سرویس مذهبیافکارنیوز- در زمانى که به یکى از مشاهد مشرفه و اماکن مقدّسه میرویم، لا اقل یک نوبت به نیابت از طرف امام عصر به زیارت آن امام، داخل حرم شویم و اگر به مکّه‏ مشرف هستیم از طرف آن بزرگوار یک عمره و یا لا اقل یک طواف انجام دهیم، بعضى از صاحبان ایمان و عاشقان امام زمان فردى را اجیر میکنند که از طرف حضرت مهدى عجل اللَّه فرجه الشریف به حج برود و مناسک را تماماً انجام دهد. این کارها که گاهى کوچک به نظر مى‏ آید، ارتباط روحى و باطنى ما را با امام عصر برقرار می‏سازد.

(نویسنده کتاب آقای حسین اوسطی) فراموش نمى کنم که در سال ۱۳۶۴ شمسى که آتش جنگ بین ایران و عراق شعله‏ ور بود، در مکّه براى اداء نماز صبح در مسجد الحرام نشسته بودم. شخص عربى از من حدّ طواف را پرسید، دانستم که او شیعه است و از عراق آمده است.

پس از کمى گفتگو، پرسید: تَزُورُ مَشْهَدَ الرِّضا؟ آیا به زیارت امام رضا مى‏ روى؟
عرض کردم بلى. یک تسبیح صد دانه تربت(که آن ایّام بسیار کمیاب بود زیرا مهر و تسبیح کربلا به ایران نمى ‏آمد و زائرى رفت و آمد نمى‏ کرد) به من داد گفت: وقتى به زیارت امام رضا رفتى یک سلام به نیابت بده، گفتم: اسم شما چیست؟ تا از طرف شما سلام بدهم و زیارت کنم، گفت: به نیابت از طرف حضرت مهدى علیه السلام زیارت کن(نه از طرف من) گفتم: مانعى ندارد، هم از طرف امام زمان وهم از طرف شما سلام مى ‏دهم.

آن شیعه عراقى که دلش پر مى‏زند براى زیارت امام رضا علیه السلام امّا مى گوید: به نیابت از طرف امام زمان سلام بده. آیا جا دارد که این شیعه عراقى و علاقه‏ مند به حضرت مهدى یوسف زهرا را خطاب کند و عرضه بدارد:

«یا أَیُّهَا الْعَزِیزُ مَسَّنا وَ أَهْلَنَا الضُّرُّ وَ جِئْنا بِبِضاعَةٍ مُزْجاةٍ فَأَوْفِ لَنَا الْکَیْلَ وَ تَصَدَّقْ عَلَیْنا» «۱»؟
زیرا او با این کار خود، علاقه و عشق خود را به ساحت مقدس امام زمان ثابت نموده و ارتباطى بین خود و امام زمانش برقرار ساخته است.

منبع:دوازده گفتار درباره حضرت مهدى ع، ص197و ۱۹۸ .