به گزارش افکارنیوز،

عبدالعلی علی عسکری رئیس رسانه ملی با حضور در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سعید نمکی و همکاران در نظام بهداشت و درمان کشور، به خاطر مقابله با ویروس منحوس کرونا و خدمت به مردم خدا قوت گفت.

اخبار فرهنگ و هنر - سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در این دیدار، از تلاش‌های رسانه ملی برای اعتلای آگاهی مردم در پیشگیری و درمان بیماری کرونا و تبیین و تجلیل از خدمات کادر درمان کشور به عنوان مدافعان سلامت، قدردانی کرد.

نمایش جهاد مقدس کادر درمان

علی عسکری رئیس رسانه ملی در این دیدار با قدردانی از تلاش جهادگونه همه جهادگران عرصه سلامت کشور گفت: ما در رسانه ملی، از طریق گزارش‌ها فداکاری همه کادر درمانی کشور را ثبت و ضبط کردیم و از نزدیک شاهد تلاش این وزارتخانه بودیم. سعی کردیم با به نمایش گذاشتن این مجاهدت‌ها، از این جهاد مقدس قدردانی کنیم.

وی با یادآوری همراهی رسانه ملی با وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از اولین روزهای شیوع بیماری کرونا گفت: نقش صداوسیما به عنوان رسانه عمومی‌برای همراهی با مردم و تبیین تدابیر این وزارتخانه برای پیشگیری و مهار این بیماری از ابتدا معلوم شد.

علی عسکری خطاب به وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: همگرایی و منش و روش مهربانانه شما موجب شد رسانه ملی به خوبی نقش خود را ایفا کند و حاصلش اتحاد در کشور برای مقابله با این بیماری بود.

وی با بیان اینکه در دوره تشدید مجدد این بیماری نیز باید به مدد همین وفاق و همدلی برنامه‌ریزی دقیقی برای مقابله با این وضعیت داشته باشیم، گفت: صداوسیما آمادگی دارد در همه زمینه‌ها با این وزارتخانه همکاری کند و عمیق‌تر و هنرمندانه‌تر ۱۳۰۰ پروتکلی را که برای مشاغل مختلف نوشته شده، برای مردم بیان کند تا جلوی سیل رجوع مردم به بیمارستان‌ها گرفته شود.

رئیس رسانه ملی پیشنهاد داد کمیته کاری متشکل از کارشناسان وزارت بهداشت و برنامه‌سازان خبره و باتجربه در این زمینه تشکیل شود تا بتوان این پیام‌ها را با زبان هرچه نافذتر به مردم رساند.

وی با تأکید بر اینکه نظارت در زمینه رعایت این پروتکل‌ها در مشاغل مختلف بسیار با اهمیت است، گفت: با وجود اینکه به نوعی این نظارت در برنامه‌های رسانه ملی تا کنون شکل گرفته است، اما می‌توانیم هم نظارت مردمی را بیدار کنیم و هم پس از ابلاغ پروتکل‌ها، سرزده به میان مردم برویم و از میزان رعایت این پروتکل‌ها گزارش دهیم.

علی عسکری با بیان اینکه سبک زندگی مردم در این اوضاع باید تغییر کند، گفت: ما می‌توانیم در زمینه سبک زندگی کار کنیم و اگر این اوضاع تداوم داشت وضعیت را تغییر دهیم.

وی افزود: در زمینه روایت فتح و حماسه کادر درمان، از زمان بیان مقام معظم رهبری، معاونت‌های برنامه‌ساز در حال طراحی چه در زمینه سریال‌سازی، و چه مستندسازی هستند.

رسانه ملی، همراه‌ترین یار در دوران کرونا

نمکی در این دیدار رسانه ملی را یکی از همراه‌ترین یاران صمیمی این وزارتخانه و همکارانش در ایام نفس‌گیر شیوع بیماری کرونا دانست و بزرگ‌منشی، همراهی، دلسوزی و وفاقی را که میان این وزارتخانه و سازمان صداوسیما به وجود آمد، مایه دلگرمی‌کادر درمان کشور خواند.

وی گفت: رسانه ملی چه در اعتلای دانش و آگاهی در مردم در زمینه این بیماری، چه بیان خدمات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و چه در زمینه دوراندیشی برای راه‌های مقابله با این بیماری، یکی از زمینه‌سازان اصلی توفیق کشور در پیشگیری و مقابله با کرونا بود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به این همدلی رسانه ملی نمره ۲۰ داد و گفت: همه بخش‌های رسانه ملی خصوصاً شبکه خبر و شبکه سلامت که همواره در کنار ما بودند، تلاش کردند و از هیچ کمکی فروگذار نکردند.

روحیه جهادی ما تجربه‌ای از زمان دفاع مقدس بود

نمکی از تلاش‌های انجام شده برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا به عنوان اتفاق حماسی بزرگ یاد کرد و گفت: عاملی که همکاران مرا در همه بخش‌های بهداشت و درمان کشور در مقابل هجمه سنگین بیماری و عوامل دیگر نگه می‌داشت، نه پول و امکانات، بلکه روحیه جهادی بود که از تجربه ذی‌قیمت هشت سال دفاع مقدس برجای مانده است.

هیچ بیماری بدون تخت نماند

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی سپس از ظرفیت و آمادگی این وزارتخانه هنگام روبرو شدن با این بیماری یاد کرد و افزود: از افتخارات ما این است که در این مدت با وجود همه محدودیت‌ها و تحریم‌های کشور هیچ بیمار کرونایی بدون تخت در بیمارستان نبود، هیچ بیماری اولویت‌بندی نشد و هیچ بیماری به علت بی‌بضاعتی پشت درهای بیمارستان در هیچ نقطه‌ای از کشور نماند.

وی با ذکر تلاش‌های رسانه ملی در زمینه پیشگیری و درمان این بیماری گفت: آنچه صداوسیما به عنوان مهم‌ترین اهرم اطلاع‌رسانی در این زمینه به انجام رساند، به یادماندنی است و ما توانستیم با اعتماد عمومی‌که در سایه همدلی با این سازمان به‌وجود آمد، درست‌ترین آمار را به مردم بدهیم. همین امر بود که موجب شد فریب و نیرنگ رسانه‌های بیگانه کمرنگ شود و ضریب اعتماد به رسانه ملی افزایش یابد.

امادگی برای سرمایه گذاری مادی و معنوی در ساخت سریال

وزیر بهداشت درمان و آموزش همچنین در این دیدار از آمادگی این وزارتخانه برای سرمایه‌گذاری مادی و معنوی چه در ساخت سریال، چه مستندها و برنامه‌هایی برای بیان حماسه کادر درمان کشور در دوران کرونا خبر داد و گفت: در ثبت و ضبط این حماسه‌ها دوربین‌ها باید سر صحنه باشند. ما از صداوسیما خصوصاً در مراکز استان‌ها می‌خواهیم با حضور در این صحنه‌ها روایت درستی از تلاش همه همکاران ما در سراسر کشور برای مردم داشته باشند.

وی افزود: دوربین‌ها را با این آدم‌های عاشق برای به تصویر درآوردن تلاش این کادر درمانی که مثل پروانه دوربیماران می‌چرخند، همراه کنید.

در ادامه این نشست، مجید آخوندی، معاون سیاسی رسانه ملی نیز در این مراسم با ارائه گزارشی از مرجعیت خبری رسانه ملی در دوران شیوع این بیماری گفت: اصل کار، زحمات کادر درمان و پزشکی کشور بود و ما بخشی از این زحمات را منعکس کردیم.

صداوسیما ۸۱ درصد مرجعیت و ۶۲ درصد جلب اعتماد برای مردم

وی با اشاره به نظرسنجی در خصوص مرجعیت خبری رسانه ملی در خصوص کرونا گفت: صداوسیما بیش از ۸۱ درصد برای مردم مرجعیت داشت و شاخص میزان اعتماد مردم به صداوسیما در این زمینه ۶۲ درصد بود که با فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای فاصله بسیاری داشت.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت نیز در این دیدار با بیان اینکه بر اساس پژوهش‌های انجام شده مردم بالای ۸۰ درصد به صداوسیما اعتماد دارند، گفت: با همراهی ما با صداوسیما در زمان شیوع اولیه بیماری، از طریق اطلاع رسانی و آموزش توانستیم زنجیره انسانی انتقال کرونا را قطع کنیم و تعداد مبتلایان را به حداقل برسانیم. ما برای ۱۳۰۰ شغل پروتکل‌هایی وضع کرده‌ایم و نظارت بر اجرای این پروتکل‌ها نیز از اقدامات دیگر ما است که بدون کمک مردم و همکاران ما در سانه ملی ممکن نخواهد شد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سابق وزارت بهداشت نیز در این دیدار با اشاره به ۱۱۰ روز ارتباط مستمر با شبکه‌های رسانه ملی، از رئیس رسانه ملی خواست در صورت امکان طرح ایجاد تحریریه سلامت را در سازمان صداوسیما بررسی کند.