به گزارش افکارنیوز،

در جلسه‌ای که پیش از ظهر یکشنبه در سالن محراب حرم مطهر برگزار شد، برنامه‌های توسعه آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) در راستای چشم‌انداز 1420 تصویب شد.

آیت‌الله سید محمد سعیدی در این نشست اظهار داشت: توسعه حرم کریمه اهل‌بیت(س) در راستای خدمت‌رسانی بهتر و بیشتر به زائران و مجاوران بانوی کرامت امری ضروری است که برای انجام برنامه‌ای جامع و درست در این عرصه، نیازمند هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف با این آستان شریف است.

وی افزود: زمانی که قرار است توسعه‌ای در آستان مقدس بانوی کرامت انجام شود، لازم است برنامه‌های توسعه شهری مدنظر قرار گیرد، همان‌طور که برای اجرای پروژه‌های شهری، لازم است جایگاه حضرت فاطمه معصومه(س) و اصل خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران این بانو مدنظر قرار گیرد.

در پایان این نشست، مصوبات جدید کمیسیون ماده 5 استان درراستای طرح توسعه حرم حضرت فاطمه معصومه(س) و منطقه 7 شهرداری قم به امضای اعضا رسید.

پذیرایی از 36 میلیون زائر در طرح توسعه 1420 آستان حضرت معصومه(س)

معاون اجرایی آستان مقدس حضرت معصومه(س) گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در طرح توسعه جامع آستان کریمه اهل‌بیت(ع)، ظرفیت خدمت‌رسانی به 36 میلیون زائر در چشم‌انداز 1420، فراهم می‌شود.

محمدجواد جهانگیرزاده با اعلام این خبر گفت: کمیسیون ماده 5 درباره طرح جامع حرم مطهر در حضور تولیت آستان مقدس و استاندار قم برگزار شد که در آن طرح جامع توسعه آستان مقدس به تصویب اعضا رسید.

وی افزود: براساس تمهیدات در نظر گرفته‌شده برای چشم‌اندازه 1420 فضاهای موجود حرم کریمه اهل‌بیت(س) از حدود 7 هکتار به 19 هکتار توسعه خواهد یافت که این توسعه در تمامی جهات شمالی، جنوبی، شرقی و غربی وجود خواهد داشت.

معاون اجرایی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) ادامه داد: با توجه به افزایش زائران حرم کریمه اهل‌بیت(س)، آنچه در طرح توسعه 1420 آستان مقدس در نظر گرفته‌شده، پذیرایی از 36 میلیون زائر در سال است.

محسن بهشتی، معاون امور عمرانی استانداری قم نیز دراین‌باره گفت: در یک سال گذشته طرح تفصیلی توسعه منطقه 7 شهرداری قم و طرح جامع توسعه حرم حضرت فاطمه معصومه(س) در افق 1420 که شامل فضاهای زیارتی، خدماتی و پشتیبانی زائران و مجاوران حضرت معصومه(س) می‌شود، موردبررسی قرار گرفت.

وی افزود: براساس مصوبات کمیسیون ماده 5 استان، عمده طرح توسعه حرم مطهر حضرت معصومه(س) در ضلع جنوبی حدفاصل خیابان شبستان تا مدرسه حجتیه، در ضلع شرقی تا تقاطع عمار و یاسر و در ضلع غربی، به‌موازات توسعه حرم مطهر، از پل علیخانی تا پل حجتیه، فضای باز رودخانه پوشیده شده و مانند صحن جوادالائمه علیه‌السلام در اختیار زائران قرار می‌گیرد.

معاون امور عمرانی استانداری قم خاطرنشان کرد: از دیگر مصوبات امروز کمیسیون ماده 5 استان، در راستای توسعه حمل‌ونقل ریلی، تأسیس خیابانی حدفاصل میدان ایستگاه تا خیابان اراک به مسافت 500 متر در طرح تفصیلی شهرداری منطقه 7 قم در نظر گرفته شد.