده از محققین و متخصصین برای پاسخگویی به شبهات در عرصه دین و در حوزه‌های مختلف، ‌ یکی از امتیازات مراکز حوزوی است و این مرکز نیز تنها نهاد حوزوی است که به پاسخگویی در این زمینه مشغول بوده و خروجی‌های مختلفی دارد.

رئیس مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات دینی حوزه علمیه قم با اشاره به محصولات گوناگون تولید شده توسط این مرکز گفت: تولید انواع نرم‌افزارها و مقالات گوناگون از جمله این فعالیت‌ها محسوب می‌شود.

وی ابراز کرد: هشت گروه در مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات دینی حوزه علمیه قم مشغول به فعالیت هستند که برخی از آنها شامل ادیان و مذاهب، تاریخ، حقوق، قرآن و تفسیر از گروه‌های فعال مرکز محسوب می‌شوند.

رضایی مهر با اشاره به نظر مقام معظم رهبری در مورد فعالیت‌های مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات دینی ادامه داد: ایشان این اقدام را مربوط به حوزه‌های علمیه دانسته و از زحمات بی‌دریغ دست‌اندرکاران آن تشکر کردند ضمن اینکه رهبری تاکید فراوانی بر پاسخگویی به شبهات داشته و فعالیت‌های این مرکز نیز در راستای اجرای منویات ایشان است.

رئیس مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات دینی حوزه علمیه قم افزود: سایت اندیشه قم به عنوان پایگاهی با بیش از ۵۰ بخش اصلی و حاوی هزاران مقاله علمی، یکی از برترین پایگاه‌های پاسخگویی به شبهات دینی محسوب می‌شود که راه‌اندازی آن جزو مهم‌ترین اقدامات این مرکز بود.

وی میزان بازدید ماهانه از این سایت را ۱۰۰ هزار مورد دانست و گفت: بیش از هزار و ۶۰۰ پایگاه اینترنتی، ‌ سایت اندیشه قم را به عنوان یکی از سایت‌های مهم به کاربران خود معرفی کرده‌اند.

رضایی مهر با اشاره به شیوه اجرایی کار مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات دینی اظهار کرد: متوسط زمان پاسخ به سئوالات یک هفته است که توسط گروه‌های فعال علمی صورت می‌گیرد.

رئیس مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات دینی حوزه علمیه قم با بیان اینکه تعداد پرسش‌های صورت گرفته از این مرکز از سال ۸۴ تاکنون به بیش از ۱۰ هزار سئوال می‌رسد، گفت: میزان پاسخ‌های تلفنی داده شده به افراد نیز به طور میانگین روزی ۳۰ مورد بوده است ضمن اینکه تاکنون به ۵۵ هزار مورد پرسش مکتوب و نیز ۳۶ هزار سئوال در قالب ایمیل پاسخ داده شده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات مهم صورت گرفته توسط این مرکز، ‌ تشکیل بانک اطلاعاتی حاوی بیش از ۳۰ هزار پرسش و پاسخ و مقالات بررسی شده در مطبوعات کشور است.

رضایی مهر با اشاره به تشکیل ۱۳۳ جلسه در قالب کانون گفتمان دینی در قم و تعدادی نیز در دیگر شهرستان‌ها توسط مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات دینی افزود: بیش از ۱۲۳ برنامه نیز به صدا و سیما برای پخش از شبکه‌های استانی تحویل داده شده است.

رئیس مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات دینی حوزه علمیه قم با اعلام اینکه این مرکز تاکنون بیش از ۶۰ عنوان کتاب به چاپ رسانده است گفت: بیش از ۴۰ جلد کتاب نیز در مراحل چاپ و نشر بوده و به زودی در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

وی به نرم‌افزارهای تولید شده توسط این مرکز اشاره کرد و افزود: تمام فعالیت‌ها توسط محققانی با تحصیلات بالای حوزوی و دانشگاهی صورت گرفته و از کسانی که در سطوح پایین‌تر از کارشناسی ارشد باشند در بخش پاسخگویی استفاده نمی‌شود.

رضایی مهر از اجرای طرح پاسخگویی پیامکی توسط این مرکز در آینده نزدیک خبر داد و ابراز کرد: یکی از اهداف عالیه مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات دینی، فعالیت در عرصه تولید علم و شبهه‌زدایی از ساحت دین و علم است که منجر به حفظ جامعه اسلامی از هجوم حوادثفکری خواهد شد.

رئیس مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات دینی حوزه علمیه قم دفاع از اندیشه سیاسی اسلام را یکی دیگر از اهداف این مرکز دانست و افزود: دفاع از حیثیت حوزههای علمیه و علمای دین و نیز اصل ولایتفقیه و رهبری جامعه اسلامی نیز جزو وظایف این نهاد است زیرا کار این مرکز فراجناحی بوده و این مسائل را به دقت زیر نظر دارد.