گروه اجتماعی- محیط بانان، حافظان بی ادعای طبیعت هستند و در شرایط سخت مانند سرما و گرمای طاقت فرسا، ساعات طولانی، مواجه به حیوانات اهلی و وحشی، شکارچیان مجهز به انواع سلاح های پیشرفته و ... کار خود را انجام می دهند وهمواره در معرض خطر مرگ و از دست دادن سلامتی هستند.

 

به گزارش افکارنیوز، در کنار محیط بانان، شکارچیان مجاز و غیر مجازی قرار دارند که خواسته و ناخواسته به محیط زیست و حیات وحش آسیب های جبران ناپذیری می زنند و هنگام احساس خطر ممکن است عده ای از این افراد بدون توجه به نتیجه کار؛ دست به سلاح برده و محیط بانان رامورد هدف قرار دهند و جان و سلامت حافظان محیط زیست را بگیرند.

 

امید عزت پور، یک محیط بان است که درباره این شغل می گوید: محیط بانی در اصل شغلی است که تنها عشق بی کران و نامحدود به محیط زیست و طبیعت سبب می شود تا فرد آن را ادامه دهد، این عزیزان در خط مقدم مقابله و برخورد با شکارچیان متخلف قرار دارند.

وی می افزاید: کسانی که حرفه محیط بانی را برمی گزینند،  عاشق این شغل بوده و دسلوز واقعی طبیعت و محیط زیست و حیات وحش هستند زیرا کار کردن در طبیعت به آنها می آموزد که باید روح و روان خود را آرام کنند زیرا در این صورت می توانند سختی ها و مشکلات را تحمل کنند.

وی توضیح می دهد: حفاظت از محیط زیست وظیفه همه افراد جامعه است خوشبختانه اکنون بسیاری از روستاییان دلسوز مناطق به صورت داوطلبانه به محیط بانان کمک می کنند و حتی یک گام از سازمان ها و دستگاه های مسوول فراتر گذاشته و در راه حفاظت از محیط زیست و حیات محش منطقه خود از هیچ خدمتی دریغ نمی کنند.

وی تاکید می کند: طبیعت هیچ گاه به انسان دروغ نمی گوید، محیط بانان و با کار در طبیعت از محیط زیست انرژی می گیرند  و روح و روان خود را جلا می دهند به طوری که این عزیزان معمولا افرادی بسیار آرام بوده و در مواجهه با سختی و مصائب بسیار صبور هستند.

وی بیان می کند: برخی از محیط بانان دنباله رو شغل پدرشان هستند به دلیل علاقه خانوادگی و ذاتی محیط بان می شوند .

وی تصریح می کند: البته کسانی نیز هستند که شغل محیط بانی را دوست دارند و با پیگیری های فراوان بصورت قراردادی (خرید خدمتی یا کار معین ) جذب سازمان حفاظت از محیط زیست می شوند.

وی توضیح می دهد: بسیاری از دوستان و همکاران ما از طریق آزمون های استخدامی در ادوار مختلف جذب سازمان حفاظت محیط زیست و جامعه محیط بانی کشور می شوند اما همه ما محیط بانان عاضق شغل خود و طبیعت هستیم.

عزت پور اظهار می کند: برخی از شکارچیان متاسفانه محیط بانان را دشمن خود می دانند در حالی است که اصلا اینگونه نیست زیرا محیط بانان  بر اساس رسالتی خود فقط انجام وظیفه می کنند زیرا آنها به ارزش واقعی حیوانات، محیط زیست و زیست گاه های طبیعی پی برده اند و به دنبال حفاظت از آنها هستند.

وی خاطر نشان می کند: محیط بانان در خط مقدم برخورد با متخلفین هستند  و فقط انجام وظیفه می کنند.

وی می گوید: به شکارچیان توصیه می کنم دوربین عکاسی بدست بگیرند و بجای شکار جانداران از آنها عکس بگیرند و با  دید متفاوتی به طبیعت بنگرند.

مناطق چهارگانه محیط زیست مناطق چهارگانه محیط زیست مناطق چهارگانه محیط زیست مناطق چهارگانه محیط زیست مناطق چهارگانه محیط زیست مناطق چهارگانه محیط زیست

وی درباره نحوه استخدام به عنوان محیط بان توضیح می دهد: با توجه به وسعت مناطق و استانداردهای جهانی در سراسر کشور باید نیروهای جوان و فعال به عنوان محیط بان بکار گرفته شوند البته مجوز استخدام این افراد باید از سوی دولت صادر شود و از طریق آزمون های استخدامی علاقه مندان جذب سازمان حفاظت از محیط زیست شوند.

وی تاکید می کند: سازمان حفاظت محیط زیست جزو ارگانهای دولتی است و نیروی مورد نیاز خود را از طریق برگزاری آزمون عمومی‌ و مصاحبه جذب می کند.

این محیط بان بیان می کند: معمولا به طور کلی شرایط بصورت زیر در استخدامی ها عنوان می شود که می توان به شرایط عمومی‌ استخدام به شرح زیر است:

۱-تدین به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان رسمی‌کشور مصرح در قانون اساسی

۲-تابعیت نظام جمهوری اسلامی‌ایران.

۳-عدم اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر و عدم سابقه محکومیت جزائی مؤثر.

۴-داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی برای انجام کاری که استخدام می‌شوند.

۵-نداشتن منع استخدام در دستگاه‌های دولتی به موجب آراء مراجع قانونی.

۶-داوطلبان استخدام نباید مستخدم رسمی، ثابت و پیمانی سایر دستگاه‌های دولتی و یا بازخرید خدمت باشند.

۷-التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ایران.

شرایط تخصصی استخدام نیز معمولا نسبت به نوع جذب نیرو و ارگان مربوطه متفاوت است.

وی ادامه می دهد: پس از جذب در سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان نیروی محیط بان، به حتم باید از لحاظ روحی و جسمی آماده رویارویی با طبیعت زیبا و خشن و همچنین  مواردی که در مسیر شما قرار می گیرد، باشید .

وی توضیح می دهد: گشت و کنترل های روزانه و شبانه در سرما و گرما - با موتور یا ماشین و پیاده روی در کوهستان، تپه ماهور، جنگل و گشت با قایق در دریا، دریاچه و تالاب، تعقیب و گریز های متخلفین شکار و صید، نحوه دستگیری متخلفین شکار و صید، حضور 18 روز در طبیعت و ...  .

وی عنوان می کند: در کنار سختی های این شغل، محیط بانان می توانند علاوه بر انجام اقدامات عملیاتی در زمینه حیات وحش منطقه خود تحقیقات و مطالعات انجام داده و از لذت عکاسی و فیلمبرداری در طبیعت بهره مند شوند.

وی خاطر نشان می کند: محیط بانان و سایر افراد جامعه باید  دست به دست هم از محیط زیست حمایت و حفاظت کنیم و حیوانات وحشی بومی ایران را دوست داشته و مراقبشان باشیم.