به گزارش افکارنیوز،

فریدون همتی استاندار قزوین  در سفر به تاکستان از دو طرح عمرانی و کشاورزی بازدید کرد.

فریدون همتی در بازدید از سد مخزنی نهب گفت: در حال حاضر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب از روان آب ها و آب های سطحی در استان وجود دارد که حدود 50 درصد آن از استان خارج می شود.

وی افزود: اجرای پروژه های آبخیزداری و احداث سد از جمله مهمترین  اقدامات و راه های اساسی برای مهار آب های سطحی است که احداث دو سد نهب و بالاخانلو در استان در همین راستا صورت می گیرد.

استاندار با اشاره به سفر رئیس جمهور و هیئت وزیران در آینده نزدیک به استان تصریح کرد: مهمترین و اولویت دارترین پروژه در سفر ریاست جمهوری به استان تکمیل سد نهب است که به تایید مدیران و کارشناسان زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری نیز رسیده است.

همتی گفت: هدف ما در استان جذب و تخصیص بیش از 70 میلیارد تومان اعتبار از محل منابع مختلف در قالب اوراق مشارکت، اسناد و ردیف اعتبارات ملی در سفر ریاست جمهوری  برای تکمیل و اتمام این پروژه است که امیدواریم محقق شود.

نماینده عالی دولت در استان یادآورشد: این سد باید تا دهه فجر و قبل از پایان سال جاری به مرحله آبگیری برسد لذا پیمانکار این طرح باید براساس برنامه زمان بندی، بدون وقفه و تمام وقت برای اجرا و تکمیل این سد تلاش کند.

وی افزود: نباید زمان در اجرای این پروژه از دست برود و به موازات آن کار مطالعات و اجرای کانال انتقال آب نیز آغاز شود تا طرح در کمترین زمان مورد استفاده کشاورزان و بهره برداران قرار گیرد.

حمید پویا مدیرعامل آب منطقه ای استان قزوین هم در این بازدید با ارائه گزارشی گفت: سد نهب بزرگترین سد استان است که با ظرفیت 128 میلیون مترمکعب ساخته می شود که 80 میلیون مترمکعب از این آب به مصارف کشاورزی خواهد رسید.

وی افزود: این سد با هدف ذخیره سازی جریانات نابهنگام و سیلابی رودخانه خر رود و تنظیم آن برای بهبود اراضی کشاورزی پایین دست، تغذیه مصنوعی آبخوان دشت قزوین، مدیریت بهره برداری از منابع آب با هدف حفظ و بهبود آبخوان دشت قزوین، توسعه شبکه های مدرن آبیاری و کشاورزی، افزایش راندمان آبیاری و صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی، افزایش تولیدات کشاورزی، بالابردن رفاه نسبی کشاورزان و ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستائیان احداث می شود.

در این بازدید منوچهر حبیبی معاون امور عمرانی استاندار، نیازعلی ابراهیمی پاک رئیس سازمان جهاد کشاورزی و فرماندار تاکستان، استاندار را همراهی می کردند.