به گزارش افکارنیوز،

در مستند «مرز پرگهر» ۱۳ اثر تاریخی و کهن ایران زمین برای بینندگان معرفی شده است. این اثر فاخر توسط ۱۰ کارگردان کشور کارگردانی شده و تولید آن در طی یک سال و نیم به سرانجام رسیده است.

اخبار فرهنگ و هنر - مجید سروینی قسمت چغازنبیل (شوش)، بهمن ابراهیمی قسمت رنگین نگاره های کهن صخره ای سرسورن کوهدشت لرستان، مریم مومن زاده قسمت های ارگ راین (کرمان) و گنجینه خورشید میمند، حامد عزیزی قسمت سازه های آبی شوشتر (سیکا)، علی قادری قسمت تخت سلیمان (تکاب)، جواد وطنی قسمت های شهر زیرزمینی ارزانفود و قلعه کنگلو (سوادکوه) و غار قلعه لاپ کمر (اسپهبد خورشید مازندران)، کمال مطوف قلعه سلاسل (شوشتر)، امیررضا دریانی قسمت قلعه ایزدخواست (آباده فارس)، میکائیل شهرستانی قسمت غارکرفتو (دیواندره) و ابوالفضل توکلی قسمت ارگ سریزد (مهریز) را کارگردانی کرده اند.

این مجموعه با صدای فرخ نعمتی بازیگر سینما و تلویزیون روایت شده و در آن از تکنیک هایی انیمیشن سه بعدی (۳D) استفاده شده است.

«مرز پر گهر» به تهیه کنندگی کامبیز اخوان صفا، کاری از گروه تاریخ، فرهنگ و هنر شبکه یک سیما است که یکشنبه ها و سه شنبه ها پس از سریال شبانگاهی پخش خواهد شد.

این مستند یکشنبه ها و سه شنبه ها حوالی ساعت ۲۳ روی آنتن می رود و اولین قسمت آن ۱۸ خرداد پخش خواهد شد.