به گزارش افکارنیوز،

دریادار حبیب‌الله سیاری صبح پنجشنبه در دومین همایش ملی فناوری نوین دریایی در دانشگاه علوم دریایی حضرت امام نوشهر با اشاره به نقش نیروی دریایی افزود: از سال ۸۷ تاکنون سه هزار و ۲۰۰ اسکورت از سوی نیروی دریایی برای کشتی‌های تجاری صورت گرفته که نشان از اقتدار نیروی دریایی در آب‌های آزاد و منطقه و دنیاست.

وی با اشاره به موقعیت استراتژیک کشور در دنیا گفت: ایران در چهارراه شرق و غرب قرارگرفته و قرار گرفتن در بهترین موقعیت مکانی در سطح جهان و در بیضی انرژی جهان باعث شده تا کشورمان به‌عنوان کشور مهم در دنیا شناخته است.

وی افزود: بیشترین تجارت کشور در ترانزیت دریایی قرارگرفته و بنابراین اهمیت مهمی در دریا وجود دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به ظرفیت‌های تجاری و نظامی دریا و لزوم توجه جدی به این ظرفیت گفت: توجه به ظرفیت‌های دریا باید بیشتر از گذشته و با سرعت بیشتر صورت گیرد و نیروی دریایی به‌عنوان پیشران اقتدار دریا معرفی شده و در سایه امنیت است که می توان مسیر پیشرفت را به پیش برد.

دریادار سیاری افزود: در همه ابعاد نیاز به فناوری نوین است و شرکت‌های دانش‌بنیان، صنایع و دانشگاه‌ها و پژوهشگران باید در این مسیر در کنار دانشگاه‌های علوم دریایی و نیروی دریایی باشند.

وی تأکید کرد هم دولت و هم مجلس به‌ویژه کمیسیون امنیت ملی مجلس در موضوع سواحل مکران و امنیت دریایی نقش محوری در شکوفایی ظرفیت دریا خواهد داشت.

دومین همایش ملی فناوری‌های نوین دریایی با حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس صبح امروز آغاز به‌کار کرد.

برای دومین همایش ملی فناوری‌های نوین بیش از ۵۰۰ مقاله به دبیرخانه ارسال‌ و ۲۵۵ مقاله برای شرکت در همایش پذیرفته شد.

از مجموع مقالات ارسال‌شده ۱۱۵ مقاله به‌صورت شفاهی و ۱۴۰ مقاله به‌صورت پوستر ارائه خواهد شد.