به گزارش فارس، کانون فرهنگی "حکیم ناصر خسرو بلخی" بزرگترین نسخه قرآن کریم را که با استفاده از هنرهای مینیاتور و خطاطی تهیه شده است در معرض دید شهروندان شهر کابل، قرار داده است.

این قرآن که در نوع خود بی‌نظیر است، در مدت پنج سال توسط استاد " محمد صابر یاقوت حسینی خدری " و با همکاری ۹ تن از شاگردان وی نگاشته شده است.

این نسخه ارزشمند از قرآن کریم ۲۱۸ صفحه دارد که هر صفحه ۲,۲۸ سانتی متر طول، ۱,۵۵ عرض و ۱۸ سانتی متر ضخامت دارد.جنس صفحات این قرآن از پارچه نخی است که با استفاده از قلم نی و رنگ اکر لیک درشت و خوانا شده است، رنگ صفحات آن آبی مخلوط و رنگ سطرهای آن به زرد نخودی متمایل است.

اندازه نوشتاری خطوط آن طوری است که از فاصله چند متری برای خواننده قابل رویت است.صحافی این قرآن کریم را یک متخصص ترک از شهر استانبول ترکیه بر عهده داشت که وی با استفاده از مواد عالی و با کیفیت این کار را انجام داد.

جلد این قرآن را ۲۱ عدد پوست با کیفیت بز که با رنگ سبز طبیعی، رنگ آمیزی شده و بر روی آن نقش‌هایی با سبک مینیاتور استاد بهزاد با استفاده از آب طلا تزئین شده است و در دمای ۸۰ درجه سانتیگراد و با فشار بسیار زیادی پرس شده است، تشکیل می‌دهد.به گزارش فارس، هم اکنون این قرآن در قسمت مرکزی کانون ناصر خسرو در مکعبی شیشه‌ای به طول ۳,۳۶ سانتی متر و عرض ۳,۵ سانتی متر، قرار دارد.

این قرآن بر روی یک رحل فلزی ۲ متر در ۵,۲ متر قرار دارد و مراجعه‌کنندگان می‌توانند از چهار طرف آن را مشاهده کنند.

این قرآن نفیس به دستور و هزینه شخصی " حاج سید منصور نادری " موسس و رئیس کانون فرهنگی حکیم ناصر خسروی بلخی تهیه شده است و گفته می‌شود این اثر بی‌نظیر یک میلیون دلار هزینه داشته است.

خوشنویس این اثر جاودانه، استاد صابر یاقوت حسنی(خدری) است، وی از خوشنویسان به نام افغانستان است که در سال ۱۳۳۸ شمسی در روستای خدری ولسوالی " سرخ پارسا " ولایت پروان به دنیا آمد.

او در سال ۱۳۶۲ از دبیرستان " نادریه " شهر کابل دیپلم گرفت و هنر خطاطی و نقاشی را زیر نظر استادان ورزیده و نامدار افغانستان فرا گرفت.

استاد حسنی برای بالا بردن ظرفیت هنری خود به ایران مهاجرت کرد و از استادان بنامی چون "فیروز ارجمند نیا"، "حاج محمد طلایی" و چند استاد دیگر خوشنویسی سرمشق گرفت.