به گزارش افکارنیوز،

 لرستان از استان های محروم کشور که دارای ظرفیت های متعددی برای اجرای اقتصاد مقاومتی و شهرستان پلدختر از جمله شهرهای استان که با داشتن پنج رودخانه دائمی،آب وهوا معتدل،خاک حاصلخیز می تواند دراین خصوص موفقیت های خوبی را کسب کند.

رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال جدید با نامگذاری امسال با عنوان"اقتصاد مقاومتی،اقدام وعمل"مسئولان وملت را به اجرای بخش های مختلف اقتصاد مقاومتی دعوت کرد.

رهبر انقلاب اقتصاد مقاومتی

ایشان در تشریح وتبیین اقتصاد مقاومتی ،اقدام وعمل ،10 دستورالعمل اجرایی را به مسئولان ومردم اعلام کردند:زنده کردن تولید داخلی از جمله راهکار های مهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

امروز گل زنان امرایی از خانم های خانه دارشهرستان پلدختر که با انجام یک کار خانگی ،اقتصاد مقاومتی را به ایستگاه اجرا رسانده است.

نان تاویی

زنان لر همگام با همسران خود از طریق پخت نان محلی ،معیشت خانواده خود را تامین می کنند،این کار را باید مصداق بارز تحقق اقتصاد مقاومتی،اقدام وعمل در زندگی مردم عنوان کرد.

مردم در عرصه اقدام وعمل در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی،پیشگام تر از مسئولین هستند به طوری که از هر ظرفیت محلی برای ارتقا وضعیت اقتصادی خانواده  خود استفاده می کنند.

امروز باید به این مسئله اشاره کرد که زنان لر با پشتکار وهمت مضاعفی که دارند در مشارکت با همسران خود برای تامین معیشت خانواده خود تلاش می کنند.

نان ساجی

امرایی یکی از زنان لرستانی با پخت نان زندگی خود را می گذراند،این شهروند پلدختری در گفتگو با خبرنگار بیان روز اظهار داشت:در سال های اخیر به فکر پخت نان محلی افتادم که از این طریق به درآمد زایی خانواده ام هم کمک می کنم.

این زن پلدختری که چین های صورتش نشان از زحمت و تلاش زنان لرستانی در زندگی را بر همگان آشکار می کند در ادامه افزود:به خاطر اینکه در یکی از روستاهای پلدختر ،زمین کشاورزی وگندم داریم،پس از کشت محصول ،گندم را به آرد تبدیل می کنیم و چند کیسه ای را برای پخت نان محلی جداگانه کنار می گذاریم.

وی با اشاره به درآمد زایی2میلیون ریالی روزانه فروش نان محلی در ایام نوروز عنوان کرد:امروز فروش نان ساجی و استقبال مردم از این نان محلی به منبع درآمدی برای خانواده تبدیل شده است.

امرایی ادامه داد:در تعطیلات نوروز با راه اندازی سیاه چادری در شهر ،اقدام به پخت وفروش نان ساجی برای مسافرین نوروزی کرده ام.

وی عنوان کرد:در این ایام ،روزانه دو کیسه آرد به تعداد 200عدد نان پخت تهیه و به فروش می رساندم .

نان ساجی

حمایت از تولیدات داخلی یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی که این خانم 55ساله پلدختری توانسته با پخت نان آن را محقق کند.

اقتصاد مقاومتی که از خوشه گندم ثمر می دهد و درآمد یک خانواده ایرانی را بدون وابستگی به نفت تامین می کند تدبیر حکیمانه رهبر انقلاب که اگر مسئولان به صورت کارشناسی این مسئله را برنامه ریزی و ظرفیت سنجی کنند می توانند اقتصاد بیمار ایران را نجات دهند.

نان ساجی

حالامسئولان پلدختر می توانند با وجود ظرفیت های مواد معدنی همچون آهک،گچ،شن وماسه،قیر طبیعی،نفت وگاز می تواند در راستای تحقق شعار سال"اقتصاد مقاومتی،اقدام وعمل"گام های بلندی را بردارند.

نان محلی در شهرستان پلدختر،"ساج"نام دارد که بر روی دستگاهی به نام ساج هم پخت می شود.

شهرستان پلدختر در جنوب لرستان واقع شده و از مرکز استان ،شهرستان خرم آباد،110کیلومتر فاصله دارد،جمعیت این شهرستان پلدختر ومعمولان 80هزارنفر که شغل اصلی آنها کشاورزی و دامپروری است.