به گزارش افکارنیوز،

تلف شدن گونه‌های نادر در باغ‌وحش کارسیت خرم‌آباد طی سال‌های اخیر گواهی بر غیراستاندارد بودن این باغ‌وحش داشت؛ باغ‌وحشی که برخی از مسئولان استان نیز بارها غیراستاندارد بودن آن را گوش زد کرده بودند.

با مرگ گوزن زرد ایرانی در فروردین‌ماه 95 و شکست پروژه احیای این نوع گوزن که از سال رقم 89 خورده بود خبرگزاری تسنیم لرستان  بیست و چهارم فروردین‌ماه امسال در گزارشی با عنوان «پروژه احیای گوزن زرد ایرانی در لرستان شکست خورد/ علت مرگ گوزن زرد در هاله‌ای از ابهام» به مشکلات نگهداری حیوانات این باغ‌وحش پرداخت تا مسئولان چاره‌ای برای واگذاری باغ‌وحش  و نگهداری بهتر حیوانات آن داشته باشند.

اما چند ماهی بیشتر از مرگ گوزن زرد ایرانی  نگذشته بود که خردادماه 95 بار دیگر باغ‌وحش خرم‌آباد خبرساز شد و این بار مرگ دو قلاده شیر که تازه متولدشده بودند، غیراستاندارد بودن باغ‌وحش را تائید کرد و بار دیگر خبرگزاری تسنیم در گزارش‌های دیگری با عنوان«ماجرای مرگ توله‌شیرهای باغ‌وحش خرم‌آباد/ ادامه تلف‌شدن حیوانات در یک باغ‌وحش» غیراستاندارد بودن این باغ‌وحش را به مسئولان گوش زد کرد.

پیگیری‌های خبرگزاری تسنیم با گزارش‌هایی با عنوان‌های« کوتاهی دامپزشکی لرستان عامل مرگ گوزن زرد/ استاندار، باغ‌‌وحش خرم‌آباد را تعیین تکلیف می‌کند»،« اماواگرهای باغ‌وحش خرم‌آباد/ باغ‌وحشی که همچنان بلاتکلیف است» و« ادامه بلاتکلیفی باغ‌وحش خرم‌آباد/ حیواناتی که در جلسات بی‌سرانجام مسئولان "پاس‌کاری" می‌شوند» ادامه یافت تا اینکه بالاخره استاندار لرستان طی روز های اخیر اعلام کرده تا چند روز آینده باغ‌وحش کارسیت خرم‌آباد به بخش دیگری واگذار می‌شود.

غلامرضا توکلی مدیرکل دامپزشکی استان لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به بازدید استاندار لرستان از وضعیت باغ‌وحش خرم‌آباد اشاره کرد و اظهار داشت: استاندار لرستان قول دادند تا چند روز آینده این باغ‌وحش را به شهرداری یا شرکت‌های خصوصی وابسته به شهرداری واگذار کند.

وی بابیان اینکه در قانون پیش‌بینی و تعریف‌شده که متولی اصلی باغ‌وحش به عهده شهرداری است، افزود: دامپزشکی فقط مسئولیت فنی در ارتباط با بیماری‌های حیوانات را به عهده دامپزشکی و موظف است مسئول فنی در باغ‌وحش داشته باشد اما بحث نگهداری این به عهده شهرداری است.