به گزارش افکارنیوز- مرجع عالی‌قدر آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، شب گذشته ۲۴ مرداد‌ماه در صحن جامع رضوی و به منظور بهره ‌مندی عموم زائران و مجاوران بارگاه منور حضرت امام رضا(ع) به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای این سخنرانی از حضور در کنار بارگاه منور امام رضا(ع) ابراز خرسندی کرد و ابراز کرد: واقعیت این است که به دلیل کسالتی که از ناحیه پا برای بنده به وجود آمده بود برای حضور در کنار بارگاه هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت مایوس شده بودم که امسال دیگر نمی‌توانم طبق رسم ۵ سال گذشته در جمع شما عزیزان حضور پیدا کنم ولی خوشبختانه و به صورت ناگهانی عنایت حضرت آشکار و پرده‌های یاس و نا امیدی کنار زده شد و بنده توفیق حضور در کنار شما زائران و مجاوران عزیز را یافتم.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه مردم به سراغ قرآن کریم بروید، تصریح کرد: زیرا قرآن این کتاب آسمانی بهترین برنامه‌ها را برای بندگان خداوند دارد.

جنایت ۸ شوال

این مرجع عالی قدر در ادامه با اشاره به حوادث۸ شوال سالروز تخریب بقیع، اظهار کرد: در تاریخی مانند۸ شوال حدود ۸۰ سال پیش جمعیت وهابیان نادان و تکفیری قبور ائمه بقیع را ویران و با خاک یکسان کردند.

وی ادامه داد: این وهابیان نادان قبور با شکوه امامان حسن مجتبی(ع)، سجاد(ع)، محمد باقر(ع) و صادق(ع) را با یک جاهلیت بی‌سابقه ویران کرد و همه ساله همه مسلمانان در ۸ شوال یاد و خاطره آن جنایت فجیع را زنده و به عزاداری می‌پردازند.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه ۸ شوال روز عزاداری نه تنها شیعیان بلکه تمام ملل مسلمان است، بیان کرد: این روز روزی است که قبور جگر گوشگان پیامبر مکرم اسلام به دست افرادی بی سواد ویران می‌شود.

این مرجع عالی قدر با اشاره به دعای توسل، عنوان کرد: در بند بند دعای توسل این دعا را قرائت می‌کنیم «یاوَجیهاً عِنْدَ اللّهِ اِشْفَعْ لَنا عِنْدَ اللّهِ» که همه این دعا توحید خالص را نشان می دهد.

وی ادامه داد: این وهابیان نادان و تکفیری که قبور ائمه بقیع ویران کردند از قرآن، سنت پیامبر(ص) و روایات معصومین(ع) خبر دارند زیرا عین توحید را وارونه جلوه می‌دهند.

توحید خالص در توسلات به اهل بیت(ع)

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی خاطر نشان کرد: در پایان دعای توسل بعد توسل به امام زمان(عج) این دعا را قرائت می کنیم «یا سادَتى وَمَوالِىَّ اِنّى تَوَجَّهْتُ بِکُمْ مَّتى وَعُدَّتى لِیَوْمِ فَقْرى وَحاجَتى اِلَى اللّهِ وَتَوَسَّلْتُ بِکُمْ اِلَى اللّهِ وَاسْتَشْفَعْتُ بِکُمْ اِلَى اللّهِ فَاشْفَعُوا لى عِنْدَ اللّهِ وَاسْتَنْقِذُونى مِنْ ذُنُوبى عِنْدَ اللّهِ فَاِنَّکُمْ وَسیلَتى اِلَى اللّهِ وَبِحُبِّکُمْ وَبِقُرْبِکُمْ اَرْجُو نَجاهً مِنَ اللّهِ فَکُونُوا عِنْدَ اللّهِ رَجاَّئى یا سادَتى یا اَوْلِیاَّءَ اللّهِ صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِمْ اَجْمَعینَ وَلَعَنَ اللّهُ اَعْداَّءَ اللّهِ ظالِمیهِمْ مِنَ الاْوَّلینَ وَالاْخِرینَ امینَ رَبَّ الْعالَمینَ» که ۱۲ بار نام خدا را در این قسمت دعا تکرار شده است.

این مرجع عالی قدر با اشاره به آیه ۶۴ سوره نساء نیز گفت: خداوند در این سوره می فرمایند «وَمَا أَرْسَلْنَا مِن رَّسُولٍ إِلاَّ لِیُطَاعَ بِإِذْنِ اللّهِ وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذ ظَّلَمُواْ أَنفُسَهُمْ جَآؤُوکَ فَاسْتَغْفَرُواْ اللّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُواْ اللّهَ تَوَّابًا رَّحِیمًا، و ما هیچ پیامبرى را نفرستادیم مگر آنکه به توفیق الهى از او اطاعت کنند و اگر آنان وقتى به خود ستم کرده بودند پیش تو می‌آمدند و از خدا آمرزش میخواستند و پیامبر[نیز] براى آنان طلب آمرزش مى‏کرد قطعا خدا را توبه‏‌پذیر مهربان م‏ی یافتند» که خداوند در این سوره بندگان خود را دعوت می کند تا به سمت پیغمبر بروند و از وی بخواهند که برای آن ها استغفار کند.

وی در ادامه با بیان اینکه عالمان وهابی و تکفیری به اندازه طلاب معمولی ما از قرآن و سنت پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) اطلاعات ندارند، اظهار کرد: برخی از این علما آنچه را که در آیه ۶۴ سوره نساء گفته شده را این طور ارزیابی می کنند که این آیه مخصوص زمان خود پیامبر(ص) بوده و بعد از فوت وی اختصاص پیدا نمی کند.

توهین وهابیت به مقام پیامبر(ص)

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی تصریح کرد: این وهابیان تکفیری بزرگترین اهانت را به مقام مقدس پیامبر مکرم اسلام(ص) انجام می‌دهند و با توجه به اینکه قرآن کریم می‌فرماید که شهیدان زنده هستند آنها مقام پیامبر را در حد یک شهید نیز نمی‌دانند.

این مفسر قرآن کریم افزود: البته اگر چنین است و آن‌ها مقام پیامبر را در حد یک شهید نیز نمی‌دانند باید این سوال را پرسید که چرا در نماز «اَلسَّلامُ عَلَیْکَ أیُّهَا النَّبِیُّ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکَاتُهُ» را قرائت می‌کنند.

وی به بیان خاطره از سفر خویش به مکه مکرمه پرداخت و گفت: سال‌ها پیش زمانی که به مکه و مدینه مکرمه مشرف شدم در کنار مرقد پیامبر مکرم اسلام(ص) این جمله نوشته شده بود که ای مردم در کنار قبر پیامبر(ص) سر و صدا نکنید، پس از خواندن این جمله به دیدار یکی از علما سنی و امام جماعت مسجد النبی(ص) رفتم و با وی ملاقات کردم که به این گفتم اگر شما مقام پیامبر را در حد یک شهید نیز نمی‌دانید پس چرا این جمله را در کنار قبر ایشان نوشته اید و وی که از علما و افراد فهمیده محسوب می‌شد در جواب بنده گفت این حرف آدم‌های احمق و نادان است زیرا پیامبر مکرم اسلام مانند شهدا حیات برزخی داشته و صدای ما را به‌خوبی می‌شنود.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه همه دنیا برای میراثفرهنگی خودشان ارزش قائل می‌شوند، ابراز کرد: یا باید بگوییم که تمام دنیا متوجه نمی‌شوند و یا این وهابیان تکفیری چیزی نمی‌فهمند؛ زیرا این وهابیان میراثفرهنگی پیامبر مکرم اسلام(ص) و اهل بیت(ع) را از بین بردند زیرا در مکه و مدینه آثار بسیاری از پیامبر(ص)، اصحاب ایشان، بزرگان، دانشمندان اسلام و … را از بین بردند و به گونه ای می‌توان گفت که آنها تاریخ اسلام را نابود کردند.

مدیریت بقیع زیر نظر علمای مسلمان

این مرجع عالی قدر ادامه داد: باید این سوال را پرسید که چرا این کار را کردند و تمام جهان اسلام را از بهره‌گیری از این آثار محرم کردند؛ زیرا آثار اسلام تنها مطعق به کسانی که در آنجا زندگی می‌کنند نیست، زیرا مکه و مدینه از آن همه مسلمانان جهان بوده و هر اقدامی که در آن جا صورت می‌گیرد باید با مشورت تمام مسلمانان باشد.

وی خاطرنشان کرد: بنده بارها و بارها این امر را بیان کرده اند که اگر تمام علمای بزرگ اسلام جمع شوند و اداره حرم اهل بیت(ع) به نماینده‌هایی از تمام کشور‌های اسلامی داشته شود و زیر نظر آنها اداره شود قطعا اتفاقاتی همچون ۸ شوال رخ نخواهد داد.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به کشتار مردم سوریه نیز گفت: عده ای از جمعیت سوریه ابتدا فردی را کشتند، و سپس شکمش را پاره و در پایان قلب وی را از سینه‌اش در آوردند و در زیر دندان‌هایشان قرار دادند.

این مفسر قرآن کریم تصریح کرد: متاسفانه قبور بزرگان اسلام را در سوریه ویران کردند و جای این سوال است که آیا این چنین جمعیتی با این فکر و فرهنگ غلط و با سنگ دلی و بی رحمی حق دارند بر حرمین شریفه حکومت کنند.

سوره والعصر برنامه سعادت انسان

وی ادامه داد: امیدواریم روزی فرا برسد که قبور ائمه ما با شکوه و عظمت بیشتری ساخته شود و همانگونه که در سامرا قبر حضرت عسگری را ویران کردند و هم اکنون در حال ساخت بنای باشکوه‌تر از گذشته هستند، برای قبور ائمه در مکه و مدینه نیز این اتفاق رخ بدهد.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه این سخنرانی با اشاره به سوره والعصر، اظهار کرد: سوره والعصر سوره‌ای است که بیش از ۳ آیه ندارد ولی بزرگان و مفسران عقیده دارند که این سه آیه برنامه کامل سعادت را برای انسان بیان می‌کند.

این مرجع عالی قدر خاطرنشان کرد: خداوند در ابتدای این سوره می‌فرمایند که «وَالْعَصْرِ، سوگند به عصر[غلبه حق بر باطل]، إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ، که واقعا انسان دستخوش زیان است، إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ، مگر کسانى که گرویده و کارهاى شایسته کرده و همدیگر را به حق سفارش و به شکیبایى توصیه کرده‏‌اند»

وی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) بیان کرد: امام صادق(ع) در خصوص فضیلت این سوره می‌فرمایند که کسی که سوره کوتاه والعصر را در نافله نمازهایش بخواند خداوند روز قیامت با چند امتیاز وی را مبعوثمی‌کند، یکی اینکه وی با صورتی نورانی و درخشنده وارد روز محشر می‌شود یعتی صورتش خندان و متبسم است، چشمانش روشن بوده و به خاطر پاداش الهی داخل بهشت می‌شود.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به این مطلب که اخیر نامه‌ای نوشته شده مبنی بر اینکه آموزش و پرورش کل کشور قرار است کتاب آموزش موسیقی را در اختیار جوانان و نوجوانان قرار بدهد، اظهار کرد: محیط پر از موسیقی است و آموزش موسیقی دیگر برای چه؟

این مفسر قرآن کریم تصریح کرد: آیا باید همه چیز ما از غربی‌ها تقلید شود و اگر جوانان و نوجوانان ما با موسیقی آشنا نشوند چه می‌شود و تفکری که بر تنظیم کتاب‌های درسی باید حاکم باشد باید یک تفکر به تمام معنا اسلامی باشد نه یک تفکر غربی.

وی خاطر‌نشان کرد: امیدوارم دولت جدید که دولت تدبیر و امید است و مردم نیز به آن امیدوار هستند که مشکلاتشان حل خواهد شد جلوی این افکار را بگیرند و نگذارند این گونهافکار بر نظامهای آموزشی ما حاكم شود.