به گزارش افکارنیوز،

وقتی ستاد مقابله با کرونا اعلام کرد سالن‌های برگزاری کنسرت از اول تیر ماه می‌توانند، میزبان اجرا‌های صحنه‌ای باشند، بسیاری تصور کردند فصل جدیدی از کنسرت‌ها با استقبال پرشور جوانان در راه است؛ ماه‌ها دوری از سالن‌های برگزاری کنسرت و عطش برای شنیدن طنین زنده موسیقی چنین تصوری را ایجاد می‌کرد. دفتر موسیقی پروتکل‌های برگزاری کنسرت را اعلام کرد، اما این پروتکل‌ها هم نمی‌تواند مردم را به سالن‌ها بکشاند و تهیه کنندگان را ملزم به برگزاری کنسرت کند.

کسی دغدغه برگزاری کنسرت ندارد

علی اوجی یکی از تهیه کنندگان پر کار حوزه موسیقی است؛ وقتی درباره فعالیت‌های کنسرت با این تهیه کننده موسیقی صحبت کردیم، به خبرنگار ما گفت: «هنوز به برگزاری کنسرت فکر نمی‌کنم و برای آن برنامه ریزی نکرده ام. فعلا شرایط برای این کار فراهم نیست و باید کمی زمان بگذرد که تصمیم لازم را بگیریم.» حمید عسکری، خواننده موسیقی پاپ گفت: «قطعاً استقبال از کنسرت مثل گذشته نخواهد بود. مردم برای کار‌های ضروری زندگی دو به شک هستند. نه فقط کنسرت بلکه اکثر شغل‌ها به حالت نیمه تعطیل در آمده است. واقعا نمی‌دانم که بازگشایی سالن‌های کنسرت در این شرایط درست است یا خیر.»

انگار نه انگار روزی سر اجاره سالن کنسرت دعوا بود

انگار همه تهیه کنندگان فراموش کرده اند که روزی سر اجاره سالن‌های کنسرت دعوا بود و تهیه کنندگان فراوانی از کمبود سالن‌های کنسرت گلایه می‌کردند؛ حالا کار به جایی رسیده است که باید فکر پر کردن همین سالن‌های معدود باشیم. از طرفی دیگر تا همین ۵ ماه پیش استقبال مردم از کنسرت‌ها به حدی بود که برای خرید بلیت باید عجله می‌کردید که به شما هم بلیت برسد؛ پیش از شیوع کرونا حتی برخی سانس‌ها در کمتر از یک ساعت «سولداوت» می‌شدند، اما الان شرایط با گذشته بسیار متفاوت است.

دیگر خبری از سالن‌های مملو از جمعیت نیست

پیش از این، کنسرت‌های آنلاین با وجود اینکه هیجان اجرا‌های صحنه‌ای را نداشت، اما تا حدی ناراحتی به دلیل نبود کنسرت را تسکین می‌داد. استقبال بسیار خوب از کنسرت‌های آنلاین نیز برگزاری کنسرت‌های پرشور را در آینده‌ای نزدیک نوید می‌داد، اما اینگونه نشد. با آغاز تیر ماه حتی یک مورد برگزاری کنسرت هم در سایت‌های فروش بلیت دیده نمی‌شود. حتی آن‌هایی که پای ثابت برگزاری کنسرت بودند، تمایلی برای حضور در اجرای صحنه‌ای نشان نمی‌دهند.

ترس از کرونا مردم را از موسیقی دور کرده است

هرچند دیگر ترس از کرونا در میان مردم دیده نمی‌شود و بسیاری از فعالیت‌ها به حالت اولیه خود بازگشته است، اما بازار کنسرت همچنان خراب است. تهیه کنندگان سراغ کنسرت نمی‌روند، چون یک حساب سر انگشتی نشان می‌دهد با اجاره‌های سنگین سالن‌های کنسرت و هزینه‌های بالای آن، اجرای صحنه‌ای صرفه اقتصادی ندارد. از طرفی خطر عدم استقبال از کنسرت‌ها بسیار بالاست؛ بنابراین طبیعی است تهیه کنندگان فعلا رویای کسب سود‌های حاصل از برگزاری کنسرت را حداقل در ماه‌های اخیر فراموش کنند. درضمن با استقبالی که از کنسرت‌های آنلاین شده است، همچنان می توانند روی این موضوع هم حساب کنند.

مردم موسیقی پرخطر دوست ندارند

از طرفی مردم هم ترجیح می‌دهند این روز‌ها تفریحات کم خطر را برای گذراندن اوقاتشان سپری کنند. احتمالا این بی رغبتی به حضور در کنسرت، در اکران فیلم‌ها هم تا حدی کشیده شود. تفریحات امروز بیشتر تماشای فیلم در خانه و گذراندن وقت با تلفن همراه است. به نظر می‌رسد، این روز‌ها ارتباط مردم با موسیقی هم بیشتر به شنیدن موسیقی با هندزفری ختم می‌شود و خبری از حضور در یک اجرای زنده نیست.