به گزارش افکارنیوز،

حجت الاسلام والمسلمین محمد خوش نظر درخصوص چرایی تغییر قبله مسلمانان جهان گفت: همانگونه که در قرآن کریم آمده است خداوند در ابتدا و زمانی که پیامبر(ص) در مکه سکونت داشتند فرمود قبله مسلمانان بیت المقدس است و به سوی آن یعنی پشت به کعبه و رو به بیت المقدس نماز بخوانند و اگر در خارج از مسجدالحرام نماز می خواندند باید رو به بیت المقدس می ایستادند. بنابراین تا وقتی که حضرت به مدینه هجرت کردند و در محلی که امروز به مسجد ذوقبلتین معروف است قبله بیت المقدس بود. 

وی در ادامه اظهار کرد: یهودیان همواره پیامبر را سرزش می کردند که شما قبله مستقل ندارید، دینتان را از ما گرفته اید و نماز و روزه خود را به سبک ما می خوانید، حضرت محمد(ص) بسیار ناراحت شدند و نزد جبرئیل گلایه کردند که فرشته وحی فرمود از خدا بخواهید قبله را عوض کند، حضرت از خدا خواستند تا قبله را عوض کند سرانجام آیه ای از سوی خداوند نازل شد که فَلَنُوَلِّیَنَّکَ قِبْلَةً تَرْضَاهَا (ما تو را به سوی قبله ای برمی گردانیم که تو راضی باشی).

خوش نظر افزود: با نزول این آیه معلوم می شود رضایت پیغمبر(ص) بسیار مهم است، تقریبا در همه موارد در تغییر قبله، نماز، حکم، قضاوت و سایر امور محوریت رسول خدا(ص) لحاظ شده و خداوند ایشان را محور دین قرار داده است.

این کارشناس ارشد علوم قرآنی درباره اتفاقات بعد از تغییر قبله نیز بیان کرد: عده ای از مسلمانان از تغییر قبله ناراحت شده و اظهار گلایه کردند که چرا باید یک روز به سویی و روز دیگر به سمت مخالف آن نماز بخوانیم؟ نمازهای گذشته ما باطل شده است. بعد از این اتفاق خداوند در آیه ای که نازل شد فرمود:وَلِلَّهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ ۚ فَأَیْنَمَا تُوَلُّوا فَثَمَّ وَجْهُ اللَّهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ وَاسِعٌ عَلِیمٌ(مشرق و مغرب برای خداست، هر جا که خدا دستور دهد که شما روی بیاورید همانجا وجه خداست.

خوش نظر درباره اقدامات پیامبر در قبال واکنش ها و نیز تبعیت از ولی خدا به دنبال این ماجرا نیز گفت: پیامبر برای مردم خطبه خواندند و بیان کردند که ای مردم شما چون مریض می مانید، بنده های خدا مانند مریض هستند و خدا طبیب، طبیب صلاح مریض را می داند، تشخیص می دهد که چه چیز بخورد بنابراین خداوند صلاح شما را این می داند که قبله شما بیت المقدس باشد. خداوند در آیه دیگری می فرماید: وَمَا جَعَلْنَا الْقِبْلَةَ الَّتِی کُنْتَ عَلَیْهَا إِلَّا لِنَعْلَمَ مَنْ یَتَّبِعُ الرَّسُولَ مِمَّنْ یَنْقَلِبُ عَلَىٰ عَقِبَیْهِ  که معلوم شود بالاخره کدام یک از مردم دنباله رو رسول اکرم (ص) هستند و کدام نیستند.

وی به آثار مثبتی که با تغییر قبله مسلمانان اتفاق افتاد اشاره و اظهار کرد: معلوم شد که مردم باید تابع امر پیغمبر باشند و هر گونه که ایشان حکم کردند همان را عمل کنند، ملاک تعبد روشن شد و این که در طول تاریخ هر زمان ولی خدا حکم کند مردم یاد گرفتند که تابع  باشند.

خوش نظر خاطر نشان کرد: کعبه محل ولادت امیر مومنان علی(ع) است و محوریت ایشان نیز در این ماجرا محرض شد.