به گزارش افکارنیوز،حجت‌الاسلام محمدرضا نصوری معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت با اشاره به اینکه در دوران عصر غیبت باید روحیه جهادی وجود داشته باشد تا جامعه آماده پذیرش ظهور حضرت حجت(عج) را داشته باشد، اظهار داشت: روحیه جهادی همراه با خلوص نیت زمینه را برای ظهور حضرت(عج) فراهم می‌کند، زیرا در بحثعلائم و نشانه‌های ظهور بیان می‌شود که در ابتدا باید شرایط مهیا شود تا ظهور امام زمان(عج) محقق شود.

وی با ذکر یک مثال و با بیان اینکه اگر باند فرودگاه برای فرود هواپیما مهیا نباشد، هیچ‌گاه هواپیما نخواهد توانست فرود موفقی داشته باشد، ادامه داد: در این دوره از زمان، با توجه به همه مشکلات خرافات و انحرافاتی که در جامعه است، وجود یک نگاه جهادی را می‌طلبد تا زمینه و شرایط ظهور امام عصر(عج) فراهم شود.

نصوری با تأکید بر اینکه منتظران اگر می‌خواهند خودسازی داشته باشند، باید تمام همّ و غمّ آن‌ها این باشد که جامعه به سوی جامعه مهدوی سوق داده شود، ابراز داشت: وقتی انسان‌ها و جامعه خودسازی داشته باشد، در این شرایط می‌توان ادعا کرد که شرایط برای ظهور حتمی حضرت مهدی(عج) مهیا شده است.

وی در ادامه به تشریح ۴ گام اساسی جهاد فرهنگی برای تحقق شرایط ظهور پرداخت و گفت: گام اول «معرفت» به امام عصر(عج) است، گاهی دیده می‌شود که این معرفت شناسنامه‌ای است و یا معرفت عملی است، در حالی که باید در هر دو زمینه این معرفت باشد، مثلاً امام می‌فرماید: کسی که اخلاق بد داشته باشد از ما نیست، در نتیجه منتظر واقعی باید توجه کند که اخلاق بد ما را از امام دور می‌کند.

معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت با بیان اینکه اگر انسان‌ها به آداب اجتماعی و رفتار اجتماعی در حیطه معرفت به امام توجه داشته باشند، گامی را به سوی ظهور برداشته‌اند، خاطرنشان کرد: گام دوم «محبت» به امام زمان(عج) است، همان گونه که امام عصر(عج) در حق ما دعا می‌کنند، ما هم وظیفه داریم که برای حضرت(عج) هر روز دعا کنیم، اگر امام برای ما دلتنگی می‌کند و می‌فرماید: برای تعجیل در ظهور من دعا کنید، این نشان می‌دهد که حضرت حجت(عج) چقدر منتظران را دوست دارند.

وی با اشاره به اینکه امام مهدی(عج) نباید بخشی از زندگی باشد، بلکه باید روح حاکم در زندگی باشد، افزود: گام سوم «اطاعت» است، به گونه‌ای که دوران غیبت، دوران تمرین اطاعت است، یعنی در کنار نماز و نیایش و دعا برای تعجیل فرج، باید حرکتی برای تحقق این امر مهم برداشته شود و هر روز تمرین شود که آیا از فرامین امام(عج) اطاعت صورت گرفته است!

نصوری گام چهارم را «فعالیت» بیان کرد و گفت: دعا، نیایش و ذکر برای تعجیل فرج بخشی از فعالیت‌هاست، هنگامی که در زیارت حضرت مهدی(عج) می‌خوانیم: «اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا سَبیلَ اللَّهِ الَّذى مَنْ سَلَکَ غَیْرَهُ هَلَکَ»، این نشان می‌دهد مهدویت یک راه نیست، بلکه تنها راه نجات بشر است، پس اگر تنها راه نجات است، پس تمام فعالیت‌ها باید مبتنی بر این راه باشد.

وی افزود: پیامبر اعظم(ص) میفرماید: برترین اعمال انتظار فرج است، پس باید عملی را انجام دهیم که در آن با خودسازی، تهذیب نفس، اصلاح رفتار و پالایش درونی در تعجیل ظهور شریک شویم.