افکار نیوز - حضرت آيت الله ناصر مکارم شيرازي عنوان کرد: برهنه شدن به هنگام عزاداري در صورتي که در حضور زنان باشد، حرام و اگر زنان هم نباشند در شأن اين مجالس نيست.
به گزارش خبرنگار شهر، چندی است که شاهد سینه زنی برهنه برخی عزاداران در روزهای شهادت امام سوم هستیم. همین نکته نیز با برخی انتقادات همراه شده است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید در قم، در استسفائیه ای، پاسخی را در این رابطه اعلام داشته اند که در زیر می خوانید. این پرسش و پاسخ بدون دخل و تصرف به انتشار می رسد:

سؤال:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

با اهداء سلام و احترام خدمت مرجع عالی‌قدر و شجاع اسلام، جناب آقای آیت الله العظمی مکارم شیرازی

در ایام عزیز محرم، در عزاداری‌ها اعمالی انجام می‌شود که در مکروه یا مستحب بودن و یا مباح بودن آن شک دارم. مثلاً عده‌ای در مراسم عزارداری هنگام سینه‌زنی پیراهن از تن به در کرده و بالا تنه را برهنه می‌کنند. آیا این عمل شایسته است؟ اگر شایسته است، پس چرا امثال شما عالی‌مقامان این چنین نمی‌کنید؟

با تشکر. با آرزوی عمر طولانی و با عزت روز افزون. یا حق
!
پاسخ آیت‌الله مکارم شیرازی:

بسم الله الرحمن الرحیم

با اهداء سلام و تحیت؛

عزاداری خامس آل عبا(علیه السلام) از مهم‌ترین شعایر دینی و رمز بقای تشیع است؛ ولی باید به گونه‌ای برگزار گردد که موجب وهن مذهب نگردد و آسیبی به بدن وارد نشود، و مدّاحان محترم از اشعار کفر آمیز یا آلوده به شرک یا مضامینی که در شأن حضرات معصومین(علیهم السلام) و پیروان آنان نیست خودداری ورزند، و استفاده از آلات موسیقی مناسب مجالس لهو و فساد جایز نیست، و برهنه شدن به هنگام عزاداری در صورتی که در حضور زنان باشد حرام و اگر زنان هم نباشند در شأن این مجالس نیست.