به گزارش افکارنیوز،

با آغاز فصل تابستان به طور معمول پیش تولید اکثریت آثار سینمایی که قصد حضور در جشنواره فیلم فجر را دارند آغاز شده و گمانه زنی‌ها درباره حضور و یا عدم حضور کارگردانان محبوب سینما صدر اخبار سینمایی قرار می‌گیرد.

اخبار فرهنگ و هنر _ در این میان حضور کارگردانان جوان در کنار اسامی با سابقه سینما باعث شده تا طی سالهای گذشته هیجان جشنواره فیلم فجر بالاتر از همیشه باشد، بزرگترین رویداد سینمایی کشور نشان داده که در ادوار پیشین خود استعدادهای جدیدی را به سینما معرفی کرده است.

حال با پایان یافتن نخستین ماه از تابستان امسال، برخی از کارگردانان و تهیه کنندگان سینما از آغاز پیش تولید آثار خود خبر داده و به احتمال فراوان اکثریت آنها مقصد نهایی رونمایی از فیلمشان را در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر جستجو می کنند. 

در این میان آغاز پیش تولید آثار فیلمسازانی چون ابراهیم حاتمی‌کیا تنور جشنواره را به شدت داغ خواهد کرد، همچنین ساخت پنجمین فیلم محمدحسین مهدویان در نوع خود اتفاق جذابی است، مهران احمدی و پیمان قاسمخانی نیز با دو فیلم کمدی دومین تجربه خود در کارگردانی را آغاز خواهند کرد.

***«خروج» اثر جدید ابراهیم حاتمی کیا

چهارشنبه هفته گذشته سازمان اوج از ساخت فیلم سینمایی «خروج» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا و تهیه کنندگی حبیب والی نژاد خبر داد، اوج اعلام کرد که خروج با اتمام نگارش فیلمنامه وارد مرحله پیش تولید شده است.

این فیلم سینمایی بعد از «بادیگارد» و «به وقت شام»، سومین همکاری سازمان هنری رسانه‌ای اوج با ابراهیم حاتمی کیا خواهد بود. در حال حاضر حاتمی کیا نگارش فیلمنامه این فیلم سینمایی را به پایان برده است و پس از گذراندن مراحل پیش تولید، این فیلم را جلوی دوربین خواهد برد.

«خروج» بیستمین فیلم ابراهیم حاتمی کیا در مقام کارگردان در سینمای ایران است.

لازم به ذکر است، طی سالهای گذشته حاتمی‌کیا نشان داده که برای ساخت هر فیلم به دو سال وقت نیاز دارد، فاصله زمانی ساخت فیلم سینمایی "چ"، "بادیگارد" و "به وقت شام" هر کدام دو سال بود و حالا بر اساس همین فرمول به احتمال فراوان این کارگردان پیشکسوت امسال باید فیلم جدید خود را به جشنواره فیلم فجر برساند.

حاتمی کیا که طی سالهای گذشته موضع انقلابی خود را بارها اعلام کرده حالا در فیلم جدیدش شاید بار دیگر سراغ مسئله‌ای استراتژیک و جدی برود، اتفاقی که در سه اثر قبلی این کارگردان به خوبی به چشم می خورد.

آن طور که شنیده می‌شود، فیلم جدید حاتمی‌کیا مانند سه کار اخیرش یک پروژه بزرگ و استراتژیک است. او دقیقا دو سال قبل در همین ایام پیش تولید فیلم "به وقت شام" را در سکوت کامل خبری شروع کرده بود.

***«ارتش سری» اثر جدید پیمان قاسمخانی

"پیمان قاسمخانی" نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون در دومین تجربه کارگردانی خود در عرصه سینما به سراغ ساخت نسخه دوم فیلم سینمایی "خوب بد جلف" رفته است.

وی بار دیگر برای این فیلم سینمایی به سراغ زوج سینمایی "پژمان جمشیدی" و "سام درخشانی" رفته است، زوجی که از سریال "پژمان" با یکدیگر همراه شدند و این همراهی موفقیت آمیز را در فیلم‌هایی همچون "خوب بد جلف" و "تگزاس" و "لونه زنبور" تکرار کردند.

از مهمترین اتفاقات نسخه دوم فیلم سینمایی "خوب بد جلف" می‌توان به نقش آفرینی "حامد کمیلی" به عنوان یکی از نقش‌های اصلی اثر اشاره کرد، حضور حامد کمیلی در این فیلم در حالی رقم می‌خورد که "حمید فرخ‌نژاد" بازیگر نسخه اول فیلم در پروژه حضور ندارد، کمیلی پیش از این نیز تجربیات موفقی در عرصه سینمای کمدی را از خود به ثبت رسانده است. 

نگارش فیلمنامه خوب بد جلف ۲ را نیز بار دیگر خود پیمان قاسمخانی بر عهده دارد، این فیلم با نام اصلی "ارتش سری" هم اکنون فیلمبرداری خود را آغاز کرده و بدون شک خود را برای حضور در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر آماده می‌کند.

فرهاد آئیش، گوهرخیراندیش و مارال فرجاد دیگر بازیگرانی هستند که در نسخه دوم خوب بد جلف به ایفای نقش می‌پردازند، در این میان "امیرمهدی ژوله" نیز بازی در نسخه دوم را همچون نسخه اول تکرار کرده و جزو سه بازیگر باقی مانده از خوب بد جلف ۱ است.

نسخه اول خوب بد جلف در زمان اکران به عنوان دومین فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران شناخته شد، این فیلم پس از پایان زمان اکران خود به رقمی نزدیک به هفده میلیارد تومان دست یافت تا به عنوان نخستین تجربه کارگردانی برای پیمان قاسمخانی اتفاقی مثبت در گیشه را نیز برای وی رقم زند.

پیمان قاسمخانی پیش از این توانایی خود در نوشتن آثار طنز را ثابت کرده و داشتن آثاری همچون طبقه حساس٬ مارمولک و سن پطرزبورگ در کارنامه سینمایی اش گواهی واضح بر این صحبت است. اما اینبار او با چالش ساختن نسخه دوم یک اثر موفق مواجه شده و این اتفاق کمی به عنوان نویسنده برای قاسمخانی دغدغه برانگیز بوده است.

***«درخت گردو» اثر جدید محمدحسین مهدویان

محمدحسین مهدویان کارگردان جوان اما موفق سینمای ایران با انتشار عکسی از آغاز تولید پنجمین اثر سینمایی خود با نام "درخت گردو" خبر داد.

براساس اخبار اعلام شده مهدویان برای جدیدترین فیلم سینمایی خود فراخوانی را برای جذب بازیگران محلی و یا آشنا به زبان ترکی منطقه منتشر کرده است، این فیلم جدیدترین اثر کارگردان جوان سینما به وقایع دوران معاصر پرداخته است. 

مهدویان همواره در آثار قبلی خود به مسائل و اتفاقات جذابی پرداخته و به نوعی امضاء مضمونی برای آثارش پیدا کرده و در فیلم "درخت گردو" هم بار دیگر سراغ واقعه ای معاصر یعنی "بمباران شیمیایی سردشت" رفته است. 

محمدحسین مهدویان بعد از ساخت فیلم "ماجرای نیمروز" که در جشنواره فیلم فجر توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را به‌دست آورد، سال پیش دومین نسخه از این اثر سینمایی را به جشنواره فجر رساند.

مهدویان بدون شک یکی از استعدادهای درخشان سینمای ایران در سالیان اخیر محسوب می شود که فارغ از نقدهای تخصصی و غیر تخصصی به هیچ وجه نمی‌توان تاثیر وی را در چهار سال گذشته سینما کتمان کرد. کارگردانی که به خوبی با سینمای مستند آشنایی داشته و حال سبکی تلفیقی از مستند و سینما از خود به جا گذاشته است.

محمدحسین مهدویان پس از موفقیت‌های بسیاری که برای ساخت ایستاده در غبار و ماجرای نیمروز کسب کرد به سراغ فیلمنامه لاتاری رفت. فیلمی که هر چند در جشنواره فیلم فجر نتوانست به موفقیت برسد، اما در بخش فروش یکی از پرفروشترین آثار سال ۱۳۹۷ لقب گرفت.

وی بعد از شکست نسبی در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر بار دیگر به سراغ سبک اصلی خود یعنی آثار مستند سینمایی رفت و توانست بار دیگر در ماجرای نیمروز تجربه موفقیت آمیز خود را تکرار کند، هرچند این فیلم همچون نسخه اول اثر مورد اقبال رسانه ها قرار نگرفت.

مهدویان هم اکنون ماجرای نیمروز ۲ را در صف اکران می‌بیند، اما هنوز هیچ خبری مبنی بر زمان احتمالی اکران منتشر نشده است. هادی حجازی‌فر، بهنوش طباطبایی، محسن کیایی، هستی مهدوی‌، حسین مهری، مهدی زمین‌پرداز، امیر احمد قزوینی و با حضور جواد عزتی بازیگران اصلی قسمت دوم ماجرای نیمروز هستند.

***«جفت شیش» اثر جدید مهران احمدی

مهران احمدی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون که بیشتر به خاطر بازی در آثار کمدی نزد مخاطبان شناخته می‌شود، قصد دارد دومین اثر سینمایی خود را نیز تجربه کند. 

احمدی این روزها پس از اتمام نگارش فیلمنامه فیلم سینمایی "جفت شیش" به نویسندگی حمید اکبری، این اثر را برای دریافت پروانه ساخت به شورا ارسال کرده است، "محمدحسین قاسمی" برای دومین بار در کنار احمدی ایستاده و در مقام تهیه کننده این اثر حاضر شده است. 

براساس آخرین اخبار جفت شیش باری دیگر فضایی کاملاً کمدی داشته و نزدیک به یک هفته است که برای دریافت مجوز به شورای پروانه ساخت ارسال شده است، حال باید دید در صورت دریافت پروانه ساخت احمدی بار دیگر حضور در جشنواره فیلم فجر را تجربه خواهد کرد یا نه. 

وی نخستین بار با فیلم سینمایی مصادره راهی جشنواره فیلم فجر شد اما نتوانست به افتخار خاصی در این جشنواره دست پیدا کند، البته فیلم سینمایی مصادره اتفاقات بسیار خوبی را در گیشه تجربه کرد. 

مهران احمدی بعد از ساخت اولین فیلمش درخصوص تجربه کارگردانی خود در عرصه سینما گفت: کارگردانی اتفاق بسیار سخت و عجیبی است. البته من تجربه کار با کارگردانان کار اولی بسیاری را داشته ام و همین باعث شده کمی تجربه داشته باشم اما با این وجود نمی شود از سختی های بسیار کار اولی بودن حرفی نزد.

وی خاطرنشان کرد: به کارگردانی ادامه می دهم اما چون گزینه مالی چندان اهمیتی برایم ندارد؛ سعی می کنم به هر قیمتی کار نکنم و گزیده کار باشم. سعی می کنم از این به بعد کاملاً معقولانه و با انتخاب فیلمنامه های درست و خوب به کارگردانی ادامه دهم.