به گزارش افکارنیوز،

با ورود به دهه 90 به دنبال بحران در بازار کاغذ و افزایش بی رویه قیمت کاغذ چاپ و انتشار کتاب بیش از هر چیز دیگری تحت تاثیر قرار گرفت،  در این میان چاپ قرآن و کتب دینی نیز بیش از سایر کتاب ها از وضعیت کاغذ متأثر شد، به گونه ای که صدای مسئولان از بابت مضرات کاهش بی سابقه چاپ قرآن بلند شد.

این کاهش شمارگان چاپ در سال های ابتدایی دهه 90 نیز ادامه داشت، اما از سال گذشته با برقراری آرامشی نسبی در بازار کاغذ و قیمت ها چاپ قرآن دوباره افزایش یافته است.

احمد حاجی شریف معاون نظارت بر چاپ و نشر سازمان دارالقرآن کریم می گوید: چاپ قرآن در سال 90 با کاهش و افت جدی روبرو شد، به گونه ای که در این سال 6 میلیون و 669 هزارجلد قرآن به چاپ رسید، اما در سال 91 با افت 42 درصدی مواجه شد و به 3 میلیون نسخه رسید.

وی ادامه داد: هم چنین سال 92 نسبت به سال 92 باز با افت 43 درصدی مواجه شدیم و پس از ان نیز در سال 93 نسبت به سال 92 افت 16 درصدی را پشت سر گذاشتیم.

حاجی شریف با اشاره به آمار چاپ قرآن در سال جاری گفت: اما خوشبختانه در سال جاری نسبت به سال گذشته رشد داشته ایم و امیدوارم این رشد برای سال 95 نیز ادامه یابد.

وی از صدور 258 مجوز چاپ قرآن از اول فروردین تا پایان بهمن 94 خبر داد و گفت: این قرآن ها در شمارگان 2 میلیون و 941 هزار جلد و 300 چاپ شده اند.

حاجی شریف تصریح کرد: هم چنین تعداد مجوز نشر صادر شده در همین بازه زمانی 150 مجوز بوده است که در شمارگان یک میلیون و 992 هزار و 900 جلد منتشر شده اند.

معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن گفت:  شمارگان چاپ قرآن نسبت به سال گذشته یک میلیون و 180 هزار و 900 جلد افزایش داشته است،  هم چنین شمارگان نشر نیز 816 هزار و 600 نسخه افزایش داشته است.

وی با بیان این مطلب که تعدادی نیز قرآن به صورت قاچاق و بدون مجوز از سازمان دارالقرآن کریم چاپ و توزیع شده اند، گفت:  امیدواریم وزارت ارشاد تسهیلاتی را برای انتشار کتب دینی،  قرآن،  نهج البلاغه و ... ایجاد کند تا این کتاب ها با قیمت ارزان تری به دست مخاطبان برسد.

اگرچه به باور برخی کارشناسان آشفتگی در بازار کاغذ مهمترین علت کاهش شمارگان چاپ قرآن در سال های اخیر بوده است، اما واقعیت این است که مشکلات چاپ و نشر کتاب،  تعطیلی چاپخانه‌های متعدد در تهران و استان‌های مختلف و کمبود نقدینگی در صنعت نشر از دیگر عوامل دخیل در این موضوع بوده است. مشکلاتی که تنها اختصاص به نشر کتب دینی نداشته بلکه چاپ و نشر را در سال های اخیر به مخود مشغول کرده است.