به گزارش افکارنیوز،

فیلم سینمایی «خوب بد جلف:ارتش سری» نخستین فیلم و البته بدشانس‌ترین اثری بود که در چرخه اکران نوروزی سال جاری سینما قرار گرفت، فیلمی که در کمتر از یک هفته به دلیل کرونا به اکران خود پایان داد تا بار دیگر پس از بازگشایی سالنهای سینما شانس خود در گیشه را بیازماید. 

اخبار فرهنگ و هنر - هرچند فیلم سینمایی «ارتش سری» دومین ساخته پیمان قاسم‌خانی از جمله آثار پرفروش سینما در گیشه ۹۹ بود و در رتبه دوم جدول فروش ایستاد، اما این اثر در مجموع ۱/۵ میلیارد تومان فروخت، رقمی که یک دهم گیشه متصور شده برای آن در شرایط عادی سینما هم نبود.​

«خوب بد جلف : ارتش سری» اما پس از اعلام بازگشایی سینما‌ها بار دیگر وارد چرخه اکران شد، این فیلم هرچند در ابتدا به دلیل مشکلات تبلیغات از اکران انصراف داد اما با میانجی گری سازمان سینمایی و شورای صنفی نمایش به ادامه اکران خود رضایت داد.

این فیلم نخستین بار در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد و به عنوان یک فیلم کمدی توانست با نقد مثبت اکثریت اهالی رسانه روبرو شود، این فیلم هر چند موفق به دریافت جایزه نشد اما با ارائه یک کمدی سالم مخاطبان را تا پایان با خود همراه کرد. 

نکته مثبت «خوب بد جلف: ارتش سری» بدون شک پرداخت درست کمدی در اثری است که تلاشی برای خنداندن مخاطب به هر شیوه‌ای نمی‌کند، برخلاف بسیاری از آثار کمدی هجو که با زن پوش شدن، حرکات موزون و موسیقی سعی در خنداندن مخاطبان دارند اما «ارتش سری» کاملا بر منطق روایت استوار است. 

هر چند پایان بندی این فیلم شاید برای سینمای بدنه کمی غیر قابل هضم باشد اما قاسمخانی به نوعی از سه گانه رجوع کرده که سالها در سینمای جهان رخ داده است، این فیلم در پایان خود خبر از ساخت قسمت سوم از خوب بد جلف را می دهد. 

زوج سینمایی «پژمان جمشیدی» و «سام درخشانی» نقطه مثبت دیگر این فیلم است، زوجی که قاسمخانی از سریال «پژمان» شکل داد و توانست به یکی از پرفروش‌ترین زوج‌های سینمایی بدل کند، هرچند این زوج سینمایی در فیلم «تگزاس» هم تکرار شدند اما کیفیت این دو فیلم در تفاوت بسیاری بود. 

مهمترین نقطه مثبت این فیلم در مقایسه با نسخه اول را باید در پختگی قاسمخانی در کارگردانی دانست، وی نسبت به خوب بد جلف یک از تکنیک‌های بهتر و بیشتری در کارگردانی استفاده کرده و چیدمان بازیگرانش را هم با جذابیت بیشتری کنار یکدیگر قرار داده است.

فیلمنامه خوب بد جلف:ارتش سری هم نسبت به نسخه اول از انسجام بیشتری برخوردار است، هر چند قاسمخانی طی سال‌های گذشته با آثاری همچون «طبقه حساس» و «سن پطرزبورگ» تبحر خود در نوشتن فیلمنامه‌های کمدی را به رخ کشیده است، آثاری که همواره می‌توان از آن‌ها به عنوان کمدی سالم سینمایی یاد کرد.

نکته قابل توجه در ارتش سری را باید پایبند بودن سازنده اثر به کمدی بدون شوخی‌های رکیک و مستهجن دانست، این فیلم تنها در موقعیت و دیالوگ‌ها به خلق کمدی می‌پردازد، مشخصا قاسمخانی در اثر خود به دنبال خنداندن مخاطب به هر قیمتی نیست و همچون نسخه اول در خوب بد جلف ۲ نیز این نکته را رعایت کرده است.

از مهمترین اتفاقات نسخه دوم فیلم سینمایی «خوب بد جلف» می‌توان به نقش آفرینی «حامد کمیلی» به عنوان یکی از نقش‌های اصلی اثر اشاره کرد، حضور حامد کمیلی در این فیلم در حالی رقم می‌خورد که «حمید فرخ‌نژاد» بازیگر نسخه اول فیلم در پروژه حضور ندارد، کمیلی پیش از این نیز تجربیات موفقی در عرصه سینمای کمدی را از خود به ثبت رسانده است.  

از مهمترین اتفاقات نسخه دوم فیلم سینمایی « خوب بد جلف » می‌توان به نقش آفرینی « حامد کمیلی » به عنوان یکی از نقش‌های اصلی اثر اشاره کرد، حضور حامد کمیلی در این فیلم در حالی رقم می‌خورد که «حمید فرخ‌نژاد» بازیگر نسخه اول فیلم در پروژه حضور ندارد، کمیلی پیش از این نیز تجربیات موفقی در عرصه سینمای کمدی را از خود به ثبت رسانده است.

حضور حامد کمیلی و غیبت حمید فرخ‌نژاد مهمترین تغییر نسخه اول و دوم خوب بد جلف است، کمیلی در نسخه دوم این فیلم بازی خوبی از خود به نمایش گذشته است، وی که پیشتر در عرصه کمدی فیلم موفق «دختر آدم پسر حوا» را در کارنامه داشته، در این فیلم نیز بازی روان و قابل قبولی را از خود ارائه داده است.