واژه عید تنها یك بار در قرآن و آن هم آیه ۱۱۴ سوره مائده به كار رفته و در تفسیر این آیه آمده است: در اعیاد اسلامی به مناسبت اینكه در پرتو اطاعت یك ماه مبارك رمضان و یا انجام فریضه بزرگ حج، صفا و پاكی فطری نخستین به روح و جان باز می گردد و آلودگی های خلاف فطرت از میان می رود، عید گفته شده است و از آنجا كه روز نزول مائده روز بازگشت به پیروزی و پاكی و ایمان به خدا بوده است حضرت مسیح (ع) آن را عید نامیده است.

همانطور که در روایات وارد شده نزول مائده در روز یکشنبه بود و شاید یکی از علل احترام روز یکشنبه در نظر مسیحیان نیز همین بوده است.

در روایتی که از علی(ع) نقل شده می خوانیم ' و کل یوم لا یعصی الله فیه فهو یوم عید ' هر روز که در آن معصیت خدا نشود روز عید است نیز اشاره به همین موضوع است، زیرا روز ترک گناه، روز پیروزی و پاکی و بازگشت به فطرت نخستین است.

و نیز در یکی از اعیاد، آن حضرت فرمود: امروز تنها عید کسی است که خداوند روزهاش را پذیرفته و عبادتش را سپاس گزارده است، هر روز که خداوند مورد نافرمانی قرار نگیرد، عید راستین است.

در روایات اسلامی برای اعیاد، بویژه اعیاد مذهبی از جمله عید فطر، آداب و رسوم خاصی از جانب معصومین توصیه شده است از جمله اینکه عیدهای خودتان را با تکبیر زینت بخشید و عید فطر و قربان را با گفتن ذکر لا اله الا الله، الله اکبر، الحمد لله و سبحان الله، زینت بخشید.

عید، زمان نو شدن و پاك شدن از گناهان است و نوروز زنده شدن و برپاشدن دوباره هستی پس لازم است تا با بهره گیری از احادیث و روایاتی كه از ائمه اطهار علیهم السلام به ما رسیده روزهای آغاز سال را سپری كنیم تا سالی همراه با معنویت و بركت داشته باشیم.