به گزارش افکارنیوز،

محمدرضا شعبانی امروز در شهرستان ساری، اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت مرکبات مازندران مطلوب است اما نتیجه نهایی میزان تولید و گل‌دهی در اردیبهشت ماه مشخص می‌شود.

وی به گل‌دهی خوب درختان مرکبات هر سال در مازندران اشاره کرد و افزود: اما مدیریت باغی و استفاده از نظر کارشناسان تغذیه و سموم می‌تواند پایداری گل را افزایش دهد تا بتوانیم میوه خوبی برداشت کنیم.

مدیرعامل اتحادیه باغ‌داران مازندران با بیان اینکه باغ‌‌های هلو و شلیل و کیوی نیز از وضعیت خوبی برخوردار است، اضافه کرد: تنها برخی از باغ‌ها دچار سرخشکیدگی درخت شده که این موضوع به برخی درختان ضربه وارد کرده است.

شعبانی با اعلام اینکه باغ‌داران باید از نظر متخصصان امر استفاده کنند، یادآور شد: امسال با شکوفه‌دهی خوب درختان هلو و شلیل روبه‌رو شدیم که برخی مناطق به‌دلیل وضعیت آب و هوایی، بالا بودن رطوبت و نوسانات دمایی با سرخشکیدگی درختان است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین باغ‌داران نیز باید اطلاعات خود را افزایش دهند تا بتوانیم از میوه بهره‌برداری بهتری شود.

مدیرعامل اتحادیه باغ‌داران مازندران تصریح کرد: اخباری درباره سرمازدگی میوه‌های درختان سایر استان‌ها داشتیم که در این حد نیست، نقاطی از کشور دچار سرمازدگی شدند که البته میوه تولیدی مازندران در آن حد می‌تواند باشد که نگران میزان تولید نباشیم، ولی برخی باغ‌داران بر اثر خسارت وارد شده متضرر شدند.

شعبانی با بیان اینکه در محصولات میان‌رس و دیر‌رس هیچ مشکلی نداریم، اظهار کرد: از تمامی باغ‌داران درخواست می‌شود با دقت بیشتری رسیدگی به امور باغی را پیگیری کرده و از نظر کارشناسان متخصص در این بخش استفاده کنند.

وی یادآور شد: اتحادیه باغ‌داران مازندران با کادر مجرب، متخصص و همچنین کلینیک گیاه‌پزشکی باغ‌داران استان که کلینیک مرجع است نیز در خدمت باغ‌داران است که رعایت تمامی موارد می‌تواند به تثبیت گل‌دهی، افزایش کیفیت میوه قابل عرضه در بازار داخلی و در نتیجه افزایش صادرات منجر شود.

مدیرعامل اتحادیه باغ‌داران مازندران در پایان با اشاره به اینکه در فصل با هجوم بسیار زیاد قارچ‌ها به مزارع و باغ‌ها مواجه هستیم که باید از سموم تخصصی این بخش استفاده شود، گفت: باغ‌داران باید از تجربیات گذشته و همچنین مصرف سموم غیرمجاز که در سطح بازار کم نیستند پرهیز کرده و از محلول‌پاشی کودی در سطح بازار اطمینان حاصل کرده سپس اقدام کنند تا انشاءالله بتوانیم شاهد محصولاتی خوب و با کیفیت باشیم.