گروه اقتصادی – یک کارشناس اقتصادی و بانکی گفت : به طور کلی در سیستم بانکی ضعف هایی وجود دارد زیرا نرم افزارهایی که بر اساس آن سیستم هایی بانکی نوشته و راه اندازی می شوند ممکن است دارای باگ ها و ضعف هایی باشند که به مرور زمان و با بازخوردهایی که از مشتریان دریافت می کنند، شناسایی می شوند.

 

به گزارش افکارنیوز،حمید بیگ زاده با بیان این مطلب اظهار کرد: خوشبختانه تکنولوژی در حال توسعه است و متخصصان به دنبال رفع نقاط ضعف نرم افزارها به ویژه در سیستم بانکی هستند بنابراین با تکنولوژی های جدید سوالات و بازخوردهای مشتریان را مورد بررسی قرار داده و به آنها پاسخ می دهد و نقاط ضعف را رفع می کند.

 

وی بیان کرد: هر یک از نرم افزارهای بانکی دارای نقاط ضعف خاصی بوده و ریسک ذاتی دارند و به طور 100درصد نمی توان مدعی شد که هیچ اشکالی ندارند.

وی تصریح کرد: این در حالی است که بانک ها تلاش می کنند بهترین خدمات را ارائه کنند و خوشبختانه تا حد زیادی توانسته اند با به کار گیری آخرین تکنولوژی ها و سیستم های مکانیزه از آسیب رسیدن به مشتری و بانک جلوگیری کنند.

این کارشناس بانکی درباره اظهارات رییس پلیس فتا در مورد نقش برجسته بانک‌ها در قربانی شدن صاحبان حساب بانکی توسط کلاهبرداران و هکرها و احضار مدیران عامل چند بانک و الزام آن‌ها به پرداخت خسارت مشتریانشان توضیح داد: در مورد این مساله باید به دو جنبه نگاه شود؛ 1- کجا شاهد ضعف سیستم بانکی هستیم؛ 2- کجا شاهد ضعف نبود آگاهی از جانب مشتریان هستیم.

متاسفانه برخی مشتریان بانکی سطح آگاهی پایینی نسبت به خدمات بانکی، حفظ رمز و ... دارند و به راحتی رمز کارت های بانکی خود را اعلام می کنند و این مساله می تواند موردسوء استفاده افراد سودجو قرار گیرد؛ همچنین برخی از مشتریان دانش و آگاهی درباره نحوه به کارگیری خدمات بانکی اینترنتی نداشته و به این دلیل طعمه افراد سودجو می شوند.

وی ادامه داد: معمولا در استفاده از خدمات اینترنتی مشتریان بهتر است از صفحه کلید هوشمند برای وارد کردن رمز استفاده کنند زیرا احتمال هک شد اطلاعات از طریق کیبورد وجود دارد بنابراین بی دقتی مشتریان می تواند زمینه ساز هک شدن و مورد سوء استفاده قرار گرفتن؛ شود.

بیگ زاده عنوان کرد: در بسیاری از موارد دیده شده که مشتریان بانکی هنگام استفاده از خودپرداز موارد ایمنی را رعایت نکرده و رمز آنها به راحتی قابل رویت است و یا این عزیزان پس از دریافت رسید آن را در اطراف خودپرداز رها کرده و زمینه سوء استفاده از اطلاعات بانکی را فراهم می کنند.

وی گفت: در مورد ضعف های بانکی نیز همان طور که اشاره شد معمولا نقاط ضعف در قالب بازخوردها از جانب مشتریان به بانک منتقل می شود و آنها در صدد رفع و اصلاح آنها برمی آیند.

وی تاکید کرد: پلیس فتا باید به مطالعه و برسی دقیق موارد بپردازد و اگر واقعا ضعف و کاستی هایی وجود دارد از طذیق سیستم قضایی بانک ها مورد عتاب و سرزنش و پیگیرد قرار گیرند.

وی در پاسخ به این سووال که گاه دیده شده در برخی از شعب بانکی تنها به هشدار روی پاک حاوی رمز بسنده کرده و اطلاعات کامل از طریق متصدی باجه ها و باز کننده های حساب در اختیار مشتریان قرار نمی گیرد، بیان کرد: این مساله ضعف سیستم بانکی است و خوشبختانه برخی بانک در شعبه های خود میز خدمت گذاشته و به سووالات مختلف مشتریان پاسخ می دهند و همچنین بانک ها با چاپ بروشورها و ... اطلاعات مختلف را در اختیار مراجعان قرار می هند.

وی اظهار کرد: بانک ها نیز دارای محدودیت هایی هستند و باید بررسی شود که آیا تمام شعب بانک های مختلف امکانات در اختیار دارند تا تمام مشتریان را نسبت به خدمات اینترنت بانک، عابر بانک و ... به طور چهره به چهره توجیه کنند یا خیر؟  آیا سطح سواد عمومی پذیرای این موضوع است یا خیر؟

وی خاطر نشان کرد: بانک های دولتی و خصوصی در رقابتی تنگاتنگ به دنبال حرکت به سمت استانداردهای بین المللی هستند و سعی می کنند در ارائه بهتر خدمات از یکدیگر سبقت بگیرند.

بیگ زاده افزود: البته خدمات آنها به طور 100درصد کامل نیست و ضعف هایی وجود دارد که مشتریان در سطوح مختلفی که خدمات بانکی را دریافت م یکنند می توانند نسبت به آن نظر دهند.

وی گفت: بنده سال هایی زیادی در سیستم بازرسی بانک ها بودم و اطلاعاتی نیز دارم بنابراین به جرات می توان گفت بانک ها در مسیر پیشرفت هستند و در مقابل باید مشتریان سطح دانش و اطلاعات خود را نسبت به خدمات مختلف بانکی و راه های استفاده صحیح از آنها را ارتقاء دهند.

وی بیان کرد: همان طور که بانک ها به دنبال ارتقاء سیستم و استفاده از آخرین تکنولوژی ها هستند، سودجویان، هکرها و کلاهبرداران نیز بیکار ننشسته اند بلکه آنها نیز به دنبال ارتقاء دانش خود هستند.

وی اظهار کرد: برای نمونه هر چند سال یکبار در روند تولید دلار امریکا تجدید نظرها و تغییراتی صورت می گیرد که این کار با هدف جلوگیری از چاپ و توزیع دلارهای تقلبی است؛ تغییرات صورت گرفته نیز به بانک های مرکزی تمام کشورهای دنیا از جمله ایران اعلام می شود.

وی تصریح کرد: همان طور که ذکر شد خلافکاران نیز با استفاده از تکنولوژی به دنبال سوء استفاده و چاپ دلارهای تقلبی هستند بنابراین تغییر مسیر و ... در چاپ این پول غیر قابل اجتناب است.

این اقتصادان گفت: در مورد امنیت کارت های بانکی نیز باید گفت، کارت های بانکی که در ایران برای مشتریان صادر می شود از الگوهای بین المللی تبعیت کرده و تمام سیستم و موارد ایمنی در صدور و ... آنها رعایت می شود البته به طور 100درصد نمی توان منکر ضعف در سیستم بانکی شد بنابراین احتمال اینکه متخلفان توانسته باشند با استفاده از نرم افزارها و سخت افزارها کارت های بانکی را کپی کنند، وجود دارد و نمی توان منکر این مساله شد.

وی خاطر نشان کرد: مسوولان بانک هایی که گزارش هایی از کپی شدن کارت ها،سرقت اطلاعات و وجوه و ... دریافت می کنند باید به سرعت درصدد رفع نقاط ضعف برآیند و با این کار ضمن تکریم ارباب رجوع به اعتماد آنها پاسخ مناسب دهند و کلاهبرداران، هکرها، سوء استفاده کنندگان و ... را دست کم نگیرند .