به گزارش افکارنیوز،

نمایشگاه عکس‌های مریم سعیدپور با عنوان « نیم‌فاصله » از جمعه ۲۰ دی‌ماه در گالری فرمانفرما در حال برگزاری است. این هنرمند عکاس در ادامه کارهای خود در شاخه عکاسی فاین آرت، در این نمایشگاه نیز لحظاتی را به نمایش گذاشته است که هر کدام قصه‌ای را روایت می‌کنند.

اخبار فرهنگ و هنر - در واقع وجه روایت و قصه‌پردازی در این عکس‌ها نمایان است و هر کدام داستانی را برای مخاطب بیان می‌کند.

در استیتمنت این نمایشگاه آمده است: «اولین مواجهه ما با مفهوم رابطه، عموماً نتیجه ادراک رابطه والدینمان است. همان‌طور که آنان نیز این را از مادران و پدرانشان دریافته‌اند. ذهن ما، بی آنکه بدانیم یا بخواهیم از این قالب‌ها شکل می‌گیرد، هرچند متناقض و با سر و شکلی تازه که محصول مشترک فهم ابتدایی‌مان از ساز و کار جهان است و دریافت‌های فردی‌. «نیم‌فاصله» مرور حسرت‌های ته‌نشین شده‌ای است در فقدان وضعیت باشکوه. قاب‌هایی از ناخودآگاه که با رشته‌هایی نازک به زندگی‌مان آویخته شده. امکان سخت رضایتی که پیوسته سیال است میان ماندن و رفتن، ساختن و ویران کردن، داشتن و نداشتن.»

 

مریم سعیدپور درباره این عکس‌ها که به نوعی کارگردانی شده‌اند، گفت: من به عکس‌های کارگردانی شده علاقمندم و این مجموعه نیز، چنین ویژگی دارد. عکس‌ها با میزانسن از پیش طراحی شده، بازیگر، لوکیشن، طراحی صحنه و لباس ولی در عین حال متمرکز و مینیمال خلق شده‌اند.

وی با بیان اینکه بیشتر عکس‌ها با نور روز ثبت شده‌اند، اظهار کرد: ۱۹ اثر را از میان یک مجموعه پرتعداد برای این نمایشگاه انتخاب کرده‌ام.

سعیدپور درباره عنوان نمایشگاه که «نیم‌فاصله» است نیز توضیح داد: لحظه‌هایی در کودکی هست که اولین مواجهه هر کسی با مقوله رابطه و عشق، اتفاق می‌افتد. این در ناخوداگاه شما ثبت شده است و بزرگ می‌شوید درحالی که این صحنه‌ها در ذهن شما حک شده‌اند. شما بزرگ می‌شوید در حالی که دریافت شما از رابطه تغییر کرده است، نسل عوض شده اما تجربه‌های پیشین در لحظه‌های خشم و عصبانیت یا هیجان و احساسات از ناخوداگاه شما بیرون می‌زند.

این عکاس ادامه داد: همچنین گاه لحظه‌هایی را تجربه می‌کنید که ریشه آن به خاطره‌ای در ذهنتان برمی‌گردد و برایتان تداعی می‌شود و آن را در میان تجربیات زیسته گذشته‌تان می‌یابید. قصدم این بود در این نمایشگاه چنین فضایی را به نمایش بگذارم.

نمایشگاه عکس‌های مریم سعیدپور از جمعه ۲۰ دی ماه در گالری فرمانفرما به نشانی خیابان کریمخان زند، خردمند شمالی، کوچه اعرابی ۲ آغاز به کار کرده و تا ۴ بهمن ماه ادامه خواهد داشت.