به گزارش افکارنیوز، حدود چهار آیه به واجب بودن حجاب دلالت دارد. اما در مورد حفظ عفت و پاسداری از حریم آن، بیش از ۱۰ آیه در قرآن وجود دارد.

چهار آیه‌ای که بر وجوب حجاب برای زنان دلالت دارد، عبارتند از: سوره نور آیه ۳۰، سوره احزاب آیات ۵۹،۳۳ و ۲۳ که به طور صریح در این باره سخن گفته است.

به عنوان مثال در آیه ۵۹ سوره احزاب می‌خوانیم: " ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمن بگو جِلْباب‌ها(= روسری‌های بلند) خود را بر خویش افکنند، این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است(و اگر تاکنون خطا کرده‌اند توبه کنند). خداوند همواره آمرزنده مهربان است۱ ".

یا در آیه ۳۰ سوره نور می‌فرماید: " ای پیامبر! به زنان باایمان بگو چشم‌های خود را(از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند، و دامان خویش را حفظ کنند، و زینت خود را جز آن مقدار که نمایان است آشکار نسازند، و(اطراف) روسری‌های خود را بر سینه خود افکنند(تا گردن و سینه با آن پوشیده شود) و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهران‌شان و سایر افراد محرم‌شان …۲ ".

از پیامبر اسلام(ص) نیز در مورد پرهیز از پوشش بدن نما و نازک آمده است: روزی، اسماء - که خواهر زن پیامبر بود -، با جامه بدن‏‌نما و نازکی به خانه پیامبر آمد. پیامبر، روی خود را از او برگرداند و فرمود: " ای اسماء! زن، وقتی به حدّ بلوغ رسید، نباید جایی از بدن و اندامش دیده شود، مگر صورت و دست‏‌ها۳ ".

اما درباره فلسفه و علل حجاب در آیات و روایت معصومین(ع) دلایل زیادی مورد سفارش و تاکید قرار گرفته است که ازجمله آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد: حفظ حرمت و کرامت زن، حجاب و پوشش مانند سدی است که جلوی ظلم و ستم و تجاوز به حقوق زن را می‌گیرد و جهاد با نفس و خواهش‌های نفسانی.

در حدیثی زیبا و پر مفهوم از امام علی(ع) درباره این که حجاب چه دستاوردهایی برای بانوان دارد؟ می‌فرمایند: " صیانت زن او را شاداب‌تر و زیبایی‏‌اش را پایدارتر می‏‌کند۴ ".

منبع:

۱ - آیه ۵۹ سوره احزاب
۲ - آیه ۳۰ سوره نور
۳ - سنن ابی داود، ج ۲، ص ۳۸۳
۴- غرر الحکم : ۵۸۲۰ منتخب میزان الحکمة: ۱۳۰