به گزارش افکارنیوز،

آیین تکریم رئیس سابق و معارفه رئیس جدید « حوزه هنری » سازمان تبلیغات اسلامی، امروز یکشنبه (۸ تیرماه) برگزار شد.

اخبار فرهنگ و هنر - پیش از آغاز رسمی این مراسم مهمانان شرکت‌کننده در برنامه با حضور در مزار شهدای محوطه حوزه هنری با شهدای انقلاب و دفاع مقدس تجدید میثاق کردند.

سرهنگی: هر کس برای انقلاب کار کند، ما برادرش هستیم

مرتضی سرهنگی از نویسندگان شاخص ادبیات دفاع مقدس در این مراسم گفت: اعتماد مردم به حوزه هنری یک ثروت ابدی برای این سرزمین است. ما اجازه نداریم از این ثروت کم کنیم و به کشورمان ضرر بزنیم. برای همین هر کس برای ادبیات و انقلاب و جنگ کار کند، ما برادرش هستیم.

جهت‌دهی آینده فرهنگی کشور در «حوزه هنری»

محمد علی رجبی دوانی هنرمند نگارگر و از مدرسان برجسته حوزه نقاشی هم در ادامه با اشاره به نقش حوزه هنری در جریان فعالیت‌های فرهنگی و هنری انقلاب توضیح داد: حوزه اندیشه و هنر اسلامی نام اول مجموعه حوزه هنری بود؛ اما بعد گروهی از هنرمندان تجسمی دور هم جمع شدند و از آقای سلحشور و دوستانشان دعوت کردند تا در اینجا مشغول به کار شوند. ما از همان ابتدا برای نامگذاری این مجموعه «حوزه اندیشه و هنر و اسلامی» را انتخاب کردیم که اول معتقد به انقلاب اسلامی باشد و بعد آثاری متناسب با انقلاب تولید کند. اینجا باید مرکزی باشد که برای آینده هنر کشور جهت دهی کند.

این مدرس گفت: جای تأسف داشت که این فضا بعد‌ها تبدیل به یک مجتمع اداری شد. موضوعی که باعث شد بسیاری از نیرو‌های اولیه و هنرمند از آن بی‌بهره باشد. ما باید یک بار دیگر برگردیم به آنچه که هنر می‌خواهد. هنری که باید در جهت انقلاب و نیک نفسی باشد. هنری که اداری باشد، قطعاً از بالا به پایین برای آن دستور می‌رسد و این اصلاً شایسته نیست.

حدادعادل: حوزه هنری نیرو‌های انقلابی بسیاری را تربیت کرد

در ادامه این مراسم غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: حوزه هنری از نخستین فرزندان انقلاب اسلامی است. در دی ماه ۵۷ که احتمال پیروزی انقلاب اسلامی قوت گرفته بود، همه به فکر بودند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی چه باید کرد. در آن زمان می‌شنیدیم تدبیری برای امور هنری پس از انقلاب اسلامی جوانه زده است. حوزه هنری نیرو‌های انقلابی بسیاری را تربیت کرد و خود را به عنوان مرکز هنری تربیتی معرفی کرد.

او افزود: هنر ازلی است و از سرشت بشر جدا نیست. خدا هم جمیل و جمال است. انسان از هنر جدا نیست و خود خدا هم کارهایش را هنری انجام داده است. خدا برای تبلیغ حقیقت خود زبان هنر را بهترین ابزار و روش دانسته است. انسان هم بدون هنر چه به صورت فردی و چه اجتماعی نمی‌تواند زندگی کند. کمتر آدمی را می‌بینید که در ۲۴ ساعت برای خود یک حال هنری نداشته باشد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ادامه داد: هر جامعه‌ای به هنر نیاز دارد. همانطور که به آب و غذا و بهداشت و سوخت نیازمند است، به هنر هم نیاز دارد. انقلاب اسلامی از حوزه هنر آسیب پذیر است. آسیب دیده ایم و داریم آسیب می‌بینیم. موسیقی‌های زیرزمینی و سریال‌هایی که از مجاری غیر مجاز دیده می‌شوند، هشداری برای ماست. باید در عرصه هنر یک جهش تولید داشته باشیم و جهش تولید را به اقتصاد خلاصه نکنیم. همه باید قبول کنیم همه افراد جامعه مثل ما فکر نمی‌کنند. باید برای همه آثار هنری تولید کنیم و تمام آثار باید سالم باشند. حوزه‌های علمیه باید به کمک حوزه هنری بیایند تا ابهامات و بلاتکلیفی‌های بخش‌های هنری برطرف شود.

در این مراسم همچنین حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی خاموشی، رئیس اوقاف و امور خیریه گفت: حوزه هنری، حوزه‌ای برخاسته از انقلاب اسلامی است و عمرش وابسته به عمر انقلاب اسلامی است. حوزه هنری متعلق به انقلاب اسلامی و هدفش تعالی آن است. رهبر انقلاب هنرشناس و هنرمندند؛ اگر یک رمان ما پرفروش شد، توصیه‌های رهبری این اتفاق را رقم زد. برای دفاع مقدس و مدافعان حرم هم باید کار کرد و به حوزه مدافعان حرم و نقشه راهی که در کشور‌های پیرامون شکل گرفته، پرداخت.

وی افزود: حوزه هنری سابقه دیرینه‌ای در حوزه ادبیات داستانی دارد؛ در این سالها نویسندگانی پرقدرت آشکار شدند و راه انقلاب را ادامه دادند. اگرچه راه طی شده قابل دفاعی داریم، اما راه بسیاری هم مانده است که باید طی شود. آقای دادمان پس از یک سال آشنایی با حوزه هنری، به مدیریت این نهاد رسیدند.

وزیر ارشاد: شعر دفاع مقدس با حوزه هنری پا گرفت

در این مراسم، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم گفت: وقتی به چهل سال گذشته انقلاب اسلامی می‌نگرم، حوزه هنری را در تصویر‌های مختلف می‌توان روایت کرد. هشت سال دفاع مقدس هم با هیچ برهه تاریخی ایران برابری ندارد.  یکی از نهاد‌های جدی که در این چهل سال مستمراً در زمینه انقلاب و دفاع مقدس کوشیده، حوزه هنری است. حدود ۴۰۰ اثر در حوزه ادبیات داستانی، بیش از ۱۵۰ اثر در حوزه ترجمه را خلق کردند. شعر دفاع مقدس هم با حوزه هنری پا گرفت و یکی از ارکان سینمای دفاع مقدس حوزه هنری است.

او افزود: در ۱۴ شاخه هنر‌های تجسمی هم شاهد حرکت‌های پیوسته حوزه هنری بودیم. نقشی که حوزه هنری در حوزه تاریخ شفاهی ایران داشت، به مستند نگاری برای نسل معاصر و آیندگان امداد می‌کند. حوزه هنری در مستند نگاری اجتماعی و تاریخی از ارکان اساسی بوده است. کار‌های امثال مرتضی سرهنگی و دیگران در این حوزه ارزشمند است. یک بخش عمده از کارکرد حوزه هنری از دهه ۶۰ ، خلق هنر‌های انسانی بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در این چهل سال مجموعه وسیعی کارنامه حوزه هنری را ساختند. مدیرانی که در این چهل سال به حوزه آمدند، نقش اساسی را داشته و دارند.  امیدوارم در گام دوم انقلاب اسلامی هم حوزه هنری بتواند همچنان بدرخشد.

ضرغامی: دوره جدیدی در شعر انقلاب در حوزه هنری شکل گرفت

عزت الله ضرغامی عضو شورای انقلاب فرهنگی هم گفت: حوزه هنری مخاطب عام دارد؛ برخی دوستان فکر می‌کردند باید مخاطب خاص ایدئولوژیک داشته باشد. توصیه رهبری این است که نه تنها قشر سفید و خاکستری بلکه تمام مخاطبان از تولیدات هنری بهره‌مند شوند.

او افزود: به نظر من ما در حوزه هنر چندان که باید موفق نبودیم؛ اما در حوزه ادبیات داستانی و شعر پیشرو بودیم. معتقدم مکتب و دوره جدیدی در شعر انقلاب اسلامی در حوزه هنری شکل گرفت. شعر این چهل سال از تمام ادوار پیش از آن متمایز است؛ قطعاً در شعر تحول بزرگی رخ داد و بزرگانی ظهور کردند و  هرگز تاریخ علی معلم دامغانی، حمید سبزواری و قیصر امین‌پور را فراموش نخواهد کرد.

حوزه هنری باید موسس مکتب هنری انقلاب شود

حجت الاسلام و المسلمین رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی هم گفت: تحول انقلاب در برخی زمینه‌ها از جمله فلسفه پیش رونده بوده است. پس از انقلاب در حوزه هنری، صد‌ها اندیشه مضاعف تولید شد.  تحول اساسی در حوزه الهیات و کلام هم رخ داد.

او افزود: به نظر من ما در حوزه هنر چندان که باید موفق نبودیم؛ اما در حوزه ادبیات داستانی و شعر پیشرو بودیم. معتقدم مکتب و دوره جدیدی در شعر انقلاب اسلامی در حوزه هنری شکل گرفت. شعر این چهل سال از تمام ادوار پیش از آن متمایز است؛ قطعاً در شعر تحول بزرگی رخ داد و بزرگانی ظهور کردند و هرگز تاریخ علی معلم دامغانی، حمید سبزواری و قیصر امین‌پور را فراموش نخواهد کرد.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار کرد: حوزه هنری باید موسس مکتب هنری انقلاب شود. هرچند نقش فوق‌العاده و تاثیر گذاری در انواع هنر داشته است، اما تنها بنا نبود حوزه هنری آثار هنری خلق کند بلکه باید باعث شکل گیری مکتب هنری انقلاب اسلامی شود.

دادمان: اگر در حوزه هنری جهادگر باشیم، موفق خواهیم بود

در این مراسم محمد مهدی دادمان رئیس جدید حوزه هنری گفت: حوزه هنری امسال بسیار بالنده‌تر و پربارتر از سال‌های قبل است. همه هویت ما به خصوص امروز که همه جانبه و از همه طرف تحت هجوم هستیم، جهاد است. اگر موفق شویم در حوزه هنری جهاد را روایت کنیم و جهادگر باشیم، موفق خواهیم بود.

مومنی شریف: مقام معظم رهبری نبودند، حوه هنری تا به حال از بین رفته بود

محسن مومنی شریف رئیس پیشین این نهاد هم گفت: اگر مقام معظم رهبری نبودند و به حوزه هنری اهتمام نداشتند، بار‌ها حوزه هنری یا حذف یا ادغام شده بود. هر وقت برای حذف یا ادغام حوزه هنری خیز برداشتند، مقام معظم رهبری از این اقدام ممانعت کردند. شهید آوینی به معنای واقعی از هنرمندان حوزه هنری بود؛ کسی که متخلق به اخلاق بود. حقوق افراد را رعایت می‌کرد و دانش گسترده‌ای داشت. آوینی به حفظ مرز‌های انقلاب در ساحت هنر و رسانه اهتمام داشت.

او افزود: انتخاب دادمان را به ریاست حوزه هنری برای این نهاد بسیار خوب می‌دانم. همانطور که الان نسبت به ده سال گذشته حوزه هنری موفق بوده است، در آینده هم موفق خواهد بود. همه برای موفقیت حوزه هنری تلاش کرده و می کنند.

گفتنی است در پی حکم حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محسن مؤمنی‌شریف پس از ۱۰ سال سکان ریاست حوزه هنری را به محمدمهدی دادمان واگذار کرد.

همچنین محسن مومنی شریف به سمت مشاور عالی هنری ادبی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی منصوب شد.