به گزارش افکارنیوز،

رضا آریایی ظهر امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان در ارتباط با خسارت‌های بارندگی روز گذشته در استان اظهار داشت: روز گذشته شاهد وزش باد شدید و بارندگی در سطح استان لرستان بودیم که خساراتی به فضای سبز شهری و خطوط انتقال برق استان وارد شد.

وی بابیان اینکه بارش‌های شدید روز گذشته جراحت جانی در پی نداشته است، افزود: بارندگی روز گذشته سبب خسارت‌های مالی زیادی در استان شد به‌طوری‌که ظرف 24 ساعت به شبکه انتقال برق استان حدود یک میلیارد تومان استان خسارت وارد شد و حدود 500 اصله درخت فضای سبز شهری در سطح شهرها از بین رفت.

مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان عنوان کرد: روز گذشته به دلیل وزش باد شدید و سقوط درختان خشک چند دستگاه ماشین پارک شده در خیابان‌های شهر خسارت دید که خوشبختانه هیچ‌کس صدمه جانی در این راستا ندید.

وی در ارتباط با پرداخت خسارت سیلاب‌های سال 94 و 95 در استان بیان کرد: طی روزهای گذشته موضوع پرداخت خسارت سیلاب لرستان در هیئت مطرح و مبالغی برای استان به تصویب رسیده که دوشنبه ابلاغ و اطلاع‌رسانی می‌شود.

آریایی در ارتباط با علت آب‌گرفتگی معابر سطح شهرهای استان نیز گفت: ازآنجاکه همیشه در استان با اولین بارندگی با مشکلات بسیار زیادی مواجه می‌شویم 48 ساعت قبل از بارندگی به همه دستگاه‌ها، شهرداران، فرمانداران اعلام آماده‌باش کردیم که با مشکلات جدی مانند قطع برق مواجه خواهیم شد.

وی اظهار داشت: با وزش باد شدید و طوفانی که روز گذشته پیش‌بینی‌شده بود خطوط انتقال برق که از داخل درختان عبور داده‌شده‌اند قطع شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان افزود: وزش باد شدید و برگ‌ریزان روز گذشته سبب شد تا کانال‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی شهر خرم‌آباد کیپ شود.

وی عنوان کرد: کانال‌های خیابان شهید مطهری شهر خرم‌آباد به‌هیچ‌عنوان جوابگوی دفع آب‌های سطحی نیست و این به‌عنوان یک نقیصه در مرکز شهر خرم‌آباد وجود دارد.

آریایی تصریح کرد: کانال‌های خیابان انقلاب جوابگوی حجم بالای آب هست اما متأسفانه چون مسائل فنی و مهندسی رعایت نشده است آب‌ها به داخل کانال هدایت نمی‌شود.

وی اظهار داشت: برخی از مردم شهر خرم‌آباد به‌طور خودجوش روی یک کانال پل احداث کرده‌اند درصورتی‌که این کار غلط است و شهرداری یا دستگاه مجری که کانال را احداث کرده است باید پل را نیز تعبیه می‌کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان به مسدود شدن کانل های آب سطح شهر خرم‌آباد اشاره کرد و افزود: شیب هندسی خیابان‌ها مشکل جدی دارد و با یک بارندگی تند آب به سطح خیابان‌ها می‌ریزد البته این موضوع فقط خاص خرم‌آباد نیست بلکه  مشکلی است که حوزه مدیریت شهری همه شهرهای کشور وجود دارد.

وی عنوان کرد: ساخت و سازهای استان با کانال‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی و زیرساخت‌هایی که برای این‌گونه مواقع تعریف‌شده است هم‌خوانی ندارد و این عدم هم‌خوانی سبب بروز مشکل می‌شود و در بارندگی‌های بعدی نیز شاهد این‌گونه مشکلات خواهیم بود.

آریایی به لزوم هرس درختان خشک سطح شهرهای استان تأکید کرد و گفت: با توجه به اینکه در برخی از نقاط شهر خطوط انتقال برق از میان درختان عبور کرده لازم است شرکت توزیع برق استان روی کابل‌های خود نگه‌دار حساسیت بیشتری نشان دهد.

وی اظهار داشت: عمدتاً در همه شهرهای ما بافت مرکزی ایراد اساسی دارد به‌طوری‌که در شهر خرم‌آباد به دلیل عرض کم خیابان‌ها مانورهای آتش‌سوزی قابل انجام نیست و ماشین‌آلات سنگین نمی‌توانند تردد داشته باشند.

مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان افزود: عرض کم خیابان‌های شهر خرم‌آباد سبب ترافیک سنگین شده به‌طوری‌که آمبولانس نیز نمی‌تواند کار خود را انجام دهد واقعاً در بحث رساندن آمبولانس مشکل‌داریم.