به گزارش افکار نیوز به نقل از قم نیوز، آیتالله ناصر مکارمشیرازی ظهر امروز در درس خارج فقه خود با اشاره به مسئله عید نوروز اظهار کرد: درباره عید نوروز سه نظریه مختلف وجود دارد، برخی میگویند عیدی اسلامی باستانی است و به تمام معنا باید آن را پذیرفت و چیزی از آن کم نگذاریم و اگر کمکاری کنیم نیاکان ما بدنشان در قبر میلرزد.

وی خاطرنشان کرد: برخی نیز می‌گویند عید نوروز بدعت و خلاف شرع بوده و این امر در اسلام وجود ندارد و به کلی باید با آن مخالفت کرد.

مکارم‌شیرازی عنوان داشت: در این میان نظریه‌ای اعتدالی وجود دارد که می‌گوید این عید یک رسم اسلامی نیست بلکه رسمی ملی است و دارای خوبی‌ها و آسیب‌هایی‌ بوده که باید خوبی‌های آن را پذیرفته و آسیب‌های آن را کنار بگذاریم.

وی با تاکید بر الهام‌گیری از دستورات قرآن گفت: باید اولوالالباب در قول و عمل باشیم و از برنامه‌های عید به موارد خوب آن عمل کنیم.

این مرجع تقلید یادآور شد: طبیعت دنیا این است که در کنار گل‌ها، خارهایی وجود دارد و عاقل کسی است که گل بچیند و از خار آزاری نبیند و کسانی که برای چیدن گل تمام دستشان را خون‌آلود کنند عاقل نیستند.

وی با اشاره به نکات مثبت عید نوروز گفت: خانه‌تکانی ظاهر و باطن یکی از نکات مثبت عید است که انسان‌ها باید گرد و غبارهای شخصی را تمیز کرده و کینه‌ها را از سینه‌ها بشویند اما رشد فضائل اخلاقی نیز باید همراه با خانه‌تکانی بیرونی انجام شود زیرا اسلام طرفدار خانه‌تکانی ظاهر و باطن است.

مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: توجه غالب مردم به خدا از دیگر موارد مثبت عید است که در لحظه تحویل سال تحقق پیدا می‌کند زیرا بیشتر آنها به مکان‌های مذهبی رفته و سرنوشتی خوبی برای خود از خدا طلب می‌کنند و این حالت روحانی، معنوی، دعا و تضرع به درگاه الهی چیزی است که اسلام از آن حمایت می‌کند.

وی گفت: شاد کردن دل‌ها از دیگر نقاط مثبت در عید است که بسیاری از افراد سعی می‌کنند بدون تظاهر، به افراد دیگر کمک و دل آنها را شاد‌ کنند و با این کار نیازمندان را خوشحال می‌کنند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: محبت‌ها در عید نوروز به جوش می‌آید و صله رحم به جا آورده می‌شود ضمن اینکه قهرها تبدیل به آشتی می‌شود و اسلام نیز طرفدار صله رحم و تبدیل دشمنی‌ها به دوستی‌هاست.

وی با اشاره به دیگر مزایای عید نوروز گفت: قوای انسان در نوروز تجدید شده و خستگی‌ها برطرف و آماده برای فعالیت بهتر می‌شود.

مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: در اسلام دستور داریم که زمانی از خود را برای تفریح قرار دهید و این تفریح به کار و برنامه‌ها کمک می‌کند.

وی گفت: عید نوروز مدارک و منابع اسلامی دارد بنابراین باید توجه داشت که اسلام چیزهای خوب را تایید و چیزهای بد را حذف کرده است و جدا کردن گل از خار کار انبیا و اولیاست.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به آسیب‌های عید نوروز گفت: تجمل‌پرستی از جمله آسیب‌های نوروز بوده و عده‌ای سعی می‌کنند مسابقه در زمینه تجملات با یکدیگر مسابقه بدهند.

وی خاطرنشان کرد: اسراف، تبذیر و تجمل‌پرستی از دیگر آسیب‌های نوروز بوده که باید سعی کنیم از اسراف‌ها و تبذیرها دوری کنیم زیرا زندگی هر چه ساده‌تر باشد، روحانیت و معنویت آن بیشتر میوه زندگی با تجمل بی‌صفا بوده و چشم و هم‌چشمی نیز زیان‌آور و برخلاف دستور اسلامی است.

مکارم‌شیرازی ادامه داد: آلودگی به انواع گناهان را می‌توان از دیگر آسیب‌های تهدیدکننده نوروز ذکر کرد که برگزاری جلسات و برنامه نامشروع از جمله این موارد است و عیدی که می‌تواند سبب نشاط شود به عامل بدبختی تبدیل می‌شود.

وی یادآور شد: به خرافات روی آوردن از اشتباهات است و هرگز نباید منطق بتپرستان عرب را داشته باشیم و اگر به مسائل عید به این چشم نگاه کنیم مشکلات حل میشود و همه از عید نوروز نتیجه میگیرند و بهرهمند خواهند شد.