به گزارش افکارنیوز به نفقل از ایسنا، محدوديتي براي توليد انرژي از سلول هاي خورشيدي وجود دارد، يعني حداكثر ۳۳.۵ درصد از انرژي فوتون هاي دريافتي توسط سلول هاي خورشيدي جذب و به انرژي تبديل ميشوند.

بیش از پنج دهه محققان تلاش می‌کنند تا بتوانند میزان بهره‌وری در سلول‌های خورشیدی را افزایش دهند.

در سال ۲۰۱۰ سلول‌های خورشیدی یک اتصال(single junction) و سلول‌های چند اتصال((multi - junction طراحی شدند که میزان بهره وری را به ۲۶ درصد افزایش دادند.

به گفته «الی یابلونویچ» استاد مهندسی الکترونیک دانشگاه کالیفرنیا، نتایج این تحقیق نشان می‌دهد، هرچه توان سلول خورشیدی برای ساطع کردن فوتون بهتر باشد، میزان بهره وری و ولتاژ نیز افزایش می‌یابد.

محققان تلاش می‌کنند وقفه موجود بین محدودیت نظری و محدودیت موجود در طراحی‌ها را بر طرف کنند.

«اوون میلر» از محققان این طرح خاطرنشان کرد: یک رابطه ترمودینامیک بین جذب و ساطع کردن نور در سلول‌های خورشیدی وجود دارد و طراحی یک سلول با قابلیت جذب و ساطع کردن نور باعثافزایش ولتاژ و بهره وری می‌شود.

محققان سلول‌های خورشیدی شب تابی طراحی کردند که در آن فوتون‌های نور خورشید با مواد نیمه هادی درون سلول برخورد کرده و باعثافزایش ولتاژ و بهره‌وری تا ۲۸.۳ درصد می‌شود.

اين تحقيق ميتواند باعث كشف روشهاي مناسبتر براي طراحي نسل جديد سلولهاي خورشيدي با كارآيي بالا شود و امكان دستيابي به بهرهوري ۳۰ درصدي را امكانپذير كند.