به گزارش افکارنیوز،

سعید یزدانی در نخستین جلسه شورای سلامت این شهرستان، اظهار کرد: انسان سالم‌ محور توسعه و اقتصاد سالم است و فرد دارای سلامت کامل در چرخه اقتصاد می‌تواند به اهداف اقتصاد مقاومتی کمک کند.

وی افزود: کاهش هزینه‌های درمان و دارو یکی از راه‌های کمک به اقتصاد مقاومتی است که دولت با اقداماتی چون بیمه همگانی سلامت و کاهش هزینه درمان با اعتمادسازی در بیمارستان‌های دولتی به انجام رساند، اما مهم‌ترین اصل در کاهش هزینه درمان، افزایش سواد سلامت است.

معاون فرماندار نور تصریح کرد: برای افزایش سطح سلامت جامعه از نظر جسم، بهداشت و درمان وظیفه دارد و باید با جدیت بیشتر پیگیر باشد اما در حوزه سلامت روانی و اجتماعی متولیانی فرهنگی و علمی باید گام بردارند که در واقع کار به‌منظور تحقق اقتصاد مقاومتی صورت می‌گیرد.

این مسئول با تعریف سواد سلامتی خاطرنشان کرد: میزان سواد سلامتی در جامعه ما قابل قبول نیست و در حال حاضر زنان از مردان کشور ما دارای سواد سلامتی بیشتر هستند.

یزدانی اضافه کرد: با مراقبت و رعایت بهداشت و نیز درمان به‌موقع باید امید به زندگی را افزایش دهیم که تا حدود زیادی زیرساخت‌ها فراهم است و باید با اقدام و عمل به دستورات این امر را محقق کنیم.

* دیابت؛ بیماری شایع در جهان

مدیر شبکه بهداشت و درمان نور، در این جلسه بیان کرد: از شایع‌ترین بیماری‌ها در جهان دیابت است که 50 درصد افراد مبتلا از آن بی‌اطلاع هستند.

سید حمید حسینی افزود: 80 درصد افراد مبتلا به دیابت در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند.

وی گزارشی از اقدامات بهداشتی و درمانی نوروز ارائه کرد و ادامه داد: 9 هزار و 325 مورد ویزیت در اورژانس بیمارستان، 5 هزار و 237 مورد در مراکز بهداشتی و درمانی چمستان و 662 مورد در بلده انجام شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نور از 66 مورد سی‌تی‌اسکن خبر داد و گفت: برای یک‌هزار و 230 نفر بستری و 659 نفر سرپایی خدمات آزمایشگاهی انجام گرفت و 105 مورد عمل جراحی بزرگ صورت پذیرفت.

این مسئول از خدمات‌دهی 5 مرکز اورژانس شهرستان به 352 نفر خبر داد و اظهار کرد: 196 نفر سرپایی درمان و 156 نفر مصدوم به بیمارستان منتقل شدند.

حسینی با اشاره به 2 هزار و 11 مورد بازدید از اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع و مواد غذایی، از پلمب 19 واحد متخلف خبر داد و گفت: در همین مدت 103 مورد نمونه‌برداری از آب شرب و 26 مورد استخر و 683 مورد کلرسنجی انجام و 302 کیلو مواد غذایی نیز معدوم شد.