به گزارش افکارنیوز،

علی محسنی‌راد کارشناس علوم قرآنی با اشاره به فرارسیدن سالروز شهادت "امام جعفر صادق (ع)" گفت: جهانیان امام ششم (ع) را بیشتر از نظر ابعاد والای علمی شخصیتی شان می‌شناسند و علم والای امام صادق (ع) زبانزد عالمیان است.

وی در همین راستا ادامه داد: جایگاه امام ششم نزد شیعیان آن امام همام جایگاهی والا و دارای احترامی ویژه است و به همین سبب بیست و پنجمین روز از ماه شوال برابر با شهادت امام جعفر صادق (ع)، شیعیان تلاش می‌کنند هرچه باشکوه‌تر مراسمی را برای شهادت این امام معصوم (ع) برگزار کنند.

محسنی‌راد افزود: امام ششم (ع) در سن ۳۱ سالگی پس از شهادت پدر بزرگوارشان به امامت رسیدند و زمان ولایت ایشان مقارن با حکومت بنی امیه و بنی عباس بود. امام جعفر صادق (ع) در زمان حکومت بنی امیه و بنی عباس بسیار زیاد اذیت شدند و تحت آزار قرار گرفتند به گونه‌ای که در زمان شدت یافتن آزار و اذیت این حکومت‌ها، حتی خانه این حضرت در مدینه نیز به آتش کشیده شد.

وی در ادامه صحبت‌های خود تصریح کرد: دشمنان در حقیقت تصمیم داشتند با آتش زدن منزل امام جعفر صادق (ع) به ایشان آسیب وارد کنند، اما موفق نشدند؛ بنابراین به فکر طراحی نقشه‌های دیگری برای رسیدن به این هدف نادرست خود شدند.

محسنی‌راد یادآور شد: براساس آنچه در روایت‌ها به آن اشاره شده، منصور دوانیقی حاکم بغداد امام جعفر صادق (ع) را با انگور زهرآلود به شهادت رساندند. البته مشخص نیست که خود دوانیقی این عمل ناپسند را انجام داده یا برای اجرایی کردن این فعالیت به یکی از زیردستان خود دستور داده است.

وی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین و در عین حال مشهورترین صفت‌هایی که درباره امام جعفر صادق (ع) به کار برده می‌شود، مربوط به بعد علمی شخصیت این امام همام و رسالت ارزشمندی است که در این راستا خداوند بر عهده ایشان قرار داده است؛ به گونه‌ای که جهانیان، امام ششم (ع) را بیشتر از نظر بعد علمی شخصیتی شان می‌شناسند.