به گزارش افکارنیوز، پروژه "استرداد" از محصولات بنیاد سینمایی فارابی و به تهیهکنندگی محسنعلیاکبری است که برای اولینبار به بازخوانی برهه حساسی از تاریخ معاصر کشورمان میپردازد. حساسیتهای فراوان تاریخی که روایتهای گوناگون مورخان و همچنین خاطرات به جای مانده از آن سالها پیرامون درگیری ناخواسته ایران در جنگجهانی دوم با وجود اعلام بیطرفی سبب شد، زمان طولانیای برای بازنویسیهای چندباره فیلمنامه به خود اختصاص داد.
علیرام نورایی در خصوص همکاری خود در این پروژه به «افکار» گفت: فعالیت من در پروژه استرداد از پیش از عید آغاز شد و من در لوکیشن فرویدونکنار همراه گروه بودم و پس از آن فیلمبرداری در روسیه ادامه پیدا کرد.

نورایی در خصوص لوکیشن حال حاضر فیلم اظهار داشت: گروه در حال حاضر در فیروزکوه در حال فیلمبرداری است.
وی با اشاره به نقشش در این فیلم افزود: در پروژه «استرداد» نقش مکمل دارم اما از آنجا که فیلمنامه همزمان در حال نگارش است از چند و چون دقیق نقشم در این فیلم مطلع نیستم و برای اطلاع دقیق باید تا پایان نگارش فیلنامه صبر کرد.

نورایی در خصوص داستان فیلم استرداد اظهار کرد: ماجرای فیلم در خصوص جنگ جهانی دوم و غرامت جنگی سنگینی معادل ۱۰ تن طلا است که قرار است روسیه به ایران پرداخت کند و به ماجراهایی که پس از استرداد این طلاها اتفاق می افتد، می پردازد.
وی همچنین درباره دوره تاریخی که داستان فیلم در آن می گذرد، تاکید کرد: داستان فیلم حول حوادثتاریخی دهه ۱۳۳۰ میان ایران و سایر کشورها با توجه به جنگ جهانی می پردازد.

وی در پایان از حضور این فیلم در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر خبر داد.
گفتنی است عوامل سومین فیلم بلند سینمایی علی غفاری که یکی از دشوارترین فیلمنامههای تاریخی نیز هست، عبارتند از : کارگردان: علی غفاری/ تهیهکننده: محسن علیاکبری/ مدیرفیلمبرداری: محمود کلاری/فیلمنامه نویس: سیدمهدی رضازاده فخار/ طراح صحنه و لباس: ایرج رامینفر/مدیرصدابرداری: حسن زاهدی/ مدیرتولید: طهورا ابوالقاسمی/ طراح گریم: محسن بابایی/ مشاور بینالمللی: علاالدین پژهان/ بازیگران: حمید فرخنژاد، فرهاد قائمیان، علی رام نورایی ، الیسا کاچر، الکساندر ناوانف، سیامک چراغی پور، صالح میرزآقایی، بهنام تشکر، شیرین یزدان بخش و ... / بازیگردان:سیما تیرانداز/ صدابردار:مهدی ابراهیمزاده / مدیربرنامهریزی:مانفرد اسماعیلی/عکاس: حسن ناحی / مجری طرح: مجید یاسر.