به گزارش افکارنیوز،

حمیدرضا کرموند شامگاه شنبه در جمع خبرنگاران در رابطه با کدر بودن آب آشامیدنی مناطقی از شهر خرم‌آباد اظهار داشت: کدورت آب مربوط به امسال یا دوره خاصی نیست بلکه هر وقت سال پرباران بوده آب چشمه‌ها کدر می‌شود.

وی با بیان اینکه از طریق بهداشت از نبود آلودگی میکربی در آب اطمینان کسب کردیم افزود: تنها مشکل آب آشامیدنی زلال نبودن و کدورت آن است که باب میل مردم نیست و امری طبیعی است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان با اشاره به اینکه سه سیستم تأمین آب در خرم‌آباد وجود دارد عنوان کرد: یکی از این دستگاه‌ها چاه‌ها هستند که 50 درصد آب خرم‌آباد را تأمین  می‌کنند و مشکل خاصی ندارند.

وی در رابطه با فعالیت تصفیه‌خانه شهر خرم‌آباد بیان کرد: از حدود شش ماه قبل شروع به‌کار در تصفیه‌خانه آب خرم‌آباد کردیم که برای اولین بار راه‌اندازی کامل شد چرا که تاکنون فقط بخش فیلتراسیون آن کار می‌کرد که با هزینه‌ها و تلاش‌های انجام شده با شروع بارندگی‌ها این تصفیه‌خانه وارد مدار شد.

کرموند با بیان اینکه تصفیه‌خانه آب خرم‌آباد با تمام ظرفیت خودکار می‌کند گفت: توانستیم از آب تصفیه‌خانه به بقیه شهر بدهیم ولی از آنجا که حدود 20 درصد از شبکه ما به تصفیه‌خانه وصل نیست امکان این وجود ندارد آب تصفیه‌خانه را به این مناطق برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: سال‌های گذشته وصل کردن برخی شبکه‌های آبرسانی سطح شهر به‌ طور ناقص انجام‌ شده که نیاز است به مناطق جنوب شهر خرم‌آباد نیز وصل کنیم تا مشکل تابستان پیش‌رو، افت فشار آب و کدورت آب در سال‌های آینده حل شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان تصریح کرد: این تصفیه‌خانه نمی‌تواند مشکل همه شهر خرم‌آباد را رفع کند که به طور یقین نیازمند اعتباراتی برای ایجاد واحد دوم تصفیه‌خانه و اجرای خطوط بین تصفیه‌خانه و مخازن هستیم.

وی اظهار داشت: در برخی شهرستان‌ها مانند الیگودرز نیز مشکل کدورت آب داشت ولی چون چاه جایگزین وجود داشت مشکل چندانی پیش نیامده است.

کرموند در رابطه با مشکل بحران آب در استان و تأثیر بارندگی‌ها بر مشکل کم‌آبی بیان کرد: هنوز هم در شهرهای کوهدشت و چغابل با مشکل جدی آب روبه‌رو هستیم.

وی عنوان کرد: به دلیل اینکه در استان سدی وجود ندارد از بارندگی‌های اخیر و  روان آب‌ها نتوانستیم استفاده کنیم بلکه خسارت‌هایی هم به استان وارد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان بیان کرد: برای تخصیص آب شرب از سدهایی مانند تاج امیر دلفان، آب سرده بروجرد، کمندان الیگودرز یا سد مخمل کوه خرم‌آباد اگر ساخته شوند می‌شود استفاده کرد.

کرموند گفت: وزارت نیرو برساخت سد آب شرب تأکید دارد و با وجود کم بودن پیشرفت این سدها اولویت اصلی ما است.

کورش ساکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز  در جمع خبرنگاران در رابطه با کدر بودن آب برخی نقاط  شهر خرم‌آباد اظهار داشت:

براساس آزمایش‌ها انجام شده آب شرب شهر خرم‌آباد کدر بودن آب آلودگی میکربی به همراه ندارد.

وی افزود: کدورت آب از دید ما چندان مهم نیست چرا که مهم آلودگی میکربی است و کدر بودن آب بیماری چندانی برای مردم  به همراه ندارد.