به گزارش افکارنیوز،

وزیر راه و شهرسازی در دومین همایش فناوری‌های نوین دریایی در نوشهر با بیان اینکه عملکرد بنادر کشور در این سال ها 24 درصد افزایش یافت، افزود: افزایش قدرت در حوزه دریانوردی و توسعه بنادر جدید مهم‌ترین برنامه این وزارتخانه بوده که در سایه ایجاد امنیت توسط نیروی دریایی شکوفا شده است.

عباس آخوندی گفت: طول سواحل ایران پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر است و  ظرفیت‌های زیادی برای رشد و افزایش جهانگردی و دریانوردی در این سواحل وجود دارد.

وی با بیان اینکه ظرفیت تخیله و بارگیری بندر چابهار دو میلیون تن افزایش یافت ابراز امیدواری کرد: بندر جدید چابهار بهار سال آینده بهره‌برداری شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: اتصال بندر چابهار به خطوط ریلی از جمله برنامه های این وزارت خانه برای توسعه کریدور شمال جنوب است و در این راستا 300 کیلومتر ریل گذاری در چابهار و ایرانشهر اجرا شده است.

آخوندی گفت: ظرفیت تعریف‌شده در بندر چابهار ۸۴ میلیون تن کالا در سال است و فعال کردن کریدور چهارجانبه ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان از جمله برنامه های دیگر وزارت راه وشهرسازی است.

وی با بیان اینکه ۴۰۳ میلیون دلار تسهیلات برای توسعه‌ این بندر از صندوق توسعه ملی ایران دریافت شد، افزود:  برای تجهیز این بندر با هند قرارداد همکاری امضا شده است.

وزیر راه و شهرسازی توسعه بندر شهید رجایی را نیز از دیگر برنامه های این وزارت خانه اعلام کرد و افزود: فاز دوم بندر شهید رجایی تا ۱۸ ماه آینده تکمیل خواهد شد تا کشتی‌های بزرگ‌تر در آن پهلوگیری کنند.

عباس آخوندی گفت:  طرحی به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار برای ایجاد مخازن سوخت و سوخت‌رسانی به کشتی‌های وارده به خلیج‌فارس در این منطقه نیز اجرایی خواهد شد.

وی در خصوص طرح‌های توسعه در بنادر شمالی گفت: با اجرای طرح توسعه بندر انزلی ظرفیت این بندر سالانه ۱۵ میلیون تن افزایش‌یافته است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در بندر امیرآباد نیز سیستم رورو راه آهن ایجادشده که با اجرای آن، بندر امیرآباد به یکی از مهم‌ترین بنادر دریای خزر تبدیل خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مسافربری دریایی در بنادر کمتر موردتوجه قرار گرفت افزود: فعال کردن خطوط مسافرت‌های دریایی و پایانه مسافرتی دریایی در بنادر به‌طورجدی پیگیری و راه‌اندازی خواهد شد.