به گزارش افکارنیوز، موسی نجفی در گفتوگو با پایگاه اطلاعرسانی khamenei.ir ضمن اعلام این خبر افزود: این همایش قرار بود در بهمن ماه سال گذشته برگزار شود، اما به دلیل استقبال از فراخوان این همایش در سطح کشور و حجم زیاد مقالههایی که از مجامع مختلف علمی به دبیرخانه این همایش رسید، بررسی دقیق و ارائهی علمی کتابها و مجموعهی مقالات در زمان اعلام شده مسیر نشد و از این رو زمان برگزاری همایش تغییر یافت.

وی اظهار کرد: تعداد ۳۰ مقاله به عنوان مجموعه مقالات برگزیده در این همایش ارائه خواهد شد و چکیده ۲۰۰ مقاله که بیشتر آنها حاوی خلاصه‌ای از نظریات نویسندگان آن است، ارائه خواهد شد.

دبیر علمی همایش نظریه بیداری اسلامی بیان کرد: مجموعه‌ای از مقالات متعدد نیز با موضوع «نظرات آزاد» در اطراف موضوع همایش به صورت تک‌شماره منتشر خواهد شد.

نجفی گفت: از دیگر اقدامات این همایش ترجمه نظرات رهبرمعظم انقلاب در خصوص بیداری اسلامی به سه زبان عربی، انگلیسی و فرانسوی است.

وی از جمله تفاوت‌های این همایش را بالا بودن جنبه‌های علمی و دانشگاهی آن دانست و گفت: در سطوح حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های سراسرکشور، در رشته‌های علوم سیاسی، حقوق و حقوق بین‌الملل استقبال زیادی از این همایش صورت گرفته است.

دبیر علمی همایش نظریه بیداری اسلامی تصریح کرد: بیشتر مباحثمطرح شده در این همایش حول موضوع فلسفه بیداری اسلامی است. همچنین موضوعاتی از جمله تاریخ تحولات بیداری اسلامی و نقش انقلاب اسلامی ایران خصوصاً نقش حضرت امام خمینی رحمة‌الله در تحولات و نهضت‌هایی که در کشورهای اسلامی در حال شکل گرفتن است، در این همایش مورد بررسی قرار گرفته است.

وی گفت: در حاشیه این همایش فعالیت‌های جنبی همچون نمایشگاه عکس و عرضه هشت اثر فاخر علمی صورت خواهد گرفت.

نجفی خاطرنشان کرد: اکنون در مجامع علمی غربی این روش در پیش گرفته شده که کوچک‌ترین تحرکات موج بیداری اسلامی را زیر نظر داشته باشند و با توجیهات مختلف از این تحولات، تأییدی برای اندیشه غربی لیبرال‌دموکراسی تعبیرکنند.

بر همین اساس نیز جنگ نظریهپردازی پنهانی بین نظام جمهوری اسلامی و دنیای غرب در عرصههای علمی و آکادمیک شکل گرفته است و چشم امید جامعه نخبگان در بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی به اقدامات ایران است.