به گزارش افکارنیوز،
همزمان با وفات حضرت ام البنین (س)، حجت الاسلام و المسلمین مرتضی ادیب یزدی سخنران و کارشناس مسائل مذهبی درخصوص شباهت‌های حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت ام‌البنین (س) گفت: حضرت ام البنین (س) ۱۹ ساله بودند که پس از ۱۱ سال از شهادت حضرت زهرا (س)، با امیر المومنین (ع) ازدواج کردند و سه سال بعد از واقعه عاشورا در سال ۶۴، در سن ۶۳ سالگی رحلت کردند. که از جمله خصوصیات بارز ام البنین (س)، شباهت بارز ایشان با صدیقه الطاهره (س) است.

وی در ادامه بیان کرد: اولین شباهت بارز فاطمه کلابیه با حضرت فاطمه (س)، زوجه بودن، امیر المومنین (ع) است که هم صدیقه الکبری (س) و هم حضرت ا‌م‌البنین (س) هم نفس حضرت علی ابن ابی طالب (ع) بودند و از برکات و نور امامت ایشان بهره‌مند بودند.

این سخنران و کارشناس امور دینی، افزود: حضرت زهرا (س)، ذات مستقلی در ولایت داشتند و در بین حضرات معصوم شمارده می‌شوند و مقام عصمت ولایی دارند. اما حضرت ام‌البنین (س) معصوم نبودند و در زندگی با امیرالمومنین (س) به برکات بسیاری نائل شدند.

حجت الاسلام والمسلمین ادیب یزدی با اشاره به ولایتمداری حضرت ام البنین (س)، گفت: یکی دیگر از شباهت‌های حضرت زهرا (س) و فاطمه کلابیه، فدایی بودن هر دو عزیز در راه ولایت و شناخت آن‌ها از ارزش ولایی بود. تا جایی که هر دو بزرگوار در راه تحقق آرمان‌های ولایت حقیقت نورانیت ولایت را درک و در مقابل حکومت جور زمانه خود ایستادگی کردند.
 
وی با اشاره به وقایع تاریخی در دوران زندگی حضرت فاطمه الزهرا (س) و حضرت ام‌البنین (س) بیان کرد: با نگاهی به زندگینامه هر کدام از حضرات در می‌یابیم که هر دو مبتلا به بلا‌های عمیق، عجیب و بی سابقه شدند و هر کدام سختی و رنج‌هایی دیدند، تا حدی که باعث شهادت حضرت زهرا (س) شد و حضرت ام‌البنین (س) که پس از واقعه عاشورا در فراق و رنج سید الشهدا (ع) بسیار گریستند. به گونه‌ای که پس شهادت فرزندانشان چهار قبر در بقیع درست کردند و هر روز و هر لحظه در کنار قبور می‌نشستند و ناله سرمی‌دادند.

حجت الاسلام والمسلمین ادیب یزدی با تاکید بر اینکه هر دو بانو شرایط بسیار سنگینی را در طول زندگی متحمل شدند، اظهار کرد: هم حضرت صدیقه الکبری (س) و نیز حضرت ام‌البنین (س) ظلم ستیز بودند و علیه دستگاه‌های ظلم ایستادگی کردند و با توجه به شناخت بسیار عمیق و درک بالایی که در جریان تاریخی داشتند، دیدگاه تاریخی و بصیرتی حضرت ام‌البنین (س) در راه مبارزه بسیار نزدیک منش سیاسی حضرت فاطمه (س) بود. حتی ما در مستندات تاریخی، همانند شهادت حضرت زهرای مرضیه (س)، تاریخ صحیح و مستندی را برای وفات ایشان نداریم و نیز مشترکات فراوانی که به جایگاه والای حضرت ام‌البنین (س) اشاره می‌کند.