به گزارش افکارنیوز،

اولین پیاده‌روی اربعین توسط جابر بن عبدالله و عطیه در سال ۶۱ هجری از مدینه آغاز شد.

در همان سال امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) همراه ۸۴ نفر وارد کربلا شده و زائر امام شدند. آیت الله قاضی طباطبایی راه پیمایی اربعین را سنت مداوم شیعان از زمان ائمه می‌داند. از نظر وی شیعیان در زمان بنی امیه و بنی عباس نیز به این حرکت پایبند بوده‌اند. ما در برهه‌ای از زمان پیاده‌روی به فراموشی سپرده می‌شود که توسط «محدث نوری» دوباره احیا می‌گردد.

محدث نوری اولین بار با ۳۰ نفر در عید قربان به سمت کربلا حرکت می‌کند. محدث نوری هر سال این کار را تکرار کرد و آخرین بار در سال ۱۳۱۹ پیاده به کربلا رفت. سال ۱۳۵۸ که صدام به قدرت رسید مانع از برگزاری پیاده‌روی اربعین شد.

در دوره صدام عده‌ای مخفیانه راهی کربلا شدنداما توسط بعثی‌ها به شهادت می‌رسیدند. با سقوط صدام در سال ۱۳۸۱ دوباره پیاده‌روی اربعین پرشورتر از دوران قبل صدام برگزار شد.

سه دهه ممنوعیت پیاده‌روی و رونق بیشتر مراسم پیاده‌روی اربعین شد.

 در سال ۱۳۹۸  حدود ۲۲ میلیون نفر زائر امام حسین (ع) در کربلا بودند. این رویداد بزرگ‌ترین گردهمایی سالانه مذهبی در جهان است.

امسال پیاده‌روی اربعین به دلیل شیوع بیماری کرونا با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو شده، بدون شک بعد از پایان دوره کرونا، جمعیت مشتاقان پیاده‌روی اربعین از گذشته بیشتر خواهد شد.