به گزارش افکارنیوز- آيت الله العظمی عبدالله جوادی آملی مرجع تقليد شيعيان پنج شنبه پنجم بهمن ماه در همايش تحريرالوسيله امام خمينی(ره) در سالن همايش های مركز فقهی ائمه اطهار(ع) قم گفت: تحريرالوسيله كتابی است كه ميوه شجره طوبای حوزه علميه قم است و اين درخت تناور را آيتالله العظمی حائری بنا نهاد و آيتالله العظمی بروجردی آن را آبياری كرد و آيات و مراجع بزرگوار ديگری در حفظ و حراست از آن كوشيدند تا ميوه اين مجموعه امام راحل و شجره طيبهای كه ايشان غرس كرد شد.

وی ابراز کرد: وسیلة النجات مرحوم آیت‌الله العظمی اصفهانی وسیله نجات از عذاب آخرت بود اما تحریرالوسیله امام(ره) وسیله نجات از نظام سلطه در دنیا و نجات از بردگی و بندگی درون و بیرون است.

وی اظهار کرد: وقتی انقلاب پیروز شد مساله ولایت فقیه برای بسیاری تازه بود، صاحب جواهر در این مساله از امام جلوتر بود و عنوان کرده بود که همه مناصبی که برای امام معصوم(ع) است برای ولی فقیه است.

استاد درس تفسیر قرآن کریم حوزه علمیه قم ادامه داد: اما فرق اساسی امام(ره) با صاحب جواهر و دیگر فقها در این بود که ایشان خودستانی کرده و یک فقیه شد، بعد از خودستانی خودستایی روا است لذا بنیانگذار انقلاب اسلامی عنوان کردند که من جزو علمایی هستم که از رسول خدا(ص) و ائمه ارثبرده ام، ازمیراث‌های پربرکت انبیا و خاتم آن‌ها بیدار کردن مردم و تبدیل جامعه مرده به جامعه زنده است.

وی گفت: انبیاء آمدند تا به مردم عقلانیت دهند، آن چه خدا در درون مردم نهادینه کرده است انبیاء دفینه عقول را بیدار می‌کند.

وی ادامه داد: این که یک مکتب سه ضلعی در اختیار پیامبران بود پیام دارد، آن که به ما گفت «طلب العلم فریضه» این چنین نیست که بگوید فقط علم بخوان، عنوان کرده است که چه بخوان، آیه محکمه و فریضه عادله.

آیت‌الله العظمی جوادی آملی اظهار کرد: امام(ره) فرمود من وارثهستم، اول پای بسته مکتب را باز کرده و همانطوری که خدا فرمود انبیاء و حضرت رسول(ص) و گفت که این فقه سیاسی که از ارکان فقه است چرا بسته بوده و دست و بال ولایت فقیه را بسته در قالب کتاب‌ها خفه کرده‌اند.

وی اظهار کرد: برخی فقها ولایت فقیه را واجب مشروط می‌دانستند اما امام(ره) آن را واجب مطلق بیان کرد و این کار هزینه، زندان و اهانت در برداشت اما بنیانگذاز انقلاب بر این امر آگاه بود.

وی ادامه داد: امام خمینی(ره) ثابت کرد ولایت فقیه واجب مطلق است و مقدمات آن تحصیلی است، این کار از یک انسان آزاد منش بر می‌آید، امام همه خدنگ‌های قشری‌ها را تحمل کرد و هم خدنگ‌های دولتی هم خدنگ‌های القا کننده فتنه و هم خدنگ‌های دوست‌های جاهل و دشمنان کینه ورز را تحمل کرد تا ثابت کند ولایت فقیه واجب مطلق است.

این مرجع تقلید ادامه داد: امام راحل آیه محکمه و فریضه عادله داشت، حرف‌های بی محتوا نمی‌زد و عاقله درس می‌گفت و انسان جامعی بود که بر خلاف عقل حرف نمی‌زد، امام(ره) روی جامعیت و وارثبودن خود توانستند میراثانبیاء را ارثببرند.

وی افزود: برخی گمان می‌کنند ولایت فقیه حق است اما امام(ره) آن را تکلیف ذکر کردند و فرمودند در عصر غیبت ولایت برای فقیه جامع الشرایط است، ایشان در طلیعه امر می‌فرماید اگر شرایط مساعد بود اما ثابت کرد که باید شرایط را مساعد کرد، این حرف را نه تنها در قم گفت در کویت هم همین حرف را زد و این‌ها باعثمی‌شود که او وارثپیامبر(ص) شود.

وی تاکید کرد: علمای حوزه وارثهم چنین فقهی هستند و باید جامعه بیدار را سیراب کند، در مصر، یمن، عربستان، اردن و بحرین نام امام خمینی(ره) زنده شده است و اگر بخواهیم خاورمیانه روزی اسلامی شود امام راحل، تحریر و منش و حریت ایشان را باید زنده کنیم تا جامعه بین الملل را زنده کند.

منبع: ایکنا