با گذشت دو دهه از اکران اصلی فیلم سینمایی «هری پاتر و سنگ جادو»، این فیلم توانست از فروش یک میلیاردی در گیشه جهانی عبور کند. این امر به کمک اکران ۳D و Imax در چین رقم خورد. این اثر اولین قسمت از سری فیلم‌های «هری پاتر» است.

اخبار فرهنگ و هنر - «هری پاتر و سنگ جادو» در رتبه بندی این هفته از گیشه چین با اکران در ۱۶ هزار سالن توانست ۱۳.۶ میلیارد دلار بفروشد.

این فیلم تا کنون توانسته به فروش ۱.۰۰۱ میلیارد دلار برسد تا به این ترتیب به دومین فیلم این مجموعه سینمایی هشت قسمتی تبدیل شود که فروش یک میلیارد دلاری را پشت سر می‌گذارد. « هری پاتر و یادگاران مرگ-بخش دوم» دیگر فیلمی است که در سال ۲۰۱۱، ۱.۳۴ میلیارد دلار فروخت. هشت قسمت این مجموعه سینمایی در مجموع ۷.۷۴ میلیارد دلار در گیشه جهانی فروخته اند.

رئیس بخش توزیع بین المللی کمپانی برادران وارنر در این باره می‌گوید از آنکه فیلم سینمایی «هری پاتر» توانسته مخاطبان عصر جدید را جذب کند بسیار هیجان زده است.

او می‌گوید: محبوبیت این فیلم برای سینمارو‌های چینی تمایل مخاطبان، عدم محدودیت داستان فیلم‌ها به زمان و جهانی بودن آن را نشان می‌دهد.

«هری پاتر و سنگ جادو» برای نخستین بار در سال ۲۰۰۲ پیش از آنکه کشور چین به دومین بازار بزرگ سینمایی جهان تبدیل شود، اکران شد. این فیلم در سه روزی که مجددا در طی برنامه ریزی چین برای بازگشایی سینماها در دوران پسا کرونا اکران شده بیش از اکرانش در ۱۹ سال گذشته در این کشور فروخته است.