به گزارش افکارنیوز،

پنج نامزد دریافت جوایز این مسابقه که به مدیریت سیامک زمردی مطلق برگزار شد، به شرح زیر معرفی می‌شوند:

اخبار فرهنگ و هنر- علی اصغر اظهاری خوشکار برای  عکس نمایش «گورخواب‌ها»، مرجانه پورحسین برای عکس نمایش «آی راک»، مریم قهرمانی زاده برای عکس نمایش «شهر ما»، کیارش مسیبی برای عکس نمایش «لولیتا نسخه 12»، مهدی مصباحی برای عکس نمایش «عشق جلاد»

*نگاهی به تئاتر فنلاند و جشنواره‌های آن در بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی ایران

جوکا هاید هی‌تی روز چهارشنبه 16 بهمن ماه در بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی ایران، به سخنرانی درباره ویژگی‌های تئاتر فنلاند و جشنواره‌های آن می‌پردازد.

هاید هی‌تی از تهیه‌کنندگان تئاتر و پروژه‌های حرفه‌ای در فنلاند است که سابقه 14 سال تدریس و فعالیت آموزشی را در کارنامه خود دارد. این هنرمند همچنین 21 سال در حوزه سینما به فعالیت پرداخته است.

هاید هی‌تی نیز جوایز ارزنده‌ای چون جایزه جشنواره تئاتر جمهوریت و جایزه اتحادیه جوانان قزاقستان را دریافت کرده است.

این سخنرانی از ساعت 12:45 تا 13:45 در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار خواهد شد و ورود برای عموم آزاد است.

*استفانی کرپ: تئاتر در آلمان وابسته به دولت است

استفانی کرپ دبیر جشنواره تئاتر سه سالانه «روهر» با حضور در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر از شیوه کار جشنواره «روهر» گفت.

در ابتدای این نشست، کرپ گفت: من دبیر جشنواره هنری سه سالانه «روهر» هستم. ما نمایش‌ها را در ده ‌ها سالن بزرگ برگزار می‌کنیم، سالن‌هایی که وسعت بعضی از آن‌ها به اندازه یک استادیوم فوتبال است.

او ادامه داد: در ابتدا باید درباره سیستم تئاتری آلمان توضیح دهم. تئاتر در آلمان وابسته به دولت است که به دو بخش تقسیم می‌شوند. نوع اول تئاتر‌‌های شهری هستند که هر شهر چند تئاتر شهر دارد. سالن‌های تئاتری که در شهر‌ها هستند، عوامل و تکنسین‌های مخصوص به خود را دارند و هر کارگردانی که در سالن‌ها نمایشی را اجرا می‌برد، موظف است با همان عوامل سالن کار کند.

کرپ گفت: البته ما پلتفرم‌های متفاوتی هم داریم؛ سالن‌های مستقلی وجود دارد که نمایش‌های خاص تری در آن‌ها به صحنه می‌رود. فکر می‌کنم که این نوع تئاتر به شکل تئاتری که شما در ایران دارید شبیه تر است.

او ادامه داد: معمولا بین سالن‌های مستقل و تئاتر‌های شهری بر سر زیبایی‌شناسی در اجراهایی که وجود داشت اختلاف و بحث شکل می‌گرفت، اما امروز مشاجره فروکش کرده و سالن‌های شهری هم از کارگردانان بین‌المللی برای کار دعوت می‌کنند.

کرپ بیان کرد: جشنواره فضایی برای ملاقات را پدید می‌آورد. اما جشنواره‌ها در آلمان کمی متفاوت تر برگزار می‌شوند. ما جشنواره‌های کوچک و بزرگی در آلمان برگزار می‌کنیم اما درباره جشنواره تئاتر «روهر» باید بگویم که این سه سالانه مختص به شهر خاصی نیست و در تمامی استان‌ها برگزار می‌شود. این جشنواره در ابتدا مختص موسیقی و تئاتر بود، اما حالا این جشنواره «جشنواره ای مخصوص به هنر» نام می‌گیرد.

وی گفت: این جشنواره شش هفته به طول می‌انجامد و در این مدت چیزی در حدود 10 نمایش به صحنه می‌رود. نکته اصلی در جشنواره ما صنعتی بودن آن است. فضاهای بسیار بزرگی را برای اجرای نمایش در نظر می‌گیریم که گاهی حتی برای صدا دچار مشکل می‌شویم.

کرپ گفت: هدف اصلی ما این است که این جشنواره در شهر‌ها و محیط‌های صنعتی و فرودست جامعه برگزار شود. به همین علت این جشنواره رقابتی نیست و تنها آثار مختلف در آن به نمایش در می‌آیند.

کرپ گفت: ما در این جشنواره از سالن‌هایی استفاده می‌کنیم که دور افتاده‌ و متروکه هستند. به همین دلیل بخش زیادی از بودجه ما صرف ایجاد زیرساخت در سالن‌ها برای اجرای نمایش‌ها می‌شود. شورای سیاست‌گذاری جشنواره دبیر‌ها را برای سه سالانه منصوب و برای آن‌ها وظیفه‌ای تعیین می‌کند که هر دبیر در طول دوره کاری خود باید ایده خلاقانه جدیدی را به مجموعه اضافه کند و کاری که من کردم تلفیق ژانر‌ها و دعوت از گروه‌های بین‌المللی از آفریقا و آمریکای جنوبی بود.

او ادامه داد: نمایش‌های ما در شهر‌ها و محوطه‌های صنعتی به اجرا در می‌آید. به همین دلیل بلیت‌ نمایش‌های ما ارزان‌تر از دیگر جشنواره‌ها است. به این علت که هدف ما این است هدف اصلی ما ایجاد فضایی برای تماشای نمایش برای اقشار مختلف جامعه است.

او در ادامه گفت: من اعتقاد دارم هر جشنواره‌ای باید جدا از دبیرخانه، یک اداره به عنوان مرکز جشنواره داشته باشد. من چنین رویکردی را در دوره سه سالانه دبیری خودم اجرایی کردم و مقابل یکی از سالن‌های نمایشمان هواپیمای صنعتی و قدیمی‌ای را قرار دادیم که این اداره در درون آن هواپیما مستقر شد. ضمن این که مردم هم امکان بازدید از آن‌ را داشتند.

کرپ گفت: ما یک دوره آموزشی را نیز همزمان با برگزاری جشنواره برگزار کردیم که در آن به هنرمندان تئاتر «فرمان ناپذیری» را می‌آموختیم و به آن‌ها می‌گفتیم که باید روحیه انقلابی داشته باشند.

او در پایان گفت: ما از یک سال و نیم پیش از دبیر شدن خود مطلع می‌شویم تا بتوانیم برنامه‌های مدنظرمان را اجرا کنیم. این زمان شاید طولانی به نظر برسد اما برای برنامه‌ریزی کردن چنین برنامه‌هایی مدت کوتاهی محسوب می‌شود.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند تا 21 بهمن ماه در حال برگزاری است.