به گزارش افکارنیوز،

حسن محمدی کارشناس علوم قرآنی پیرامون فضیلت‌ های ماه محرم گفت: محرم اولین ماه سال قمری است و از آنجایی که با شهادت «سیدالشهدا (ع)» مصادف شده دارای آداب و فضلیت‌هایی می‌باشد که از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

اخبار مذهبی _ وی پیرامون سیره شخصیتی «امام حسین (ع)» بیان کرد: خاندان «پیامبر(ص)» افرادی بودند که در شجاعت و دلیری نمونه بودند و هیچگاه هراس از دشمن نداشتند، آنها همواره به خاطر حق و دفاع از دین مبین اسلام تمام ناملایمات را تحمل کردند و آنچه را داشتند خالصانه در راه حق فدا کردند، «سید الشهدا(ع)»از این خاندان بودند و بارزه شخصیتی ایشان نیز برگرفته از حقیقت جویی این امام بزرگوار است.

وی پیرامون دلیل «قیام کربلا» تصریح کرد: «امام حسین(ع)» شهید شدند تا ستون دین مبین اسلام استوار بماند و ایشان برای این مهم از خون خود گذشتند لذا سزاوار است تا ما نیز نسبت به دین اسلام و اعمال و آداب وارد بر آن کوتاهی نکنیم.

وی با اشاره به روایاتی که از «پیامبر اکرم(ص)» و سایر «ائمه معصومین(ع)» پیرامون سیدالشهداء بیان‌شده ابراز کرد: «پیامبر اکرم(ص)» در ضمن پیش‌بینی شهادت «امام حسین(ع)» فرمودند: «هِیَ‌ أَطْهَرُ بِقَاعِ‌ الْأَرْضِ‌ وَ أَعْظَمُهَا حُرْمَة، کربلا پاک‌ترین بقعه روى زمین و از نظر احترام بزرگ‌ترین بقعه‌ها است و الحق که کربلا از بساط‌های بهشت است». «امام صادق (ع)» نیز در خصوص سیدالشهدا(ع) فرمودند «نَفَسُ المَهمومِ لِظُلمِنا تَسبیحٌ؛‌ نفس کشیدن کسى که بخاطر مظلومیت ما محزون باشد، ذکر و تسبیح است».

وی در خصوص آداب و اعمال شب اول ماه محرم اظهار کرد: برای شب اول ماه محرم دو رکعت نماز ذکر شده که در هر رکعت یک حمد و یازده مرتبه سوره توحید خوانده شود، این نماز ارزشمند است و ثواب بسیاری را برای افراد متقی به همراه دارد.  در روز اول ماه محرم نیز بر روزه تأکید شده، در روایات آمده کسی که روز اول ماه محرم را روزه بدارد همانند کسی است که در طول سال به کار خیر و نیک پرداخته و اگر در آن سال بمیرد به بهشت خواهد رفت.

وی در خصوص سایر اعمالی که در اولین روز ماه محرم ارزشمند دانسته شده بیان کرد: غسل روز اول ماه محرم و دعا در این روز ارزشمند است و مؤمنان می‌توانند در روز اول ماه محرم به درگاه خداوند دعا کنند و خواسته‌های خود را از پروردگار عالم طلب کنند که انشاالله برآورده خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: خواندن زیارت «امام حسین (ع)» چه در روز اول ماه محرم و چه در سایر روزهای ماه محرم از ثواب بسیاری برخوردار است، البته زیارت حرم این امام بزرگوار جزو اعمال خیر محسوب می‌شود و در این خصوص سفارش‌های فراوانی از سوی «ائمه معصومین(ع)» انجام‌شده است. «امام صادق (ع)» علاوه بر تاکید بر عزاداری برای سیدالشهدا(ع) فرموده‌اند: «پدرم از جدّم نقل کردند، کسى که آن حضرت را صرفاً براى خدا و به‌ قصد قربت زیارت کند خداوند متعال از گناهان رهایش نموده و او را همچون نوزادى که از مادر متولد شده قرار می‌دهد».