همزمان با فرارسیدن ایام اربعین حسینی ویژه برنامه فرهنگی «زنان و مقاومت در امتداد اربعین» توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران با مشارکت بنیاد آیه‌های ایثار و تلاش با سخنرانی طاهره زرنگار، مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه و حضور همسر روح‌الله قربانی شهید مدافع حرم، جمعی از شاعران، نویسندگان، کتابداران و اصحاب رسانه ۲۰ شهریور ماه در سالن جلسات کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

طاهره زرنگار، مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه درباره زنان و مقاومت اسلامی و ارتباط آن با اربعین گفت: اربعین تداوم رشادت و رسالت حضرت زینب (س) است. درست است که اساس و فطرت زن بر لطافت استوار است، اما وقتی پرچم هدایت بر دوش زنان باشد زن و مرد بودن معنایی ندارد و انسانیت معنا پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه تربیت و پرورش نسل، رسالت زنانه است و در دامن زنان است که نسل پرورش می‌یابد، افزود: اینکه برخی می‌گویند زنان نقشی در هدایت و رهبری جامعه ندارند، درست نیست و حضرت زینب (س) مدیریت زنانه خود در حکمرانی اسلامی را در اربعین نشان داد. اگرچه زن نمی‌تواند امام باشد، اما گاهی دفاع از ولایت بر دوش او است؛ مانند نقش حضرت فاطمه (س) در  دفاع از ولایت حضرت علی (ع) و حضرت زینب (س) در ماندگاری و حفظ اصالت عاشورا با ایراد خطابه‌ها توسط ایشان.

زرنگار با اشاره به مولفه‌های الگوسازی برای زنان توسط حضرت زینب (س) توضیح داد: نقش افشاگری و بیدارسازی جامعه از ظلم، رسالتی بود که حضرت زینب (س) در برابر بنی امیه ایفا کرد و نقش بنی امیه را در شهادت حضرت حسین (ع) نشان داد پیام رسانی خون شهدا به نسل‌های آینده رسالت عظیمی بود که حضرت زینب (س) انجام داد؛ همچنین مساله پرستاری، مراقبت، پشتیبانی، حمایت، مدیریت و برنامه ریزی پشت جبهه از دیگر مولفه‌هایی است که می‌توان برای زنان الگوسازی کرد.

معنای انسانیت با تداوم رشادت حضرت زینب (س)

وی با بیان اینکه روحیه بخشی به بازماندگان و خانواده اسرا حتی در سخت‌ترین شرایط، شاخصی از الگوسازی و مدیریت بحران است، گفت: تبدیل تهدید اسارت به فرصت با ایراد سخنرانی‌های کوبنده‌ای که حضرت زینب (س) داشتند و جامعه را به سمت درستی جهت دادند؛ عمق بخشیدن حماسه پردازی با برپایی عزاداری و تحریک احساسات و عواطف انسانی؛ شهید پروری با تربیت فرزندان مجاهد و حق گرا و تشویق و ترغیب آن‌ها به دفاع از دین و مقاومت و صبر پایداری و تاسی از قرآن کریم و سیره اهل بیت (ع) رسالتی بود که حضرت زینب به خوبی در آن ایفای نقش کردند.

زرنگار عنوان کرد: مساله آخر که اسلام روی آن تاکید کرده حفظ حدود الهی با پایبندی به عفاف و حجاب حتی در شرایط سخت و اسارت دشمن است. این‌ها مطالبی است که زنان با توجه به الگوگیری از حضرت زینب (س) می‌توانند در جامعه ایفای نقش کرده و رسالت همسری، مادری و فرزندی خودش را در جامعه انجام دهد.

«حکایت زخم ها» چگونه با اربعین پیوند می‌خورد

الهه آخرتی، نویسنده کتاب «حکایت زخم ها» نیز در این نشست در معرفی این اثر گفت: این کتاب اربعینی است؛ بدین جهت که تنوع و گوناگونی ملیت‌ها در چهار راوی آن یعنی جانباز ایرانی، لبنانی، افغانستانی و پاکستانی وجود دارد. ویژگی دیگر کتاب که آن را به اربعین پیوند می‌زند این است که قهرمانان از دل حادثه بر می‌گردند و راوی مستقیم حادثه‌ها هستند و نقل قول غیر مستقیم نداریم. همچنین ویژگی دیگر این اثر نقش همسران و مادران این افراد است که هریک نقش ویژه‌ای در تربیت و همراهی افراد دارند.

وی ادامه داد: تمام این افراد وقتی می‌بینند حریم اسلام و قبیله بنی هاشم به خطر می‌افتد فارغ از نژادهایشان، خودشان را به یک هدف مشترک برای دفاع می‌رسانند. نخ تسبیح این چهار جانباز هم حاج قاسم است که در روایتشان آمده است.

آخرتی درباره ایده نگارش کتاب گفت: دیدار با یک جانباز لبنانی بدون دو دست سبب تالیف این کتاب شد. من بعد‌ها تلاش کردم با خانواده او آشنا شوم و دیدم او فرد منفعلی نیست و در دانشگاه درس می‌خواند. آن وقت به ذهنم رسید که به سراغ این افراد به عنوان راوی مستقیم برویم، بعد به سراغ رضا سلمانی رفتم و با دو جانباز دیگر خاطراتشان را به اشتراک گذاشتند و در نهایت این کتاب شکل گرفت.
وی یادآور شد: من در کتاب تلاش کردم تفاوت زبانی این افراد و ویژگی‌های گفتاری این افراد با زبان خودشان مشخص شده باشد مثلا ما ایرانی‌ها حضرت زینب (س) می‌گوییم، افغانی‌ها بی بی زینب، یا لبنانی‌ها سیده زینب می‌گویند.