به گزارش افکارنیوز،

هفتاد و سومین دوره جوایز سالانه آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا ( بفتا ) دیشب برندگان خود را شناخت.

اخبار فرهنگ و هنر - در این مراسم «۱۹۱۷» ساخته سم مندس که ۹ نامزدی به دست آورده بود، ۷ جایزه را با خود به خانه برد. جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم بریتانیایی از مهم‌ترین جوایزی بود که این فیلم از آن خود کرد.

از سوی دیگر « ایرلندی » مارتین اسکورسیزی که با ۱۰ نامزدی پس از «جوکر» در مکان دوم امیدداران جای داشت، دست خالی مراسم را ترک کرد.

فیلم « جوکر » ساخته تاد فیلیپس که در ۱۱ بخش نامزد کسب جایزه شده بود در نهایت در سه بخش شامل بهترین بازیگر مرد برای خواکین فینیکس، بهترین موسیقی و بهترین انتخاب بازیگر جایزه برد.

«روزی روزگاری در هالیوود» ساخته کوئنتین تارانتینو نیز که در ۱۰ بخش نامزد دریافت جایزه شده بود تنها جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل را برای بازی برد پیت کسب کرد.

مریم مهاجر فیلمساز ایرانی-بریتانیایی برای انیمیشن کوتاه «بابابزرگ عاشق‌پیشه» جایزه بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی را دریافت کرد.

امسال نخستین سالی بود که در بخش بازیگری و کارگردانی بازیگری نامزد معرفی شد.

سال پیش «رُما» ساخته آلفونسو کوارون در ۷ رشته نامزد شده بود و درنهایت در ۴ بخش از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی برنده شد.

فهرست برندگان جوایز بفتا ۲۰۲۰ چنین است:

بهترین فیلم: « ۱۹۱۷ »

دیگر نامزدها: «ایرلندی»، «جوکر»، «روزی روزگاری در هالیوود»، «انگل»

بهترین فیلم بریتانیایی: «۱۹۱۷»

دیگر نامزدها: «طعمه»، «برای سما»، «راکت‌من»، «ببخشید جا ماندی»، «دو پاپ»

بهترین کارگردان: سم مندس برای «۱۹۱۷»

دیگر نامزدها: مارتین اسکورسیزی برای «ایرلندی»، تاد فیلیپس برای «جوکر»، کوئنتین تارانتینو برای «روزی روزگاری در هالیوود»، بونگ جون هو برای «انگل»

بهترین بازیگر مرد: خواکین فینیکس برای «جوکر»

دیگر نامزدها: لئوناردو دی‌کاپریو برای «روزی روزگاری در هالیوود»، آدام درایور برای «داستان ازدواج»، تارون اجرتن برای «راکت‌من»، جاناتان پرایس برای «دو پاپ»

بهترین بازیگر زن: رنه زلوگر برای «جودی»

دیگر نامزدها: جسی باکلی برای «رز وحشی»، اسکارلت جوهانسون برای «داستان ازدواج»، سیرشا رونان برای «زنان کوچک»، شارلیز ترون برای «بامب‌شل»

بهترین بازیگر مرد مکمل: برد پیت برای «روزی روزگاری در هالیوود»

دیگر نامزدها: تام هنکس برای «روزی زیبا در محله»، آنتونی هاپکینز برای «دو پاپ»، آل پاچینو برای «ایرلندی»، جو پشی برای «ایرلندی»

بهترین بازیگر زن مکمل: لورا درن برای «داستان ازدواج»

دیگر نامزدها: اسکارت جوهانسون برای «جوجو خرگوش»، فلورنس پیو برای «زنان کوچک»، مارگو رابی برای «بامب‌شل»، مارگو رابی برای «روزی روزگاری در هالیوود»

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: «انگل» نوشته بونگ جون هو و هان جین وون

دیگر نامزدها: «بوک اسمارت»، «چاقوها بیرون»، «داستان ازدواج»، «روزی روزگاری در هالیوود»

بهترین فیلمنامه اقتباسی: «جوجو خرگوش»؛ نوشته تایکا وایتیتی

دیگر نامزدها: «ایرلندی»، «جوکر»، «زنان کوچک»، «دو پاپ»

بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی: «طعمه» مارک جنکین

دیگر نامزدها: «برای سما» وعد الخطیب، «میدِن» الکس هولمز، «فقط تو» هری ووتلیف، «رتابلو» آلوارو دلگادو آپاریسیو

بهترین مستند: «برای سما» ساخته وعد الخطیب و ادوارد واتس

دیگر نامزدها: «کارخانه آمریکایی»، «آپولو»، «دیگو مارادونا»، «هک بزرگ»

بهترین فیلم انیمیشن: «کلاوس»

دیگر نامزدها: «یخ‌زده ۲»، «یک فیلم شان گوسفنده: فارماگدون»، «داستان اسباب‌بازی ۴»

بهترین فیلمبرداری: «۱۹۱۷»، راجر دیکنز

دیگر نامزدها: «ایرلندی»، «جوکر»، «فورد در برابر فراری»، «فانوس دریایی»

بهترین موسیقی: هیلدور گودنادوتیر برای «جوکر»

دیگر نامزدها: «۱۹۱۷»، «جوجو خرگوش»، «زنان کوچک»، «جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر»

بهترین تدوین: اندرو باکلند و مایکل مکاسر برای «فورد در برابر فراری»

دیگر نامزدها: «ایرلندی»، «جوجو خرگوش»، «جوکر»، «روزی روزگاری در هالیوود»

بهترین طراحی صحنه: دنیس گاسنر و لی ساندالس برای «۱۹۱۷»

دیگر نامزدها: «ایرلندی»، «جوجو خرگوش»، «جوکر»، «روزی روزگاری در هالیوود»

بهترین طراحی لباس: جاکلین دوران «زنان کوچک»

دیگر نامزدها: «ایرلندی»، «جوجو خرگوش»، «جودی»، «روزی روزگاری در هالیوود»

بهترین چهره‌پردازی و مو: ویوین بیکر برای «بامب‌شل»

دیگر نامزدها: «۱۹۱۷»، «جوکر»، «راکت‌من»، «جودی»

بهترین جلوه‌های ویژه تصویری: گرگ باتلر برای «۱۹۱۷»

دیگر نامزدها: «انتقامجویان: پایان بازی»، «ایرلندی»، «شیرشاه»، «جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر»

بهترین صدا: اسکات میلان برای «۱۹۱۷»

دیگر نامزدها: «جوکر»، «فورد در برابر فراری»، «جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر»، «راکت‌من»

بهترین انتخاب بازیگر: شینا مارکوویتز برای «جوکر»

دیگر نامزدها: «داستان ازدواج»، «روزی روزگاری در هالیوود»، «تاریخ شخصی دیوید کاپرفیلد»، «دو پاپ»

بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان: «انگل» بونگ جون هو از کره جنوبی

دیگر نامزدها: «وداع» لولو وانگ از آمریکا، «برای سما» وعد الخطیب و ادوارد واتس از بریتانیا / آمریکا / سوریه، «درد و افتخار» پدرو آلمودوار از اسپانیا، «پرتره بانو در آتش» سلین سیاما از فرانسه

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی: «بابابزرگ عاشق‌پیشه» ساخته مریم مهاجر

دیگر نامزدها: «در پوتین‌هایش» ساخته کاترین اشتاین‌باخر، «قایق جادویی» ساخته نعمان ازهری و لیلیا لورل

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی: «یادگیری اسکیت‌بازی در یک منطقه جنگی» ساخته کارول دیسینگر

دیگر نامزدها: «آذر» به کارگردانی میریام رجا، «ماهی قرمز» به کارگردانی هکتور داکریل، «کامالی» به کارگردانی ساشا رینبو، «تله» به کارگردانی لینا هیدی

ستاره نوظهور (جایزه تماشاگران): مایکل وارد

آکوافینا، جک لودن، کیتلین دیور، کلوین هریسن جونیور