به گزارش افکارنیوز- حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی چهارشنبه شب ۲۸ فروردین ماه در نشست تفسیر قرآن در دارالقرآن علامه طباطبایی یکی از وظایف طیف جدید نخبه حوزه و محصلان درس تفسیر را تلاش در جهت نهادینه کردن تفسیر در بدنه حوزه دانست و افزود: جای حوزویان در امر تفسیر را گروه‎های دیگر گرفته‌اند و اگر باز هم تعلل شود، دانشگاه به تنهایی در این عرصه وارد می‎شود و حوزه از این مدار باز می‎ماند.

وی افزود: چه کسی چنین ادعایی مطرح می‎کند که اگر قدمای حوزه در تفسیر چند کتاب نوشتند، دیگر باب این علم بسته شد؟ هیچ کس نباید چنین حرفی بزند زیرا با وجود این همه تفاسیر بازهم امکان دارد که افراد دیگر در آینده سخنانی پرمغزتر از گذشتگان بزنند و میوه‎های برچینند که گذشتگان آن را نچیده‎اند.

این معلم قرآن گفت: قرآن چون درخت تناور و پرمیوه‎ای است که هر کس هرچند میوه از او برچیند نفر بعد مطمنا میوه دیگری از او بر خواهد داشت و درختی نیست که روزی به خشکی دچار شود؛ به همین دلیل بود که مرحوم علامه سفارش می‌کردند که هر دوسال تفسیر جدید نوشته شود چون روزگاران و طرز تفکرها و نگاه‎ها تغییر می‌‎کند.

وی افزود: به عنوان مثال در گذشته وقتی که در قرآن به «تمر مر السما» یعنی مرور کردن آسمان نظر انداخته می‎شد آن را صرفا نگاه کردن معنی می‎کردند ولی با اختراع هواپیما امروز از بالا هم می‎توان ابرهایی را که زیرپای انسان است دید که همین آیه در ذهن انسان تداعی می‎شود که در گذشته معنی دیگری داشت.

این مفسر قرآن با اشاره به اهمیت خلوص نیت در مراجعه به قرآن و تفسیر یادآور شد: شان قرآن بسیار بالاتر از آن است که ما بخواهیم صرفا برای مدرک به سراغ آن برویم و در این صورت به آن، خیانت کرده‎ایم؛ همچون اکسیژنی که نیازی نیست برای انسان تشریح شود که آیا مفید است یا خیر و یا چه وقت از آن استفاده کنیم.

وی گفت: مشکل عدم توجه به تفسیر قرآن از دیرباز در حوزه وجود داشت که هنوز این بحثبا بدنه حوزه چفت نشده است و این نسل باید در این زمینه تلاش کنند تا بتوانند به مفسرانی خوشفکر و قابل، مبدل شوند.

قرائتی یادآورشد: تدبر در قرآن از کارهایی است که اگر انسان انجام ندهد از سوی قرآن با شدیدترین بیانات تنبیه می‎شود و در حقیقت تدبر در قرآن واجب است و مثل عمل مستحبی نیست که اگر کسی دوست داشت به این سمت برود.

وی گفت: بحثامروز ما با قرآن مثل گذشته تنها پرداختن به یک بخش از قرآن یعنی توجه به شکل تفسیر یا نوع تفسیر نیست؛ بلکه بحثما این است که چگون می‎توانیم با قرآن دردهای امروز جهان را برطرف کنیم و باید از خاصیت شفای قرآن برای التیام دردها و درمان مشکلات استفاده کنیم.

قرائتی یکی از ویژگی‎های قرآن را بیان خصلت‎های رهبران ذکر کرد و افزود: یکی از خصوصیات رهبران دینی آن است که دشمنان اسلام از او عصبانی باشند و همیشه باعثناراحتی آنان بشود؛ کسی که صرفا عالم است و انسان بسیار خوبی نیز هست ولی بودن و نبودنش برای آمریکا یکی است از نظر قرآن نمی‎تواند یک رهبر مناسب باشد و به همین دلیل است که در بحثولایت فقیه به آن اشاره شده است.

این معلم قرآن با ذکر این مطلب که یاران امام زمان(عج) جزو افراد صالح از منظر قرآن به شمار می‏روند، اظهارکرد: کسانی که برای مومنان آسان‎گیر هستند و در مقابل دشمنان اسلام بسیار سختگیر و تند مزاج هستند از جمله افراد صالح در قرآن به شمار رفته‎اند.

وی با ذکر این مطلب که برخی وقت‎ها پست و مقام و بزرگ شدن یک نفر در حوزه سیاست نقص‎های او را راحت‎تر نشان می‎دهد، عنوان کرد: بسیاری در طول انقلاب از طرف مردم در نگاه اول تایید شدند ولی هرچه بیشتر به قدرت رسیدند خود را نشان دادند و به همین جهت اعلام می‎کنیم که مردم کسانی را که با خدا و قرآن فاصله بگیرند قبول نمی‎کنند و در انتخابات پیش رو نیز باید با همین معیارهای قرآن افراد را انتخاب کرد.

قرائتی در تفسير آياتی از سوره هل اتی در زمينه افراد مخلص در راه خدا، عنوان كرد: خداوند در اين سوره در كنار پاداشهای محسوسی كه بيان كرده عنوان كرده است افرادی كه برای خداوند با اخلاص وارد ميدان میشوند از در و ديوار برای آنها خير و بركت نازل میشود.