طرح حملونقل از طريق لوله داراي خلأ (ETT)، يك شيوه بدون هوا و بدون اصطكاك است كه به گفته طراحان آن بسيار ايمنتر، ارزانتر و بيصداتر از قطارها و هواپيماهاي امروزي است.

به گزارش افکار به نقل از ایسنا، این خودروهای مسافربری ۱۸۳ کیلوگرمی با استفاده از لوله‌های خلأ بدون هوا می‌توانند به سرعت ۶۵۰۰ کیلومتر در ساعت دست یافته و از انرژی بسیار کمتری نسبت به شیوه‌های حمل‌ونقل کنونی استفاده می‌کند.

طراحان انگلیسی ادعا کرده‌اند که مسافران می‌تواند با این سرعت، مسیر بین نیویورک و لس‌آنجلس را در ۴۵ دقیقه، از نیویورک تا چین را در دو ساعت و دور دنیا را در شش ساعت بپیمایند.

آنها براین باورند که سیستم طراحی شده می‌تواند با حذف هوا یا مقاومت نورد به ۵۰ برابر حمل و نقل در هر کیلووات بر ساعت بیشتر از خودروهای الکتریکی یا قطارها دست یابد.

محققان انتظار دارند که بتوان از این سیستم به عنوان یک شکل انتقال سریع شخصی استفاده کرد و بر همین اساس برای آنها شبکه‌هایی مانند بزرگراهها با دستگاههایی به اندازه خودرو ایجاد کرد که به طور خودکار مانند ترافیک اینترنتی مسیریابی کنند.

به ادعای این طراحان، ساخت چنین طرحی ارزان و تنها یک چهارم هزینه بزرگراه‌ها و یک دهم هزینه راه‌آهن خواهد بود.

جالب این که به گفته آنها، با وجود سرعت بسیار بالای این خودروها، مسافران با حداقل نیروهای گرانشی روبرو خواهند بود. البته فیزیک پشت این ادعا هنوز مشخص نیست.

نام تجاری ETT در اوایل دهه ۱۹۹۰ توسط یک مهندس مکانیک با نام داریل اوستر ابداع شد که در سال ۱۹۹۷ این طرح را به نام خود ثبت کرد. از آن زمان اوستر به دنبال مجوز برای ساخت این سیستم است.

این در حالیست که با وجود مناقصاتی برای چند پروژه زیرساخت عمومی از آن زمان که آخرین آن در کره بوده، این فناوری هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است.