به گزارش افکارنیوز،

در سال91 ،شهرستان پلدختر میزبان دو لاله و کبوتر خونین بال بود ، مردم جهت استقبال با حضوری گسترده و پرشور در ورودی شهر آمده بودند ، چه مراسم با شکوهی بود ،  آن شبی که شهدا را برای مراسم تشییع و خاکسپاری آماده می کردند یادم است چه شب خاطره انگیزی بود وقتی به آسمان نگاه می کردی  احساس این بود که فاصله زمین با آن کمتر شده است و ستار ه ها را می شد از ْآسمان  چید .

تشییع شهدای گمنام پلدختر

با این اوضاع و احوال قرار شد مکان دفن شهدای گمنام سروسامانی بگیر و به یک مکان زیارتی و تفریحی تبدیل شود .

با گذشت چند ماه  ، یواش یواش جاده دسترسی به قبور مطهر آسفالت شد و این مسئله خیلی از علاقه مندان را به ساماندهی گلزار شهدای کمنام امیدوار کرد ولی حیف که این سرابی بیش نبود.

اما با گذشت 5سال  داشت یادمان می رفت که قرار بود برای قبور شهدای گمنام چکار کنیم  و در حالیکه در بیشترشهرها  از جمله بروجرد کارساخت مرقد مطهر شهدای گمنام به اتمام رسیده اما در دومین شهر شهید داده کشور ،پلدختر(هویزه ثانی)اینطوری غریب و گمنام تر شده اند .

شهدای گمنام بروجرد

شهدای گمنام بروجرد

علی‌محمد گنجی، معاون نیروی انسانی ناحیه مقاومت بسیج پلدختر و مسئول تولیت آستان مقبره شهدای گمنام این شهرستان در این رابطه گفت: عملیات اجرای یادمان شهدای گمنام شهر پلدختر در سال 91 آغاز و قرار شد پنج میلیارد ریال اعتبار از سوی اداره میراث فرهنگی برای ساماندهی شهدای گمنام اختصاص داده شود اما تاکنون خبری از آن نیست.

وی خاطرنشان کرد: 800 میلیون ریال در کمیته‌ای در شهرستان به شهدای گمنام اختصاص یافت که عملیات جاده دسترسی و آسفالت و تأمین روشنایی آن انجام شد.

شهدای گمنام پلدختر

گنجی با بیان اینکه مسئولان باید در خصوص ساماندهی گلزار شهدای گمنام به تعهدات خود عمل کنند عنوان کرد:باید تلاش‌هایی زیادی انجام شود تا ما از این مظلومیت پنج ساله خارج شویم.

حالا پس از این همه سال،فرزندان شهید نسبت به کم توجهی مسئولان در این خصوص زبان به گلایه باز کرده اند و امیدوارند که استاندار لرستان،مدیرکل بنیاد شهید وامور ایثارگران استان و مسئولان شهرستانی نسبت به ساماندهی این گلزار شهدا تدابیر لازم را بیاندیشند.

محمد سعید فرزند شهید کریم سعیدی از شهدای دوران دفاع مقدس در گفتگوی تفصیلی  با خبرنگار بیان روز با بیان اینکه دیروز کوچیک بودیم و امروز بزرگ شده ایم اظهار داشت: تا دیروز فرزندان شهداء به دلیل مسائل تحصیلی و شغلی زیاد به اتفاقات اطراف خود توجه نمی کردند ولی مروز با فراغ بال بیشتری مسائل ومشکلات خانواده های شهدا و شهرستان را رصد می کنیم واز مسئولان خواستار حل آنها هستیم زیرا در این مدت مسئولان در موارد زیادی قصور کرده اند.

فرزند شهید سعیدی

وی با بیان اینکه به دلیل عدم رسیدگی مسئولان ،درختان اطراف قبور شهدای گمنام از بی آبی و کم توجهی خشک شده اند بیان کرد:همه ما به نوعی با فرهنگ شهادت وایثارگری رزمندگان در دوران هشت سال دفاع مقدس آشنا هستیم که چگونه این عزیزان از زن وبچه وجان خود برای دفاع از کیان انقلاب اسلامی گذشتند .

وی با انتقاد از عملکرد مسئولان در قبال خانواده های معظم شهدا وایثار گر تصریح کرد:در واقع ما بعد از شهدا چه کار کرده ایم ،در واقع چه عملی برای آنها انجام داده ایم نه تنها کاری نکردیم بلکه آنها را بدست فراموشی سپرده ایم و امروزه جز خانواده آنان کسی یادی از آنها نمی کنند.

شهدای گمنام پلدختر

سعیدی اضافه کرد:بعنوان نمونه میگویم خانواده شهید شکارچی پس از اینکه مسئولان نسبت به برخی از مسلئل کم توجهی کردند با هزینه شخصی خود آمدند و عکس سردار شهید درویشعلی شکارچی که افتخار لرستان را در داخل زادگاه اش نصب کردند.

این فرزند شهید تاکید کرد:این درد ودل ها زمانی بیشتر دردناک تر می شود که مسئولان ،فرهنگ را رها کرده اند وهمه چیز را در مسائل سیاسی می بینند به طوری که عدم احداث مقبره شهدای گمنام پلدختر از مصادیق کم توجهی مسئولان به شهدا است.

شهدای گمنام پلدختر

 وی با اشاره به اینکه چندسالی از دفن شهدای گمنام در ارتفاعات مله کوه پلدختر می گذرد افزود: بعد از گذشت این همه سال مسئولان غیر از آسفالت جاده دسترسی و احداث ستون هایی چه کاری برای ساماندهی شهدای گمنام این شهرستان انجام داده اند.

شهدای گمنام پلدختر

وی ادامه داد:وقتی به این محل مقدس مراجعه می کنید برای تغییر حال وهوا باید در وهله اول افسوس وضعیت اسف بار مقبره شهدای گمنام  را بخورید که متاسفانه به دلیل کم توجهی مسئولان برخی از ابزار کاری این پروژه پس از سال ها مورد سرقت واقع شده است.

این فرزند شهید یادآور شد: وطن که جزئی از ارزش ها وسرمایه های هر ملت که همین شهدا برای دفاع کردن از آن جان خود را نثار کردند ولی در مقابل مسئولین تاکنون از یک هزینه ساده برای احداث مقبره ای برای شهدای گمنام دریغ کرده اند.

وی بیان کرد:ای کاش این شهدای گمنام امکان جابجایی داشتند تا به شهری انتقال داده می شدند  که مسئولین قدر آنها میدانستند.

شهدای گمنام پلدختر

سعیدی شهدا نگین های درخشان هر منطقه هستندعنوان کرد: هر چند اطراف مقبره شهدای گمنام امکان تبدیل شده به فضای سبز را دارد و مخزن آب شهرستان در چند متری آن واقع شده است ولی مسئولان تاکنون نتوانسته اند برنامه ای برای عملیاتی کردن این امر را داشته باشند.

وی با بیان اینکه شاید یکی از این شهدای گمنام،شهید شکارچی ها باشد تاکید کرد:مادران شهدای گمنامی که تا آخرین لحظه چشم انتظار فرزند خود بودند و از دنیا رفته اند.

این فرزند شهید تصریح کرد: دلسوزان واقعی نظام و این مملکت در مرحله اول خانواده ایثارگران و شهداء هستند که نیاز به توجه بیشتری از طرف مسئولان دارند.

وی با انتقاد از عدم ساماندهی گلازار شهدای پلدختر یادآور شد:عکس های شهدای شهرستان در داخل شهر را به علت تابش آفتاب ،رنگ آنها تغییر پیدا کرده وقابل شناسایی نیستند.

سعیدی یادآور شد:نیم متر گردو غبار و گل لای روی قبور مطهر شهداء در گلزار شهدای شهرستان جمع شده است در این حالت  چطور انتظار داریم ،فرزندان فردای ایران اسطورهای شهرشان را بشناسند.

وی خطاب به مسئولان پلدختر اظهار داشت: برای تصدی هر پست مدیریتی یک کربلا بپا شده و برای هریک از صندلی های اداری خون 72 شهید ریخته شده است.

شهدای گمنام پلدختر

وی خاطر نشان کرد:با توجه به اینکه مقبره شهدای گمنام در طول هفته به خصوص پنج شنبه ها مراجعه کننده زیادی دارد نیاز مسئولین در کمترین مدت زمانی ،گلزار شهدای گمنام این شهر را ساماندهی کنند..

این فرزند شهید عنوان کرد:مسئولان نباید  نسبت به شهداء،حانبازان و خانواده آنان کم توجهی کنند.

وی تاکید کرد:مدیرانی که با فراموشی این ارزش ها، پشت به شهدا و جانبازان کنند این یعنی به نظام ، انقلاب،امام (ره) ورهبری پشت کرده اند.

شهید رضویی که خانه اش هیچ تغییری نکرد

این فرزند شهید با اشاره به مسائل ومشسکلات خانواده های شهداء بیان کرد:منزل مسکونی شهید رضوی همان ساختمای نکه این شهید به مناطق عملیاتی رفت و تاکنون تغییری نکرده است وهمچنان فرزندان وخانواده شهید در همان سکونت دارند.

وی خاطر نشان کرد:علی رغم این کم توجهی عدم نامگذاری یکی از کوچه های پلدختر به نام شهید رضویی است.در این خصوص خانواده ها وفرزندان شهدا همدل شده ایم تا این مسائل را تا حل آنها پیگیری کنیم.

امیدواریم مسئولان شهرستانی واستانی در تخصیص اعتبارات امسال ساماندهی گلزار شهدای استان لرستان به خصوص گلزار شهدای گمنام شهرستان پلدختر در اولویت برنامه ای خود قرار دهند.